içinde , ,

Goldman Sachs: Bitcoin, FED’e Karşı Daha Savunmasız Olabilir

Piyasalar FED’den bu yıl için beş faiz artışı bekliyor

Bitcoin, Goldman Sachs

Küresel yatırım bankası Goldman Sachs, Bitcoin’in (BTC) makro varlıklarla arasındaki korelasyonu yükselttiğini ve bu nedenle FED’in olası faiz artışına karşı daha savunmasız olacağını belirtti.

Yüksek tahvil getirileri teknoloji hisselerine olumsuz yansırken, Nasdaq 100 endeksi sene başından bu yana %13 düşüş kaydetti. Goldman analistleri, Bitcoin (BTC) ve teknoloji hisselerinin paralel gerilediğini ve parasal sıkılaştırma da dahil olmak üzere merkez bankalarının adımlarına karşı duyarlı olduğunu aktardı.

Piyasalar FED’den bu yıl için beş faiz artışı bekliyor. Buna karşılık Goldman ise FED’in her toplantıda faiz yükselteceğine inanıyor. Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) son açıklamaları faiz artışın başlangıcı konusunda kesin bir zaman vermedi, ancak göstergeler bunun Mart’a kadar yaşanacağına işaret ediyor.

Goldman: Blockchain ve Metaverse Tarafındaki Gelişmeler Belirli Dijital Varlıklara Olumlu Yansıyabilir

Diğer taraftan geçtiğimiz günlerde Goldman Sachs, Metaverse’in 8 trilyon dolarlık bir fırsat olabileceğini aktarmıştı. Diğer bir yatırım bankası Morgan Stanley’de Metaverse için benzer bir değer tahmininde bulunmuştu.

Ay başında Goldman, Bitcoin (BTC) için altının pazar payını almaya devam etmesi durumunda 100 bin dolar seviyesini test edebileceğini aktarmıştı. Bununla birlikte İsviçre’nin en büyük bankası UBS ise FED’in faiz artırımları ve düzenleme beklentileri arasında bir kripto kışı yaşanma ihtimali konusunda uyarılarda bulundu.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Bitfinex 2016 Hack’inden 3.55 Milyar Dolar Değerinde Bitcoin Taşındı

Merkez Bankası Nedir? Görevleri ve Tarihi