in ,

Global Resesyon Ne Kadar Yakın?

Goldman Sachs’ın önceki CEO’su ve şimdiki kıdemli başkanı Blankfein ABD’de resesyon bekliyor.  Blankfein’a göre, FED’in artan enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarını yükseltmeye devam etmesi resesyon riskini yükseltti.

Goldman Sachs’ın eski CEO’su ve şimdiki kıdemli başkanı olan Blankfein, pazar günü CBS’nin “Face the Nation” programında yaptığı röportajda, ABD’de yaklaşan resesyon konusunda uyarırken, şirketlerin ve tüketicilerin buna hazırlıklı olması gerektiğini vurguladı.

“Durgunluğa doğru gittiğimizi düşünüyor musunuz?” sorusuna Blankfein yanıtı şu şekilde oldu;

“Kesinlikle gidiyoruz. Bu kesinlikle çok ama çok yüksek bir risk faktörü. Büyük bir şirket yönetiyor olsaydım buna acilen hazırlanmam gerekirdi. Bir tüketici olsaydım bu duruma yine hazırlıklı olmam gerekirdi.”

FED’in enflasyona tepkisi hakkında Lloyd Blankfein, “Bence iyi tepki veriyorlar. “FED’in çok güçlü araçları olduğunu düşünüyorum” dedi. Sözlerinde devam eden Blankfein, FED’in enflasyonu kontrol etmek için gerekenleri yapıp yapmadığı konusunda ise “Bir dengesizlik söz konusu, çok fazla talep var. Yapılması gereken bu talebi yavaşlatmak.” yorumunda bulundu.  

Goldman Sachs Kıdemli Başkanı Blankfein, tedarik zincirindeki problem ve Çin’deki karantinalar gevşedikçe enflasyonu etkileyen faktörlerin bir kısmının ortadan kalkacağını, ancak bunlardan bazılarının, enerji fiyatları gibi faktörlerin enflasyonu etkilemeye devam edeceğine inanıyor. 

Blenkfein enflasyona yönelik ise, “ABD’de enflasyon, Nisan ayında yıllık bazda %8,3 arttı. Mart’a göre biraz yavaşladı ama yine de on yılların en hızlı oranları arasında. Enflasyonun, bir kısmı yapışkan, geri kalanı ise geçici gözüküyor. Eninde sonunda Ukrayna’daki savaş bitecek. Tedarik zinciri şoklarının bir kısmı ortadan kalkacak. Ancak geriye kalan faktörler bir süre daha bizimle olacak” açıklamalarında bulundu. 

Önde gelen kuruluşlar ABD’nin resesyona gireceğini tahmin ediyor. Deutsche Bank, gelecek yıl ABD’de büyük bir resesyon olacağını aktardı. Goldman Sachs, iki yıl içinde resesyon olasılığının %35 olduğunu söyledi. Bank of America, geçtiğimiz Nisan ayında durgunluk şoku konusunda uyarıda bulundu. 

Geçen hafta, FED Başkanı Jerome Powell, artan faiz oranlarının “acı verici” olduğunu kabul etmişti. Buna karşılık fiyatların yüksek seyrinin daha kötü sonuçlar doğurabileceğini de eklemişti.  

FED Başkanı Powell yarın akşam TSİ 21:00’de konuşma yapacak. Konuşmanın yakından takip edilmesinde fayda var. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Vitalik, Ethereum

Vitalik Buterin, Dogecoin Vakfına 500 ETH Gönderdi! Peki Neden?

Grayscale İlk Avrupa ETF’sini Başlattı!