in ,

Glassnode Verilerine Göre Bitcoin (BTC) İçin Ayı Piyasası Görünüyor mu?

Bitcoin (BTC) İçin Ayı Piyasası Görünüyor mu? Blockchain analiz firması Glassnode, Bitcoin’in arz dinamiklerini ve uzun vadeli sahiplerinin en son genel kriptopara piyasası düzeltmesine nasıl tepki verdiğini tartıyor.

Glassnode en son haber bülteninde, Bitcoin (BTC) tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 64.000 dolardan değerinin yaklaşık %50’sini kaybettiği için son 30 gün içinde yüz binlerce BTC’nin el değiştirdiğini ifade ediyor. “Geçen ay boyunca, likit olmayan bir durumdan likit dolaşıma toplam 160.700 BTC harcandı. Bu, analitik ve buluşsal yöntemlerimiz tarafından likit olmayan olarak sınıflandırıldıktan sonra piyasaya yeniden giren genel gider arzının bir ölçüsünü bizlere sağlar.”

Bitcoin

Büyük bir BTC arzı piyasaya girerken Glassnode, geçen yılın Mart ayında koronavirüs kaynaklı satıştan bu yana biriken Bitcoin’in yalnızca küçük bir miktarını temsil ettiğini söylüyor. “Bu 160.700 BTC’nin Mart 2020’den bu yana likitten likit olmayana doğru diğer yöne hareket eden arzın sadece %22’sini temsil ettiğine dikkat etmek önemlidir. Bu, soğuk cüzdanlara (veya eşdeğerine) çekilen 744.000 BTC anlamına gelir. Son 14 ayda, bu son dalgalanmaya rağmen bunların %78’i harcanmamış olarak kaldı.”

Kaynak: Glassnode

Piyasaya Bitcoin akışına rağmen, Glassnode uzun vadeli sahiplerin 2021’in ilk beş ayında BTC’lerinin bir kısmını sattıktan sonra geri almaya başladığını belirtiyor. “Uzun vadeli sahipler (Holder’lar) tarafından tutulan arz yukarı doğru hızlanmaya başladı… Holder’lar tokenleri dağıttığı bir dönemden sonra, piyasa 10.000 dolardan 64.000 dolara yükselirken, Holder arzındaki net değişim şimdi güçlü bir yükseliş trendini bizlere gösteriyor.”

Kaynak: Glassnode

Glassnode ayrıca, holder’ların davranışlarındaki değişimin önceki ayı piyasasındaki faaliyetlerini anımsattığına dikkat çekiyor. “Yine de, bu fraktalın 2017’nin sonundaki boğaya ve 2018’in başındaki ayıya benzediğini görebiliyoruz. Bu fraktal, holder’ların harcamayı durdurduğu, yeniden biriktirmeye başladığı ve şimdi ucuz olarak kabul edilen tokenleri biriktirmeye başladığı bükülme noktasını tanımlar.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Bitcoin, kripto para

Bitcoin’in Tarihçesi 1: Bitcoin Tarihine Giriş

Bitcoin, kripto para

Bitcoin’in Tarihçesi 2: Extropian’lar ve Şifrepunklar