in ,

Glassnode Verileri, Kısa Vadeli Bitcoin Sahiplerinin Zararda Olduğunu Gösteriyor

kripto

Glassnode’un on-chain verilerine göre, kısa vadeli fiyat dalgalanmalarına karşı hassas olma eğiliminde olan Bitcoin’in (BTC) kısa vadeli sahipleri, son fiyat düşüşünün ardından varlıklarında büyük ölçüde zarar etti.

Piyasa değerine göre lider kripto para birimi geçen hafta %10’un üzerinde düşüşle 26.200 dolara kadar gerileyerek Kasım ayından bu yana en kötü performansını kaydetti.

Veri analitik platformu Glassnode tarafından takip edilen verilere göre, satışlarla birlikte kısa vadeli sahipler ya da 155 günden fazla coin tutmayan cüzdanlara sahip kuruluşlar tarafından kontrol edilen arzın %88,3’ü gerçekleşmemiş zararlara düştü.

Başka bir deyişle, kısa vadeli sahipler tarafından tutulan 2,56 milyon Bitcoin’in (66,5 milyar dolar) yaklaşık 2,26 milyon adedi piyasa fiyatından daha yüksek bir satın alma maliyetine sahip.

Glassnode haftalık olarak yayınlanan haber bülteninde şu ifadelere yer verdi: “Kayıpta STH arzındaki keskin artışlar, Mayıs 2021, Aralık 2021 ve yine bu hafta gibi en yoğun piyasaları takip etme eğilimindedir. STH’ler tarafından tutulan 2,56 milyon BTC’den yalnızca 300.000 BTC (%11.7) hala kârda.”

kripto

Ayı piyasası, kayıplarla karşı karşıya kalan kısa vadeli sahiplerin potansiyel likidasyonu nedeniyle kazanç elde etmekte zorlanabilecekleri bir piyasadır. Glassnode’a göre, satın alma maliyetleri piyasa fiyatından daha yüksek olan STH’ye ait varlıkların borsalara akışı, yani borsalara akan STH hacimlerindeki kayıp hakimiyeti son zamanlarda artış gösterdi. Yatırımcılar genellikle pozisyonlarını likide etmek ya da türev işlemlerinde marj olarak kullanmak istediklerinde varlıkları kişisel cüzdanlarından borsalara taşıyor.

Konu ile ilgili yorumda bulunan Glassnode: “Bu hafta, Mart ayındaki 19.800 dolarlık satıştan bu yana en büyük kayıp baskınlığı değerini gördük. Bu da STH grubunun hem varlıklarının büyük ölçüde zararda olduğunu hem de fiyatlara giderek daha duyarlı hale geldiğini gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

SEC ve Ripple Davası Ne Durumda? XRP Fiyatında Takip Edilecek Seviyeler Hangileri?

Memecoin Dünyasında Bu Hafta Neler Yaşandı?