in ,

Glassnode Verileri Bitcoin için Ne Yorum Yapıyor?

Bitcoin

Lider kripto para birimi Bitcoin, Ocak ayının başlangıcıyla birlikte iyi bir yükseliş ivmesi yakaladı. 1 Ocak 2023 tarihinde 16 bin dolar seviyelerinde fiyatlanan varlık, yaşadığı yükselişler sonrası 23 bin dolar seviyesinin üzerine çıktı. 

On-chain veri sağlayıcısı Glassnode, yayımladığı verilerde yatırımcıların temkinli olmaları gerektiğine değindi. 

Kısa vadeli Bitcoin sahiplerinin %97.5’i şu anda karda ve bu da devam eden bir kar rezervasyonuna yol açabilir. Glassnode yayımladığı son raporunda şu ifadeleri kullanıyor: 

“Son zamanlarda 23.000 dolara çıkan artış, bu metriği Kasım 2021’deki ATH’den bu yana ilk kez %97.5’e itti. Karlılıktaki bu önemli artış göz önüne alındığında, STH’lerden kaynaklanan satış baskısı olasılığının artması muhtemel.” 

Glassnode raporu ayrıca, Terra (LUNA) çöküşünden bu yana 1 ila 10 Bitcoin tutan bireysel yatırımcıların Bitcoin katılımının son birkaç ay içerisinde önemli ölçüde arttığına değiniyor. Son 8 ay içerisinde bireysel yatırımcılar, tutulan Bitcoin arzında %4,4’lük bir artış kaydetti ve şu anda dolaşımda bulunan Bitcoin arzının yaklaşık %17,1’ini ellerinde bulunduruyorlar. 

Bitcoin fiyatının ay başı 16 bin dolar seviyesinden 23 bin dolara yükselmesiyle birlikte kardaki arz yüzdesi %55’ten %67’nin üzerine çıktı. Sadece 14 gün içerisinde yaşanan bu %12’lik artış, önceki ayı piyasaları ile kıyaslandığında karlılıkta görülen en keskin artış olarak karşımıza çıkıyor. 

Bitcoin fiyatında yaşanan bu artışlar, geçen yıl zor süreçler geçiren BTC madencilerine de yardımcı oldu. Bu nedenle madenciler, kısa vadeli sahiplere benzer şekilde kar elde etmek için bir fırsat olarak görüyor.

Glasssnode bu durumu şöyle açıklıyor: 

“Madencilerin ABD doları cinsinden gelirlerinde kayda değer bir toparlanmayla birlikte, ortaya çıkan davranış değişikliği ayda 8 bin 500’ün üzerinde BTC biriktirmekten ayda bin 600 BTC satmaya dönüştü. Madenciler 8 Ocak’tan bu yana yaklaşık 5 bin 600 BTC sattı ve geçen yıla göre net bir bakiye düşüşü yaşadılar.”

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Crypto Mario tarafından yazıldı.

Ethereum (ETH) Fiyatı Düzeltmeye Devam Edecek mi?

Binance Üzerinde Listelenen Yapay Zeka (AI) Projeleri