in ,

Glassnode Verileri Bitcoin için Ne Diyor?

Bitcoin

Bitcoin (BTC) volatilitesinin son derece düşük olduğu dönemler nadirdir. Geçmişe verilere göre düşük volatilite döneminin sonunda sert fiyat hareketlerin yaşanma ihtimali yüksek. 

On chain aktivite, ağın kullanım seviyesini ölçmek için önemli bir metrik olarak kabul edilir. Aşağıda bulunan grafik, kısa vadeli ya da aylık (kırmızı) ve uzun vadeli ya da yıllık (mavi) on chain aktivite eğilimini karşılaştırıyor.

Kasım 2018’de görüldüğü üzere, aylık aktivitenin güç kaybetmesiyle BTC 6 bin dolardan yaklaşık 3 bin dolar seviyesine kadar geriledi. Buna karşılık Ocak 2019’da ise aylık aktivitenin ivme kazanması ile birlikte BTC, 4 bin dolardan yaklaşık 14 bin dolar seviyesine kadar tırmanmayı başarmıştı.

Non-zero balance adreslerin büyüme hızı, Kasım 2018’dekine benzer şekilde Ağustos’tan itibaren yavaşlama eğilimi sergiliyor. Bu, günde yaklaşık 400 bin adres yaratılmasına rağmen bakiyelerin çekilmekte olduğuna işaret ediyor olabilir.

Non-zero balance adreslerin 42.6 milyon seviyesinin altına düşmesi, cüzdanlarda kayda değer çekim işlemlerinin gerçekleştiğine yönelik sinayli veriyor olabilir.

USD cinsinden transfer hacmi de günlük 19.2 milyar dolar ile tarihi düşük seviyeleri test ediyor. Bu durum, Bitcoin ağında ilginin azaldığını, ağ kullanımının ve on chain aktivitenin son derece cılız kaldığını işaret ediyor.

Madencilerin toplam üretim maliyetini ölçmeye çalışan The Difficulty Regression Modeli, yaklaşık $19.300 civarında hareket ediyor. Her ne kadar tabloda spot BTC fiyatının, toplam maliyete eşit olduğu belirtilse de yazı kaleme alındığı sırada BTC $19.250  seviyesinde bulunuyor. Bu durum, (yani maliyetin spot fiyatı geçtiği senaryo) en son 2018 yılının ortasında yaşanmıştı.

Madenci bakiyeleri 2019’dan bu yana 10 kat arttı. Madencilerin cüzdanında bugün yakşalık 80 bin adet BTC bulunuyor. Bu da $19.250 seviyesinden hesaplandığında toplam 1.505 milyar dolarlık bir değere denk geliyor.

Kaynak: Glassnode

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

GAK tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Ocak - Kasım 2022 döneminde KoinSaati'nde editor olarak görev aldım.

Ethereum (ETH), Avalanche (AVAX) ve Ripple (XRP) Teknik Analizleri | 25.10.2022

Ekim Ayı CEEK Son Gelişmeler