in ,

Glassnode Verileri Bitcoin İçin Ne Diyor?

BTC

Glassnode’un son haftalık raporuna göre, Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerindeki short pozisyonlarda ortalama tasfiye hacmi son bir ayın en yüksek seviyesine çıktı. 

Glassnode verileri, bu likiditasyonların Binance’de 51 milyon doların biraz üzerinde olduğunu ortaya koyuyor. Aynı zamanda verilere göre Bitcoin’e olan talep oldukça düştü. Bu durum da kaldıraçlı işlemlere olan talebi azalttı. Lider kripto para birimi Bitcoin, son birkaç hafta içinde oldukça düşük bir kaldıraç oranı gördü. Glassnode’a göre gerçekleşen kar/zarar oranı da oldukça düşük seviyelerde. 

Daha önce piyasalarda yaşanan Bitcoin çıkışlarını kıyaslayan Glassnode, mevcut durumda yaşanan çıkışları en büyük üçüncü sermaye çıkışı olarak değerlendiriyor. 

  • 2010-11 arası zirvenin %24’üne eşdeğer bir sermaye çıkışı görüldü 
  • 2014-15, %14’lük bir oranla en düşük seviyede olmasına rağmen önemli bir sermaye çıkışıydı.
  • 2017-18, arasında yüzde 17’lik bir çıkış kaydedilmişti. Bu, %16,5’luk mevcut seviyeye en yakın olanı. 

Bu kıyaslamalara göre, mevcut sermaye çıkış oranı en büyük üçüncü çıkışı gördü. 

Bu durum aynı zamanda, birçok yatırımcının Bitcoin fiyatının düşmesini beklediği anlamına geliyor. Glassnode tarafından yapılan bir başka uyarı da, Bitcoin vadeli işlemlerinde açık pozisyon hacminin son 23 ayın en düşük seviyesine gerilmesiyle ilgiliydi. Bu durum aynı zamanda, yatırımcı güvenindeki düşüş nedeniyle türev piyasasında BTC’ye olan talebin azaldığını doğruluyor. Glassnode’un Bitcoin için sunduğu bu veriler, Bitcoin fiyatındaki volatilitenin düşüklüğünü de bizlere açıklıyor. 

Glassnode, haftalık olarak paylaştığı raporun sonunda ise bazı özet bilgilere yer verdi ve şu ifadeleri kullandı: 

“Son 6 ay boyunca Bitcoin yatırımcılarının yaşadığı kayıpların oranı aşikar, ancak kayıpların ciddiyeti son haftalarda azalıyor gibi görünmekte.” 

Yine de kısa vadeli Bitcoin yatırımı yapmayı planlayan yatırımcılar, daha fazla güven ortamı oluşana kadar bekleyebilirler. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

trust wallet

Trust Wallet (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?

pancakeswap

PancakeSwap (CAKE) Nedir? Nasıl Alınır?