içinde , ,

Glassnode Raporu: 2022 Ayı Piyasası Tarihin En Kötüsü

Bitcoin, Ayı,

Blok zinciri analitik şirketi Glassnode’un son raporu, 2022 ayı piyasasının kripto tarihinin en kötü piyasalarından biri olduğunu ortaya koyuyor. Raporda birçok yatırımcının Bitcoin (BTC) varlıklarını düşük fiyattan sattığı görülüyor. 

Rapora göre, Bitcoin’in son 200 günlük piyasa dengelerinde ortalamanın altına düşmesi, değerinde yaşanan kayıplar ayı piyasasının tarihteki en kötü piyasa olduğunu destekliyor. BTC ve Ethereum’un (ETH) önceki piyasa dengelerine göre düşük fiyattan işlem görecek olması dikkat çekiyor. Bu durum piyasada gerçekleşmemiş önemli kayıplar anlamına geliyor.

2021 ile 2022 arasında BTC veya ETH satın alan her yatırımcı önemli kayıplar yaşadı. Sınırlı likidite ve artan enflasyonun mali baskıları birçok yatırımcıyı elindeki varlıkları zararına satmaya itiyor. Bitcoin, mevcut fiyatta 200 günlük MA ( hareketli ortalamalar) seviyesinin yarısından daha azında işlem görüyor.

Bununla birlikte rapor, 2015’ten bu yana ilk kez Bitcoin fiyatının 0,5 Mayer Multiple (MM) altına düşeceğine dikkat çekti. Bu döngü için MM şu anda 0,487’dir ve 0,511 olan son döngüden çok daha düşüktür. Mayer Multiple, piyasada alım ve satım noktalarını belirlemede yardımcı bir indükatördür ve 200 günlük MA’nın üzerindeki ve altındaki fiyat değişikliklerini dikkate alarak belirlenmiştir.

Raporda yer verilen verilere göre, 4160 işlem gününden sadece 84’ü (%2) 0,5’in altında bir kapanış MM değeri kaydetti. Bununla birlikte spot fiyatın gerçekleşen fiyatın altına düşmesini yansıtan mevcut piyasa koşulları kullanıcılar için sert koşullar sunuyor. Bitcoin’in 2009’da piyasaya sürülmesinden bu yana benzer piyasa koşulları beşinci kez meydana geldi.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

KoinSaati içerik yazarı.

FTX, Robinhood’u Satın Alacak mı?

Bybit, Ethereum (ETH) Hard Fork Yükseltmesini Destekleyecek