in , ,

Glassnode Haftalık Raporu Bize Neler Anlatıyor?

kripto blockchain

On-chain veri sağlayıcısı Glassnode, Bitcoin ve Ethereum’da yaşanan durgunluğa dikkat çektiği yeni haftalık raporunu yayımladı. 

Glassnode, haftalık olarak yayımladığı raporunu “Volatilite Uykusu” başlığı ile paylaştı. On-chain veri sağlayıcısı, Bitcoin ve Ethereum fiyatlarında düşük seviyede gerçekleşen volatiliteye dikkat çekerken faaliyetlerdeki sakinliğe de değindi. Platform, “BTC ve ETH on-chain faaliyetlerde yumuşama ve “gerçekleşen sınırdaki düşüşler” başlıkları ile birlikte üç temel noktayı ele aldı. 

Platformun sunduğu verilere göre BTC’nin geçtiğimiz ay gerçekleşen volatilite açısında 24,6 ile en düşük seviyeye gerilediğini belirtti. Bitcoin’in performansının oldukça düşük olduğu 2012-2013’teki erken boğa piyasasına ve 2015’teki geç ayı piyasasına odaklanan Glassnode, 2018, 2019 ve 2020 yıllarındaki durumları da değerlendirdi. 

Platform, Bitcoin’e benzer şekilde aylık gerçekleşen oynaklığı %39,8’e düşen Ethereum için de bazı sakin dönemler yaşandığına dikkat çekti. Glassnode’un sunduğu verilere göre tıpkı 2018 ve 2020 yıllarında olduğu gibi genel olarak bu tür durgun dönemlerden önce aşırı dalgalanmalar yaşanmıştır.

Glassnode bu verilerin yanında, FTX platformundaki iflasın Bitcoin’in yeni adreslerinin kısa vadeli patlamasındaki etkilerini araştırdı. Platform bu durumu ise şöyle değerlendirdi: 

“Yeni adreslerin aylık ortalaması, yıllık ortalama taban çizgisine doğru geri dönüyor ve bu da ağ kullanımının henüz ikna edici ve sürekli bir iyileşme sağlamadığını gösteriyor.” 

Veri sağlayıcısı yayımladığı bu raporda genel olarak FTX’in ardından kısa süreli bir yükselişe rağmen, iki varlığın on-chain faaliyetlerinin son derece zayıf kaldığının altını çizdi. Verilere göre on-chain transferlerinin günlük hacmi, 2020 öncesi boğa piyasası seviyelerine düştü. 10 milyon dolar ve üzeri hacme sahip işlemlerin payı, FTX’in çöküşünden sonra %42,8’den %19’a kadar geriledi. 

Analistler bu durumun, ağ kullanımının henüz ikna edici ve sürdürülebilir bir iyileşmeye ulaşmadığını ve kurumsal yatırımcıların faaliyetlerini azaltmasına bağlıyor. Bununla birlikte, kripto para piyasasına olan güvenin azalması ve FTX/Alameda ile ilişkili şüpheli sermaye akışlarından kaynaklı olabileceğine de değiniyor. 

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Crypto Mario tarafından yazıldı.

Koinos Nedir ve Nasıl Satın Alınır?

Binance

Binance’in Duyurusu Sonrası Bu Altcoin’in Fiyatı Uçtu