in ,

Glassnode Haftalık Raporu Bize Neler Anlatıyor?

Kripto

Bu yazımızda, zincir üstü analitik firması Glassnode’un haftalık raporunu kaleme alacağız.

Glassnode yayımladığı raporda, merkezi borsalarda tutulan arzın Mart 2020’de 3.203 milyon BTC ile zirve yaptığını ve o zamandan bu yana istikrarlı bir şekilde azaldığını belirtti. Rapora göre toplam borsa bakiyeleri bu hafta 2,256 milyon BTC ile son beş yılın en düşük seviyesine geriledi.

Bu tablonun dikkat çeken yönü, 2019’un başından bu yana sürekli olarak yaklaşık 1,5 milyon BTC tutan ilk üç borsanın hakimiyetidir. Bu borsalarda tutulan mevcut arzın aşağıdaki gibi olduğu tahmin edilmektedir:

  • Binance 691,2 bin BTC
  • Coinbase 439,8 bin BTC
  • Bitfinex 320,7 bin BTC

Aşağıda yer alan grafik, merkezi borsalar (sarı) ve borsa dışı kuruluşlar (turuncu) arasındaki göreceli arz dağılımını göstermektedir. Ayrıca, Varlığa Göre Düzeltilmiş Transfer Hacmi aktif bir katman olarak en üstte (mor) ve Kayıp Arz olarak kabul edilen 1,457 milyon BTC hariç (siyah) gösterilmektedir.

Borsa rezervleri dolaşımdaki arzın 2,31 milyon BTC’sini (%11,8) oluştururken, her gün 122 bin BTC (%0,6) değerinde ekonomik değer zincir üzerinde transfer edilmektedir.

Bu, 122 bin BTC’lik hacmin %54’ünden fazlasını (67,3 bin BTC/gün, genellikle 50/50 para yatırma/çekme) borsa para yatırma ya da çekme işlemleri oluşturmaktadır. Bu nedenle, borsalara giren ve çıkan ekonomik akışlara ilişkin gözlemler oldukça yoğun bilgi içerme eğilimindedir.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) Fiyat Analizi

Grayscale, Bitcoin ETF’nin Onaylanmasını İstiyor