in ,

Glassnode: “Bitcoin’in Sessiz Serüveni Volatiliteyi Artırabilir”

BTC

Kısa vadeli Bitcoin (BTC) sahipleri kârlılığın sınırlarında geziniyor gibi görünse de mevcut durgunluk yakında yaşanacak bir fiyat dalgalanmasına işaret ediyor olabilir.

Yılın başında önemli miktarda sermaye girişinin yaşandığı dönemin ardından, son aylarda nötr ya da negatif girişlere doğru bir kayma yaşandı ve bu da varlık sınıfını belirsizliğin ele geçirmesiyle birlikte bir durgunluk dönemine işaret etti.

Blockchain istihbarat platformu Glassnode’a göre piyasa bu yılın Nisan ayından bu yana nispeten nötr bir seviyede seyrediyor. Bu durum, Bitcoin ve Ethereum sermaye girişlerindeki yavaşlamayla aynı düzleme geldi ve piyasada giderek artan bir ilgisizlik ve belirsizlik hissini yansıtıyor.

Kripto para, Bitcoin

Volatilite Artacak mı?

Yakın zamanda Grayscale’in mahkemede ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) karşı zafer kazandığı bir başka dalgalanma olsa da, gerçekleşen dalgalanma şaşırtıcı bir şekilde sürekli olarak düşük bir seviyede kaldı.

Glassnode bu konu ile ilgili şu yorumu yapıyor: “Dijital varlık piyasasındaki likidite, hem zincir içi hem de zincir dışı hacimlerin tarihi düşük seviyelere ulaşmasıyla devam ediyor. HODL’ing piyasanın tercihi olmaya devam ederken, arzın önemli bir kısmı gerçekleşmemiş önemli bir kayba düşmenin eşiğinde sallanıyor.”

Glassnode’un son görüşü, piyasanın hala tarihsel olarak düşük bir volatilite ortamında olduğunu ve bunun Bitcoin ağı yerleşim hacimlerinde de görüldüğünü belirtiyor. El değiştiren BTC’nin toplam USD hacmi, günlük 2,44 milyar dolar ile döngünün en düşük seviyelerinde seyrediyor ve Ekim 2020 seviyelerine geri döndü diyebiliriz.

Bitcoin (BTC)

Piyasada şu anda minimum kâr ya da zarar yaşanıyor ve bu da alım satımı yapılan varlıkların çoğunun kabaca satın alındıkları fiyatta olduğunu gösteriyor. Gerçekleşen karar ve zarar seviyeleri de 2020 piyasasını anımsatıyor ve 2021 boğa piyasasındaki heyecanın ve aşırı iyimserliğin tamamen silindiğini vurguluyor.

Glassnode raporunda, bu tür düşük volatilite dönemlerini genellikle finansal piyasalarda daha yüksek volatilite dönemlerinin takip ettiği yer alıyor.

Zincir içi ve zincir dışı alan adları son derece sessiz kalırken, uzun vadeli sahip cüzdanları tarafından tutulan arz 14,74 milyon BTC ile yeni bir zirveye ulaştı. Ancak, aynı şey piyasanın daha aktif kısmını temsil eden kısa vadeli cüzdanlarda tutulan arz için söylenemez. Çünkü bu grup, 2011’den bu yana görülen en düşük arz seviyesine geriledi.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Önümüzdeki Bir Hafta İçerisinde Token Kilidi Açılacak Projeler

Circle, Grab İle Ortaklık Kurduğunu Duyurdu