in ,

Glassnode, Bitcoin Karlılığı ile İlgili Veri Paylaştı

BTC

Glassnode verileri, Bitcoin’in 25.000 dolar seviyesinin üzerine çıkmasının ardından yaklaşık 2,7 milyon varlığın daha kar durumuna geçtiğini gösteriyor. 

Zincir üstü veri analitik firması Glassnode’un verilerine göre artık düzeltilmiş arzın %20’si daha kar elde ediyor. Bu gösterge, kardaki arz yüzdesini ifade eder. Adından da anlaşılacağı üzere, şu anda gerçekleşmemiş kazançlara sahip olan toplam dolaşımdaki Bitcoin arzının yüzdesini ölçmektedir. 

Bitcoin (BTC)

Metrik, dolaşımda bulunan arzdaki her bir coin’in zincir üzerindeki geçmişini inceleyerek en son hangi fiyattan hareket ettiğini kontrol ederek çalışır. Herhangi bir coin için bu önceki değer en son Bitcoin fiyatından daha düşükse o coin kardaki arzın altında sayılır. 

Ancak bu gösterge ile ilgili bir sorun bulunuyor. Bu sorun, söz konusu coin’leri saklayan cüzdanlara artık erişilemediği için büyük miktarda atıl arzın kaybolmuş olmasıdır. 

Bu eski arz, en son bugünkü BTC değerine kıyasla çok düşük fiyatlarla taşındı. Bu nedenle teknik olarak büyük miktarda gerçekleşmemiş kar tutuyor. Ancak bu varlıklar kaybolduğu için esasen dolaşımdaki arzın dışındadırlar ve bu nedenle mevcut piyasayı etkilememelidirler.

Bu nedenle kâr göstergesindeki arz, gerçek tabloya kıyasla giderek yanlış hale gelebilir. Bu sorunu hafifletmek için Glassnode, 7 yıldan eski tüm madeni paraların verilerini filtreleyen orijinal göstergenin değiştirilmiş bir versiyonu olan “kârdaki düzeltilmiş arz yüzdesi” metriğini geliştirdi.

Aşağıda, Bitcoin göstergesinin değerinin geçtiğimiz hafta boyunca nasıl değiştiğini gösteren bir grafik yer alıyor: 

Yukarıdaki grafikte de görüldüğü üzere, Bitcoin’in kârdaki düzeltilmiş arz yüzdesi sadece birkaç gün önce fiyat 20.000 dolar seviyesinde seyrederken %45 civarındaydı. Bu, 7 yıldan daha genç arzın %45’inin o noktada bazı kazançlar elde ettiği anlamına geliyor.

O zamandan bu yana, BTC yukarı doğru keskin bir ivme yakaladı ve mevcut 25.000 dolar seviyesine geri çekilmeden önce kısa bir süre 26.000 dolar seviyesinin üzerine bile çıktı.

Bu hızlı büyümenin bir sonucu olarak, kârdaki düzeltilmiş arz da yaklaşık %65’e büyük bir sıçrama gösterdi. Bu da düzeltilmiş arzın %20’sinin ya da 2,7 milyon coin’in şu anda kar durumuna geçtiği anlamına geliyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

OpenAI, GPT-4’ü Piyasaya Sürdü

Floki Inu Kendi Boğasını Yaşayabilir mi?