içinde , , ,

Glassnode: Bitcoin (BTC) Zayıf Hareketini Sürdürüyor

BTC

Küresel likiditedeki daralmanın ortasında, kısa vadeli Bitcoin hodl’lar üzerindeki baskı artmaya devam ediyor. 

Dolar Endeksini (DXY), 110.27 ile 20 yılın en yüksek seviyesine yükselmesi, varlık piyasalarındaki likiditeyi azaltıyor. ABD doları karşısında neredeyse tüm para birimleri zayıflarken tahviller ve kripto para piyasaları üzerindeki baskı da devam ediyor. Bitcoin (BTC) açısından kısa vadede makro belirsizlik düzeyi yüksek seyrederken uzun vadeli görünüm daha tutarlı bir eğilim sergiliyor.

Lower Lifespan Value: Daha genç coin’lerin işlemlere hakim olduğunu gösterir. Genellikle ayı piyasasının derinleşmesi ve spekülatörlerin piyasadan temizlenmesiyle karşılaşılır.

Higher Lifespan Value: Daha eski coin’lerin işlemlere hakim olduğunu gösterir. Genellikle boğa piyasalarında kar alınırken yaşanır ancak aynı zamanda panik satışı nedeniyle düşüş eğilimi olaylarında da yaşanabilir.

ASOL, harcanan çıktı başına ortalama coin yaşını takip eden ancak buna karşılık coin hacmini yok sayan bir metriktir. Bu parametre son haftalarda, bir grup uzun ömürlü coin’in harcanması nedeniyle son haftalarda yükseldi ancak bu durum kısa süreli oldu. ASOL’deki zayıflayan hareketi, mevcut talebin günlük satış baskısına zar zor direnç gösterdiği anlamına geliyor.

Buna karşılık Dormancy metriği ise coin hacmini hesaba katar. Burada, coin başına ortalama yaşın birkaç yılın en düşük seviyelerine yakın olduğu görülebiliyor. Bu durum da ASOL’de son yaşanan artışın, BTC hacmi üzerinde etkili olmadığını ve zayıflayan talebi teyit eder nitelikte.

Coin-Years Destroyed metriği düşüş göstermeye devam ediyor. Bu metrik, genelde ayı piyasalarının son aşamasında düşük seviyelerini test eder.

Active Entities grafiği, benzersiz günlük aktif kullanıcılar metriğine paralellik gösteren bir parametre olarak kabul edilebilir. Bu grafik, uzun süredir devam eden ayı piyasası kanalının destek noktasını test ediyor. Buna göre aktif kullanıcı tabanın minimum seviyesinde. Kanalın altına düşüş yaşandığı takdirde kullanıcı tabanın daha fazla bozulacağı öngörülebilir ve bu da Bitcoin tarafında daha fazla zayıflamaya neden olabilir.

Kaynak: Glassnode

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Ripple Danışmanından CBDC Duyuruları

Coin98 Aptos Entegrasyonunu Duyurdu