in ,

GitHub Nedir ve Neden Önemlidir?

GitHub

GitHub, geliştiricilerin ve programcıların oluşturdukları kodu karşıya yükleyebilecekleri ve geliştirmek için iş birliği içinde çalışabilecekleri bir barındırma sitesidir.

GitHub’ın tanımlayıcı bir özelliği, sağlam sürüm kontrol sistemidir. Sürüm kontrolü, kodlayıcıların yazılımı değiştirmesine (potansiyel olarak hataları düzeltmeye veya verimliliği artırmaya) izin verir. Bunu yaparken yazılımın kendisini etkilemeden veya mevcut kullanıcıların deneyimini riske atmadan yapar. Önerilen değişiklikler, teklifler gözden geçirilip onaylandıktan sonra canlı yazılıma kolayca birleştirilebilir.

GitHub, Amazon, Google Cloud ve Code Climate gibi ortak platformlar ve hizmetlerle entegre olabilir. 200’den fazla farklı programlama dilinde söz dizimini vurgulayabilir. GitHub, tek sürüm kontrol yazılımı geliştirme sitesi değildir, ancak belki de en popüler olanıdır. 24 Temmuz 2020 itibariyle sitenin 45 milyondan fazla kullanıcıya ulaştı.

GitHub Nasıl Çalışır?

GitHub tarafından sunulan birçok özellikten en önemli üçü çatallanma, çekme istekleri ve birleştirmedir. Bir projeyi çatallamak, orijinal projeyi etkilemeden özgürce deneme yapmanızı sağlayan bir kopya oluşturur.

Yaptığınız değişikliklerden memnun olduğunuzda, bir çekme isteği gönderebilirsiniz. Çekme isteği, yaptığınız değişiklikleri gözden geçirebilecek ve takip eden soruları sorabilecek proje sahibine gönderilir. Proje sahibi değişiklikleri beğenirse, çatallanmış projenizdeki değişiklikleri orijinal koda uygulayan çekme isteğinizi birleştirir.

GitHub, geliştiriciler ve programcılar için bir tür sosyal medya sitesi işlevi görür. Çalışmanızın halkın önüne çıkmasını sağlar. İnternet ortamındaki en büyük kodlama topluluklarından biridir, bu nedenle onu kullanmak projeniz için geniş bir tanıtım sağlayabilir. Projenizi ne kadar çok kişi incelemesi gerekiyorsa, o kadar çok ilgi ve kullanım çekmesi muhtemeldir.

GitHub Neden Önemlidir?

Örneğin, bir proje için temel iskelete sahip olduğunuzu hayal edin. Proje yapmasını istediğiniz şeyi yapar, ancak daha geniş kitlenin onu nasıl uygulayacağından veya herkes için işe yarayıp yaramayacağından her zaman emin olamayabilirsiniz.

GitHub kullanıcılarının devreye girdiği yer burasıdır. Projenizi GitHub’da yayınladığınızda, daha geniş bir programcı ve hobi topluluğu çalışmanızı değerlendirebilir. Çatışmalar veya öngörülemeyen bağımlılık sorunları gibi olası sorunlar konusunda sizi uyarabilirler. Hatta bu sorunlara çözümler önererek size büyük ölçüde destek olurlar.

GitHub, değişiklikleri bir değişiklik günlüğünde izler, böylece her seferinde tam olarak neyin değiştiğini bilebilirsiniz. Bu özellik, zamanda geriye bakmak ve bir ortak çalışanın yaptığı değişiklikleri hızlı bir şekilde belirlemek için oldukça yararlıdır.

GitHub’daki projeler bir tür açık kaynak kodudur. Ayrıca kurumlar tarafından da benimsenen açık kaynak kodu, esasen herkesin kodu gözden geçirmesine ve değişiklik önermesine olanak tanır. GitHub, programcıların sürekli olarak mevcut sorunları çözmek ve çözümleri halka sunmak için çalıştığı bir topluluk sağlar.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Arbitrum

Arbitrum (ARB) Hakkında Her Şey

Çeşitli Blockchain Protokollerinin Karşılaştırılması