in

Gerçek Zamanlı Yakma Mekanizması ile BEP-95’in Tanıtımı

Bu makalede, yeni Binance Evrim Protokolü BEP-95’i tanıtmak istiyoruz. BEP, BSC’nin ekonomik modeline gerçek zamanlı bir yakma mekanizması getirerek BNB’nin tokenomiklerini daha dinamik hale getirmektedir.

BEP’in arkasındaki sonuç, BNB’nin yakılma sürecini hızlandırmak ve gaz ücretinin bir parçası olarak BSC’yi daha merkeziyetsiz bir hale getirmektir. BEP-95 yakma işlemi, yalnızca BSC ağındaki etkinliğe bağlıdır ve Binance.com’dan planlanan BNB yakmaları, dolaşımdaki 100 milyon BNB hedef teklifine ulaşsa bile çalışmaya (BNB arzını azaltarak) devam edecektir.

Binance Smart Chain

BEP’in hala taslak aşamasında olduğunu unutmayın.

Başlamadan önce önemli iki husus:

  • Her blok, her bloktaki doğrulayıcılar tarafından toplanan gaz ücretinin sabit bir oranını yakacaktır.
  • Yakma oranı yönetişim aracılığıyla ayarlanabilir.

Binance Smart Chain’in Neden BEP-95’e İhtiyacı Var?

BSC ağı, gaz ücretlerinin bir kısmını yakarak BNB’nin yakılma sürecini hızlandırabilir ve gerçek değerini iyileştirebilir. BNB sahipleri, BSC gaz ödülünün nasıl gönderileceğine karar verecek. Bu BEP’yi uygulamak, doğrulayıcıların ve yetki verenlerin staking’den elde ettikleri toplam BNB miktarını azaltabilirken, ödüllerinin itibari para cinsinden değeri artabilir. Bu yakma mekanizması BNB arzını daha da azaltacaktır; bu nedenle artan talep BNB değerini daha da yükseltecektir.

BEP-95’in Özellikleri

Gaz Ücreti Dağıtımı

Tasarımı gereği, BNB deflasyonist bir tokendir. Yeni BNB madenciliğini ve ödüllendirici madencileri (doğrulayıcıları) mümkün kılacak bir madencilik algoritması yoktur ve Binance’in planlanmış BNB yakımlarına göre arz düzenli olarak azalmaktadır. BNB, birçok kullanım örneğine sahip bir hizmet tokenidir. Yetki sağlayıcılar ve doğrulayıcılar, BNB’ye sahip olmaktan kaynaklanan diğer avantajlardan yararlanmaya devam edecektir.

Gaz ücreti her blok için alınır ve iki sistem akıllı kontrat üzerinde ayrılır:

  • Sistem Ödül Kontratı. Kontrat en fazla 100 BNB’ye sahip olabilir. Gaz ücretinin 1/16’sı, 100 BNB’den daha azına sahipse sistem ödül kontratına aktarılacaktır. Ödül sözleşmesi kapsamındaki finansman, zincirler arası paket sübvansiyonları olarak kullanılır.
  • ValidatorSet Kontratı. Gaz ücretinin geri kalanı ValidatorSet kontratına aktarılır. Hem doğrulayıcılar hem de yetki sağlayıcalar için gaz ücretlerini saklama kasadır. Kontrat kapsamındaki fon Binance Chain’e aktarılacak ve her gün paylarına göre yetki sağlayıcılara ve doğrulayıcılara dağıtılacaktır.

binance

Yakma Mekanizması

Mekanizma, yönetilebilir parametreler tanıtılarak etkinleştirilecektir: ValidatorSet Kontratı üzerinde burnRatio. Her bloğun sonunda doğrulayıcı, gaz ücretini transfer etmek için kontratın deposit işlevini başlatmak için bir işlem imzalayacaktır. BurnRatio * gasFee‘nin yakma adresine aktarılması için yakım mantığı “deposit” işlevinde uygulanır;

Önerilen ilk ayar:

burnRatio = %10

Yönetişim

burnRatio‘daki değişiklik, Binance Smart Chain doğrulayıcıları tarafından oylama güçlerine (stake edilen BNB) dayalı bir teklif oylama süreci aracılığıyla belirlenir. Bu süreç Binance Chain üzerinde yürütülecek ve her topluluk üyesi parametrelerde değişiklik önerebilir. Teklifin doğrulayıcılar tarafından incelenebilmesi için minimum 2.000 BNB (ana ağ) depozitosu yatırılması gerekir. Bu, doğrulayıcıların teklife oy vermesini sağlayacaktır; teklifin oylanmasından sonra tüm BNB’ler geri iade edilir. BSC doğrulayıcıları, oylama güçlerine göre “lehte” veya “aleyhte” oy kullanabilirler.

Kaynak: Binance

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Kripto

Yabancı Kripto Fenomenleri Bu Hafta Neler Konuştu | 22 Ekim 2021

Project SEED COO’su Moh ile AMA Etkinliği