in , ,

Gerçek Zamanlı Mesajlaşma Platformu Kandola Network Nedir?

Yeni nesil teknoloji dünyası hızla gelişiyor ve bu teknolojisi furyasında akıllı saatlerden akıllı cüzdanlara birçok farklı seçenek kullanıcılara sunuluyor. Yapay zeka algoritmaları kullanılarak geliştirilen ürünler kullanıcı rızası ile veri toplasa bile zaman içerisinde bu durum gizlilik hassasiyetini doğuruyor. Blockchain, bu yapay zeka destekli cihazlar için gizlilik, güvenlik konularını güçlendirebilecek bir yapı olarak karşımıza çıkıyor. İşte Kandola Network, platformda oluşturulan tüm cihazlar için eksiksiz veri gizliliği ve cihaz güvenliği sağlama motivasyonuyla gelişti. 

Kandola Network, mesajlaşma ve genel amaçlı işlemler için geliştirilmiş merkeziyetsiz Layer-1 platformudur. Tasarıma göre gizlilik ilkeleri kullanılarak piyasaya sürülen Kandola, platformda oluşturulan tüm cihazlar ve çözümler için eksiksiz veri gizliliği ve cihaz güvenliği sağlar. Yerli ve hızlı konsensüs mekanizması sayesinde sosyal medya ve sohbetler ile ilgili tüm işlemleri gerçekleştirir. Kandola ekosisteminde, ağın yönetimini sağlamak için yerel bir token olan EKAH kullanılır.

Kandola Network’ün başlıca özellikleri:

  • Yüksek performans: Mesaj doğrulama işlevleri, son derece hızlı atomik işlemleri ve yüksek ağ verimini destekler.
  • Geniş Uygulanabilirlik: Gerçek zamanlı mesajlaşma ve veri deposu, hızlı mesaj işlevleri gerektiren herhangi bir endüstri ile iş birliği içerisinde sorunsuz şekilde çalışacaktır. IoT, EV, Akıllı Cihazlar, GPS, sağlık, mesajlaşma Kandola üzerine inşa edilebilecek alanlardır.
  • Sürdürülebilir: Sıfıra yakın işlem ücreti politikasıyla yüksek işlem ücreti normunu geçmişte bırakmayı hedefliyor.
  • Kullanım kolaylığı: Kolay entegrasyon için hazır, kolayca dağıtılabilir.
  • Tasarımla Gizlilik: Node kimliği anonim kalacak şekilde veri gizliliğinin korunmasına yardımcı olur. Kaynakta şifreleme, karma doğrulama ve dijital imzalarla her veri alışverişi baştan sona güvenilir şekilde gerçekleşir.

Bilindiği üzere herhangi bir konsensüs mekanizmasının amacı aynıdır: Tüm node’ların üzerinde bir protokolün yürütülmesini sağlamak ve dağıtık defter teknolojisinin gerekliliklerini sürdürmek. Kandola Network, güvenli merkeziyetsiz mesajlaşma için belirleyici ve ölçeklenebilir bir konsensüs mekanizmasını kullanıyor. Gerçek zamanlı transfer kanıtı (Proof of Real-time Transfer- PoRT) olan bu mekanizma, değiştirilen bilgilerin bütünlüğünü ve gizliliğini garanti eden yüksek düzeyde ölçeklenebilir bir konsensüs protokolüdür. Kandola Network projesinin anlaşılması için PoRT ağının detaylarına bakalım.

PoRT, doğrulayıcı ve depolama node’larını kullanarak özgün mesajlar ileten merkeziyetsiz node’lar arasında genel amaçlı mesaj aktarımı için oluşturulmuştur. PoRT, ağ üzerinde herhangi bir harcama yapmadan TPS ve ölçeklendirmede kazanç sağlayan işlemlerden oluşur. Konsensüs algoritması; veri güvenliğini, bütünlüğünü ve özgünlüğünü garanti etmek için şifreleme ilkelleri kullanır.

Genel olarak toparlamak gerekirse Kandola Network’ün kullandığı konsensüs mekanizması, işlemleri blok zincirine eklemeden önce birçok kez doğrular ve bu nedenle kesinliği garanti eder. Platform, işlem ücreti içermez ve diğer konsensüs mekanizmalarından daha az hesaplama kaynağı kullanır. Blok zinciri, arızalı node’ları hızla tespit edip izole ederek DDoS saldırılarına, mesaj tekrarlarına ve sistem arızalarına karşı koruma sağlar.

PoRT, şimdiye kadar blok zinciri teknolojisinin karşılaştığı sorunlara radikal ve son teknoloji bir yaklaşım sunma motivasyonuyla dizayn edildi. PoRT, gizlilik, güvenlik ve ölçeklenebilirliğe verdiği önem nedeniyle kurumsal uygulamalar için potansiyel bir platform olarak karşımıza çıkıyor. Kandola Network’ün arkasındaki ekip, PoRT’nin blok zinciri uygulamaları hakkında düşünme ve kullanma biçiminde devrim yaratma potansiyeline sahip olduğuna inanıyor.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi'nden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Polkadot Name System

Polkadot Name System Nedir?

Trade Dışında Nasıl Para Kazanılır?