in ,

Gensler: Kripto Borsaları, Yatırımcılara Zarar Veriyor!

SEC başkanı Gensler, dijital varlık borsalarına yönelik eleştirilerde bulundu. Bazı platformların kuralları çiğnediğini ve hatta müşterilerine zarar verdiklerini savundu.

Gensler, dijital varlıkların SEC’in yetki alanına girdiğinin altını çizdi. Bu nedenle, ticaret yapan borsaların onların kaydı altında olması gerektiğini söyledi. Ayrıca, Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) da yaptırımlarını artıracak.

Medyaya konuşan Gensler, bazı Exchange sitelerinin işleyişiyle ilgili endişelerini dile getirdi. Kripto borsalarının da firma kurallarına uymada başarısız olduklarına değindi. Çoğu durumda, kapsamlarının ötesinde faaliyet gösterdiklerini söyledi. Hizmetlerin “birleştirilmesinin” müşterilerin menfaatine olmayabileceğini belirtti.

Gensler, kripto para birimlerinin birçok benzer zorluğu olduğunu söyleyerek dijital para piyasasına dikkat çekti. Ayrıca, piyasa değerlendirmesi yaptıkları için müşterilerine karşı ticaret yaptıklarını da ekledi.

Gensler: Stablecoin’ler Borsalara Bağlı

Ek olarak, Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu, stablecoin’lerle ilgili endişelerini dile getirdi. Stabilcoin’ler, genellikle dolara veya başka bir fiat para birimine bağlı dijital varlıklardır. SEC, en büyük üç stablecoin’in (Tether, USD Coin ve Binance USD) kripto borsalarına bağlı olduğunu belirtti.

“Tesadüf olduğunu düşünmüyorum.”

Kara para aklamayla mücadele ve müşterinizi tanıyın prosedürlerine atıfta bulunarak devam etti.

“Kripto borsaları, başı çeken üçlünün üçünün de Stablecoin olduğunu fark etti. Rolleri, AML ve KYC’den kaçınırken bu platformlarda ticareti kolaylaştırmaktı.”

Tether, 83 milyar dolarlık piyasa değeri ile dünyanın en büyük stablecoin’idir. Ayrıntılar, Tether’in Bitfinex kripto borsasının arkasındaki kişilerle bağlantıları olduğunu gösteriyor. Önemli kriptolar arasında yer alan USDC, aralarında Coinbase Global Inc’in de bulunduğu bir şirketler konsorsiyumu altında. Ayrıca dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, Binance USD ile bağlantılıdır.

Binance stablecoin, Gensler’in yorumlarına bir blog gönderisine atıfta bulunarak yanıt verdi. Gönderi, Binance stablecoin’in sıkı kriterler izlediğini gösteriyor. Ayrıca, kullanıcı topluluğu ile her zaman dürüst olduklarını da biliyoruz. Bunun dışında, Coinbase yorum yapmaktan kaçınırken Bitfinex, yorum talebine hemen yanıt vermeyeceğini belirtti.

Salı günü firmanın birinci çeyrek geliri bildirmesinin ardından Coinbase hisseleri düştü. Hacim beklentilerin altında kaldı ve cari çeyrekteki ticaret hacimlerinin önceki çeyreğe göre daha düşük olacağı konusunda şüpheler var. Bitcoin ise Kasım ayı başlarında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasından bu yana değerinin yarısından fazlasını kaybetti.

Stablecoin’e Dair Endişeler Ortaya Çıkmaya Başlıyor

Capitol Hill’de son haftalarda stablecoin’lerle ilgili endişeler de arttı. Endişeler, hafta sonu boyunca UST olarak bilinen stablecoin TerraUSD’nin dolara sabitlenmesinin ardından arttı.

kriptopara

UST, sözde algoritmik bir stablecoindir. Nakit veya nakit benzeri fiziksel varlıklarla değil, algoritmalarla desteklenir. Bunun nedeni, değerini sabit tutmak için ticaret ve hazine yönetimine güvenmesidir.

Yakın tarihli bir röportaj sırasında Senatör Mark Warner bazı kritik açıklamalar yapmıştı. “Bir çeşit temele” olan ihtiyacı vurgulamıştı. Senatör, bu temelin yatırımcılara istikrarlı paraların gerçekten istikrarlı olduğunu garanti edeceğini öne sürmüştü.

Virginialı bir Demokrat olan Senatör Mark Warner şunları ekledi:

“Belki de sektördeki bu türbülans, bu aşırı şişirilmiş balondan biraz hava alınmasına yardımcı olabilir.”

Stablecoin’ler ayrıca yasadışı finansla ilgili sorunları gündeme getiriyor. Kara para aklamayla mücadele (AML) ve terörle mücadele finansmanı (CFT) düzenlemelerine uyumsuzluk endişeleri de dahil olmak üzere finansal bütünlüğe yönelik tehditler oluşturuyor.

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, çok büyük fiyat dalgalanmaları yaşadı. Bu da onları iş, ticaret, ödemeler ve rezerv para birimi için elverişsiz hale getirdi. Stablecoin’ler de bu sorunu azaltmak için tasarlanmıştı.

Bu yüzden; sorumlulukları, düzenlemelere uyulmasını ve tüketici güvenliğini sağlamak olan SEC’in endişesi gelişigüzel bir eleştiri olarak ele alınamaz.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Başak Çetinbülüç tarafından yazıldı.

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı son sınıf öğrencisi. KoinSaati içerik yazarı.

Avalanche Subnet’ler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Terra (LUNA) Nasıl Kurtulur? Bu Noktaya Nasıl Gelindi?