içinde , , ,

Genel Özellikleriyle Cardano (ADA) Nedir?

ADA kripto para sistemine sahip olan Cardano, kripto para almak ve göndermek için kullanılabilecek bir platformdur. Bu platform, aynı zamanda kurumlar ve ülkeler arası finansal uygulamaları da yürütebilecek teknolojik altyapıya sahiptir.

Blockchain’in en önemli problemleri olan ölçeklenebilirlik, birlikte çalışabilirlik ve esnekliği çözümlemek amacıyla kuruldu. Bu teknolojik altyapı kusursuz bir güvenlik ağı ortaya koyuyor. Cardano, akıllı sözleşme verimliliği ve güvenli varlık transferi sağlıyor.

Bunun yanında merkeziyetsiz uygulamaları veya çok karmaşık DAppleri (kullanıcıları ve tedarikçileri direkt olarak birbirine bağlayan sistem) bile çalıştırma yeteneğini amaçlıyor. Cardano para biriminin adı ilk bilgisayar programcısı olarak bilinen 19.yy matematikçisi Ada Lovelace’den alınmıştır. Böylece Cardano, ADA olarak bilinmektedir.

Cardano’nun Kurucusu Kimdir?

Kurucusu Charles Hoskinson’dur. Ethereum ve Bitshares’in kurucu ortağı olan Hoskinson, ETH projesini daha fazla geliştirme anlaşmazlığından dolayı ortaklıktan ayrıldı. Jeremy Wood ile birlikte IOHK isimli şirketi kurdu. Aktif yazılım geliştirmesi sağlayan bu şirket, Cardano ekosistemini yöneten ve geliştiren üç organizasyondan birisidir.

Charles Hoskinson: The Evolution of the Blockchain Industry

Cardano ana ağı neredeyse iki yıl süren bir token satışından sonra, 63 milyar dolarlık fon sağladı. Son olarak Cardano ağı 29 Eylül 2017 Cuma günü ilk faaliyetini gerçekleştirdi.

Cardano’yu Diğer Kripto Birimlerinden Ayıran Özelliği Nedir?

Cardano projesi bilimsel bir yaklaşımla inşa edilmiş ilk kripto para projesidir. Cardano yazılımı sayesinde farklı katmanlarda hesaplama ve muhasebeyi birbirinden ayırır. Bu katmanlı yazılım mimarisi ölçeklenebilirliğe de sahiptir. Bu yazılım sayesinde verimliliği ve hızı yüksektir.

ADA

Aynı zamanda Cardano, Ouroboros’un uluslararası kriptografi konferansında, kriptografi topluluğu tarafından hakemli olarak kabul edilen ilk model olduğu iddia edilen Pozoloji algoritmalarına sahiptir. Ourobos protokolü ise bir sonraki blok üreticisini rastgele bir paydaş havuzundan seçen zincir tabanlı bir PoS protokolüdür. Seçilme olasılığı sahip olduğu token sayısının büyüklüğüne oranla atmaktadır. Ayrıca ADA kullanıcıları protokol değişikliği söz konusu olduğunda oy kullanma hakkına sahiptir. ADA nasıl satın alınır öğrenmek için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

Kriptopara, Bitcoin, balina

27 Şubat Tarihli Bitcoin (BTC) Fiyat Analizi

ADA, Cardano

Cardano (ADA) 4 Adımda Nasıl Satın Alınır?