in

Gelecek Milyarlar İçin DeFi: İnternet Ölçeğinde Değer Değişimi

Tokenizasyon, neredeyse her tür varlık için küresel ve anında likidite sağlar. Otomatik değerlendirme, teminatlandırma ve programatik ticaret mekanizmaları aracılığıyla merkeziyetsiz finans, bugün farklılaştırılmış pazarlar olarak gördüğümüz şeyler arasındaki çizgiyi değiştirmek üzere.

Kelimenin tam anlamıyla her türlü değerin dijital, likit, anında ve küresel olarak satılabilir olma yeteneği, dünya ekonomisine muazzam olanaklar sunacaktır. Bu nedenle, değer değişimine güç veren temel altyapının 21. yüzyıl için kritik altyapı haline geldiği aşikardır. Otomatik piyasa yapıcıları tarafından desteklenen borsalardan merkezi borsalara, merkeziyetsiz borsalara hızlı evrim, önemli bir küresel iyileşmenin yolunu açıyor. Bu iyileştirmenin gerçekleşmesi ve geniş çapta benimsenmesi için birkaç temel unsur gereklidir:

 • Güçlü bir otomatik piyasa yapıcı; alıcılar ve satıcılar arasında verimli bir programatik eşler arası değişim sağlar.
 • İnternet ölçeğinde ve açık bir altyapı; küresel ölçekte hızlı ve ucuz işlemlere olanak tanır.
 • Sezgisel kullanıcı deneyimi; herkesin küresel ekonomide aktör olmasını sağlar.
 • Küresel ve demokratik topluluk teşvikleri, dağıtım ve yönetişim. Peki biz bunun neresindeyiz?

Otomatik Piyasa Yapıcılar (AMMs), İnternet Ölçeğinde Altyapı Üzerine İnşa Edilmiştir

Otomatik piyasa yapıcıların mevcut sürümlerinin özü, en iyi sabit ürün denklemiyle ifade edilir:

x * y = k

Buna dayanarak, bir takas havuzu bazı birim “x tokenine” ve bazı birim “y tokenine” sahipse, işlemden sonra çarpıldığında ortaya çıkan x ve y miktarlarının sabit bir k’ye eşit olacağı şekilde işlemi fiyatlandırır. Bununla birlikte mevcut Otomatik Piyasa Yapıcı performansı, çok daha ölçeklenebilir mimarilerde yeniden inşa edilerek önemli ölçüde iyileştirilebilir. Yüksek bant genişliği, düşük gecikme süresi, ucuz ve yüksek oranda ölçeklenebilir bir mimarinin üzerine otomatikleştirilmiş bir piyasa yapıcıyı yeniden tasarlayarak, takas işlemlerinin performansı büyük ölçüde iyileştirilebilir. Önemli ölçüde daha iyi performansla, AMM’lerin kapsamı hızla genişletilebilir ve yeni pazar fırsatları doğurabilir. Belki de göreceğimiz en önemli büyüme doğrultusu, sezgisel basitlik ve kullanım kolaylığının on milyonlarca, yüz milyonlarca ve sonunda milyarlarca insanın bu yeni teknolojilerle etkileşime girmesini sağlayarak, basit ve anında ticareti geniş ölçekte kolaylaştıracağı zaman ortaya çıkacaktır.

Topluluk Dağıtımı, Teşvikler ve İşbirliği

Ürün performansının ve UX’in ötesine geçmek: topluluk dağıtımı, teşvikler ve yönetişim, hem anında benimsemeyi hem de uzun vadeli katkıyı teşvik eden ilgi çekici bir önyükleme süreci için teşvik oluşturur. Bu bulmaca parçalarının her birini bir araya getirmek, hızlı bir büyüme yörüngesiyle beslenen ve onu blockchain ekosisteminin ötesine taşıyan çekici bir ürün yaratacaktır.

Maiar Exchange İle Tanışın

Maiar Borsası; genişleyen bir varlık grubu arasında küresel, neredeyse anında, ucuz işlemler sunmak için Elrond mimarisinin tüm performansından yararlanabilecek bir ürün oluşturmak için bazı temel unsurları yeniden tasarlayan nihai otomatik piyasa yapıcıdır.

Dahası, Maiar Borsası etkin bir şekilde faaliyete geçtikten sonra Maiar uygulamasına entegre edilecek ve dünyanın her yerinden herkesin erişebileceği basit ve sezgisel bir arayüz sunacak. Hızlı benimseme döngüleri, açık yönetişim ve uzun vadeli katkı sağlamak için Maiar borsası topluluk odaklı kalkınma ve yönetişimi mümkün kılan MEX adlı yerel bir yönetişim tokenine sahip olacak. Token, Maiar Borsasının ve yönetişiminin sürdürülebilir gelişimi için gerekli olacaktır. Yönetişim sürecinin kendisi, platformun lansmanından yaklaşık 3-6 ay sonra başlayacak ve MEX’in çok sayıda sahibine ulaşması için yeterli zaman sağlayacaktır.

Adil Ve Geniş Bir Token Dağıtımına Öncülük Etmek

Maiar Borsası, %100 dağıtılan ve topluluk tarafından sahip olunan adil bir lansmanla Elrond ekosisteminin ilk tokenini içerecek. MEX tokeninin dağıtımı; ekip, danışmanlar, yatırımcılar vb. için herhangi bir ön tahsis yapılmadan, yalnızca topluluğa yönelik tamamen şeffaf bir şekilde yapılacaktır.

Toplam 1 Milyar MEX token olacak ve token dağılımı aşağıdaki gibi olacaktır:

 • Token arzının %47.50’si ilk yıl EGLD sahipleri tarafından talep edilebilir olacak
 • Token arzının %44.95’i önümüzdeki 10 yıl boyunca likidite sağlayıcıları tarafından kazanılacak ve her 2 yılda bir 5 halving yapılacak
 • Token arzının %2.55’i, belirli DeFi topluluklarının üyelerine dağıtılacak (%50 UNI, %25 SUSHI, %25 CAKE).
 • Token arzının %5’i, kritik hatalara veya güvenlik saldırılarına karşı proaktif sigorta görevi gören bir güvenlik fonuna ayrılacak

Anlık görüntü dönüştürme oranı doğrusal olmayacaktır ve özellikle MEX, aşağıdaki formüle göre orantılı olarak talep edilebilir olacaktır:

 • MEX miktarı = (EGLD miktarı ^ 0.95) * EGLD oranı
 • MEX miktarı = (UNI miktarı ^ 0.8) * UNI oranı
 • MEX miktarı = (SUSHI miktarı ^ 0,8) * SUSHI oranı
 • MEX miktarı = (CAKE miktarı ^ 0.8) * CAKE oranı
 • EGLD oranı = anlık görüntüden sonra hesaplanır
 • UNI oranı = anlık görüntüden sonra hesaplanır
 • SUSHI oranı = anlık görüntüden sonra hesaplanır
 • CAKE oranı = anlık görüntüden sonra hesaplanır

Bu dönüştürme oranları, büyük miktarlarda EGLD ve UNI/Sushi/Pancake sahipleri üzerindeki servet yoğunlaşmasını azaltmak ve daha küçük sahiplere daha eşit bir şekilde yeniden dağıtmak için düzenlenmiştir.

Topluluk Dağıtım Mekanizması

 • EGLD sahipleri (mevcut bakiye): 1 yıl boyunca günlük rastgele anlık görüntülere dayalı haftalık dağıtım – 1x çarpan
 • Maiar kullanan ve en az 1 EGLD ve en az 5 Maiar referansı olan EGLD sahipleri (mevcut bakiye): 1 yıllık günlük rastgele anlık görüntülere dayalı haftalık dağılım – 1.25x çarpanı
 • EGLD staker’ları (stake edilmiş bakiye): 1 yıl boyunca günlük rastgele anlık görüntülere dayalı haftalık dağılım – 1.5x çarpan
 • Tek seferlik UNI/Sushi/Pancake anlık görüntüsü

Not: EGLD sahipleri/staker’ları için adres başına yalnızca bir çarpan uygulanabilir.

Anlık görüntü hesaplaması = günlük rastgele anlık görüntülere dayalı haftalık ortalama. Tüm anlık görüntü bakiyeleri, anlık görüntüden sonraki 1 aylık bir süre boyunca hesaplar tarafından talep edilebilir olacaktır. Sahipsiz MEX yakılacaktır.

MEX dağıtımı için uygun olmayanlar:

 • Kazanılan (kilitli) tokenler
 • Borsalarda tutulan tokenler
 • Talep edilmemiş stake etme ödülleri
 • Eski ERD tokenleri

Likidite Sağlayıcıların Kazançları

Likidite hak ediş programı algoritmik olarak şu şekilde belirtilir: ilk iki yıl için 232 milyon tokenden başlayarak, her iki yılda bir yarıya indirilen token sayısı.

Likidite madenciliği programı, Maiar Borsasının başlatılmasıyla başlar ve aşağıdaki havuzları kapsayacaktır:

 • EGLD/MEX
 • EGLD/BUSD
 • MEX/BUSD
 • EGLD LP sağlayıcıları için staking havuzu
 • MEX LP sağlayıcıları için staking havuzu

MEX, havuzdaki toplam EGLD değeri ile hesaplandığı üzere likidite ile orantılı olarak havuz başına tahsis  edilecektir. EGLD dışı havuzlarda, orantılı likidite EGLD’ye kıyasla taban token fiyatı kote edilerek hesaplanır. Ücret dağılımı aşağıdaki gibi olacaktır:

 • Verilen likidite havuzları için %0,2 likidite sağlayıcılarına gidecek
 • %0.05, LP tokenlerini stake eden MEX likidite sağlayıcılarına gidecek
 • %0.05’i, LP tokenlerini stake eden eGLD likidite sağlayıcılarına gidecek

Önemli not: Yukarıdaki hesaplamaların tümü yaklaşık oranlardır ve önümüzdeki birkaç hafta içinde değiştirilebilir, güncellenebilir veya yeniden dengelenebilir.

Zaman Dilimleri, Anlık Görüntüler Ve Güçlendirilmiş Hiper Büyüme

EGLD için ilk anlık görüntü, bir yıla yayılan 7 günlük rastgele anlık görüntünün haftalık ortalama 52 ortalamasıyla 19 Nisan Pazartesi günü başlıyor. Anlık görüntülerin ilk 4 haftası, diğer haftalık anlık görüntünün ağırlığının 5, 4, 3 ve 2 katıdır ve daha hızlı ve daha anlamlı bir önyükleme döngüsü başlatır. Maiar Borsasının ana lansmanının, başarılı bir ana ağ yükseltmesi ve son güvenlik denetimlerinin tamamlanmasını bekleyerek 30 Nisan’da bir web versiyonu olarak yayınlanması hedefleniyor.

Elrond

Daha sonra Maiar Exchange, daha sorunsuz bir kullanıcı deneyimi için Maiar uygulamasına entegre edilecek. Maiar Borsası hayata geçirilirken, Elrond ekosistemini genişleten yeni bir ekonomik motor devreye giriyor. Bu değişim ne kadar büyük olabilir? Maiar borsası, küresel önemi olan trilyon dolarlık sert bir sorunla mücadele ediyor. Yüz milyonlarca kullanıcıyı kolayca dahil etme yeteneği, onu hızla tüm ekosistemdeki en büyük merkeziyetsiz borsalardan birine dönüştürecektir. Gelecek bir milyar insanı işe almak beceriklilik, sıkı çaba ve işbirliğine dayalı topluluk katkıları gerektirecek. Elrond ekosistemi ve topluluğu son dönemde muazzam bir şekilde büyüdü ve DeFi 2.0 bileşenlerinin her biri ile bu büyüme önemli ölçüde daha da hızlanacak gibi duruyor.

Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Etherscan Nedir?

Melalie

Melalie Projesi Bize Ne Vadediyor?