içinde ,

Geleceğin Tokenizasyonu Yolunda Ripple İçerik Üreticileri Fonu Başlattı

Tokenizasyon için varlıkların, hassas verilerin, sanat eserlerinin matematiksel şifreleme sonucu veri tabanlarında kolaylıkla kullanılabilir hale getirilmesidir, diyebiliriz. Tokenizasyonun bugünlerde en belirgin olarak gündeme geldiği nokta ise NFT’lerdir.

Tokenizasyonun amacı tüm ödemeler ve hassas verilerin iş sistemlerinden kaldırılarak deşifre edilemez biçimde depolanmasıdır. Bunun yanı sıra tokenizasyon, değiştirilemezlik gibi özellikleri ile mülkiyetten, sanata birçok alanda da kullanım alanı bulmaktadır.

Her Şey Tokenize Edilebilir mi? Tokenize Bir Gelecek!

İlk günden bu yana kripto endüstrisi ve blokzinciri teknolojisi güçlü dengeleyiciler olarak öne çıkmıştır. Herkes için erişimin yolunu açarak bunu başarmıştır. NFT’ler ise bu dünyada vizyonun önemli bir parçası haline geliyor. Yeni iş modellerinin gelişmesi, insanların topluluklarla ve en çok önem verdikleri şeylerle daha derinden etkileşime girmesine izin veren NFT’ler tokenize bir geleceği de inşa ediyor.

Her geçen gün hızla gerçeğe dönüşen tokenizasyon vizyonu Dünya Ekonomi Formu’nun da araştırmalarında öne çıkıyor. Yapılan araştırmaya göre 2027’ye kadar dünya GSYH’sinin %10’unun tokenize edilmesi bekleniyor.

Bugün birçok içerik üreticisi, NFT platformlarıyla ilgili teknik endişeler ve NFT’lerin yeterince ilgi görmeyeceği korkusu nedeniyle NFT’lerle etkileşim kurmaktan uzak duruyor. Öte yandan ise içerik üreticileri birçok geleneksel platformdaki yüksek işlem ücretleri, çevresel etkiler ve hantal bir altyapı nedeniyle işlerini bırakmak zorunda da kalabilir.

Ripple

Ripple geçtiğimiz günlerde internet sitesinde 250 milyon USD’lik bir içerik oluşturucuları yatırım fonu başlatmıştır. XRP Ledger ile ise tokenizasyon yolunda yeni bir inşa meydana gelmektedir. XRP Ledger bugüne kadar birçok içerik üreticisinin NFT basma ve yaratmasına da olanak tanımıştır.

Bu sadece bir örnek teknoloji her geçen gün gelişiyor. Varlık ve hizmetlerin tokenizasyonu ise kaçınılmaz görünüyor.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

Solanium

Launchpad Serisi: Solanium Nedir ve IDO’larına Nasıl Katılınır?

kriptopara

Takip Edilmeye Değer En İyi Web 3.0 Projeleri