Geleceğin Akıllı Evleri Nasıl Olacak?

Geleceğin Akıllı Evleri Nasıl Olacak ?

Günümüzde Google’dan veya Alexa’dan bir şarkıyı oynatmasını veya televizyonu kapatmasını istemek oldukça sıradandır. Gelecekte yapay zeka (AI) ve Nesnelerin İnterneti (IoT) ile evlerimizin içi evrimleşerek daha akıllı hale gelecek.

GIO”nun “Man in the Know” (GIO, ev, araba veya iş sigortası için güvenilecek Avustralyalı sigorta şirketidir) yazısında, fütürist Dr. Richard Hames, Avustralya evlerinin ailelerin ihtiyaçlarını doğru bir şekilde tahmin edecek yaklaşık 800 bağlı cihazla donatılacağını öngörüyor. Gelin bu cihazların hayatımızı nasıl sonsuza kadar değiştirebileceğine bakalım.

Arka fon: IoT ve Ev Otomasyonu

Bu kelimeler oldukça teknik görünebilir, bu yüzden karışıklığını giderelim. Evinizin termostatı, ışıkları ve klima gibi cihazları Wi-Fi ağınıza bağladığınızı varsayalım. Daha sonra bu cihazların birbirleriyle kablosuz olarak konuşabildiğini varsayalım. Bu bağlı cihaz ağına Nesnelerin İnterneti (IoT) denmektedir.

Bunu bir adım daha ileri götüren ev otomasyonu tamamen programlama ve zamanlama ile ilgilidir. Bu cihazlar zaman bağlantılı komutlar ve tetiklenen olaylar gibi şeyler içindir. Günün belirli saatlerinde ışıklarınızın açılıp kapanması gibi düşünebilirsiniz.

Bu cihazlar merkezi bir “hub” (ortak ağ üzerinden) aracılığıyla iletişim kurarlar. Oturma odasından mutfağa, yatak odasına, garaja, bahçeye ve daha fazla yere kadar Samsung “SmartThings”, Google “Nest” ve Apple “HomeKit” gibi  hub’lar ile evinizin birçok yönünü avucunuzun içinden kontrol edebilirsiniz.

Otomatik Alışveriş Listeleri ve Gıda İsrafında Azalış

Otomasyon, aynı zamanda yiyecek ihtiyacı için alışveriş yapma, hazırlama ve tüketme şeklimizi değiştirme potansiyeline sahiptir. Akıllı gıda saklama kapları ve buzdolapları gibi teknolojiler, buzdolabınızda ve kilerinizde tam olarak ne olduğunu bilmenizi kolaylaştırır. Bozulmaların önüne geçere gıda israfından korur ve maliyeti azaltır.

İş yerinde tarifleri gözden geçirip doğru malzemelere sahip olup olmadığınızı anlamaya mı çalışıyorsunuz? Sadece telefonunuzdan giriş yaparak buzdolabınızın ve kilerinizin güncel durumunu öğrenebilirsiniz. 

Bu gibi teknolojiler ve pek çoğu zaten mevcut, ancak çok uzak olmayan bir gelecekte daha erişilebilir hale gelmesi bekleniyor. Alışveriş ve yemek hazırlığı tamamen sorunsuz hale gelecek ve son kullanım tarihlerinin otomatik olarak etiketlenmesi veya gıdada tespit edilebilmesi, sahip olduğunuz yiyeceklerden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacaktır.

 

Enerji Verimliliği ve Akıllı Yalıtım İmkanı

Akıllı ev kullanımının olumsuz yansıması faturalardır. Akıllı fişler ve sayaçlar aracılığıyla enerji kullanımınızı izleyen ev enerji yönetim sistemleri artık piyasada bulunabiliyor. Bu sistemler geleceğe hızlı bir şekilde ilerlemenize olanak sağlar. Evinizi seçeceğiniz unsurla beraber örneğin; güneş, batarya veya şebekeden enerjisini kontrol ederek faturalarınızı potansiyel olarak azaltabilirsiniz.

Daha da iyisi, akıllı ev enerji yönetim sisteminiz yapay zeka sayesinde, yani insan komutları olmadan ısıtmayı, ışıkları, aletleri ve suyu en uygun seviyelere getirebilecektir.  Yeni akıllı pencere teknolojisi, evinizin verimliliğini de artırır. Pencerelerdeki gömülü sensörler hava durumu izler ve verileri akıllı ev enerji yönetim sistemine aktararak termostatınızın ayarlarını buna göre optimize eder. Bu sayede evinizin sıcaklığı ayarlanır.

Daha Akıllı Güvenlik İmkanı

Yeni ev güvenlik teknolojisi size daha fazla gönül rahatlığı sağlar. Telefonunuzla kontrol edilen akıllı kilitler, evinizi anahtarsız olarak kilitlemenizi ve geri açabilmenizi sağlar. Akıllı ışıklar, her zaman evde biri varmış gibi görünmesi için rastgele aralıklarla açılıp kapanacak şekilde ayarlanabilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir: Gıda Perakendeciliği İnovasyonu: Sektörün Geleceğine Yön Veren Beş Trend

Akıllı bir güvenlik sistemi sayesinde ayrıca sizi herhangi bir sorun hakkında bilgilendirebilir. Dünyanın her yerinden kamera görüntülerini gerçek zamanlı olarak görüntülemenize izin verir. Bu özellikler birçok yeni evde standart olacak şekilde ayarlanmıştır.

 

Kaynak: https://www.gio.com.au/know-more/improving-your-home/the-future-of-smarter-homes.html

Kübra Çorluk tarafından yazıldı.

Maltepe Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümünden mezun olduktan sonra kendisini içerik editörlüğü, yazarlık, SEO uyumlu makale yazımı alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlere editörlük ve SEO danışmanlığı yapmakta olan Kübra, KoinSaati ailesiyle tanıştıktan sonra kriptoparalar, Blockhain gibi pek çok alanda kendini geliştirerek tecrübe kazandı. Şuan da KoinSaati'inde "içerik editörü" ve "sosyal medya uzmanı" olarak çalışmalarını sürdürüyor.

2021 Yılının En İyi Android Uygulamaları

Binance, Cardano (ADA) Alonzo Hard Fork’unu Destekleyeceğini Duyurdu