in

­Geçtiğimiz Hafta Kriptopara Piyasasında Neler oldu? | 8 Kasım 2021

Her hafta olduğu gibi bu hafta da haftanın özetini yaptığım haftalık gündem bülteninde sizlerle beraberim. Geçtiğimiz hafta layer-1 dediğimiz ve Türkçe’ye katman-1 olarak çevirdiğimiz tokenlerin haftası oldu diyebiliriz. Bunun yanı sıra da metaverse tokenleri de Bitcoin’den daha iyi performans gösterdi. Öte yandan Solana ise piyasa değeri sıralamasına göre 4.sıraya yükseldi.

Bu hafta kripto piyasaları yeniden canlanan bir altcoin piyasasının yer aldığı güçlü bir ticaret haftası yaşadı. Bitcoin haftayı %3 yükselişle kapatırken, Ethereum %9 yükseliş yaşadı. Öte yandan majör altcoinlerden Binance Coin ve Solana sırasıyla %27 ve % 28 yükseliş yaşadı.

Yazının başında da belirttiğim gibi Ethereum, Solana, Binance Smartchain, Avalanche ve Polkadot blokzincirlerinin temel protokollerini destekleyen layer-1’ler önemli kazançlar sağladı. AVAX ve DOT sırasıyla %38 ve %24 yükseliş yaşadı. Bunun yanı sıra bu platformlarda TVL (toplam kilitlenen değer) ve işlem aktivitesinde de keskin artışlar gözlemledik.

Bir önceki hafta gerçekleşen metaverse trendi ise bu hafta da kaldığı yerden devam etti. Sandbox (SAND), Axie Infinity (AXIE), Illuvium (ILV) ve Star Atlas (ATLAS) ise sırasıyla %49, %11, %18 ve %16 artış gösterdi.

Son olarak geçtiğimiz hafta yaşanan gelişmeler ise şu şekildeydi:

Binance Launchpad Porto Fan Token ön satışı gerçekleştirdi.

Popüler blokzinciri oyunu AxieInfinity, Ethereum yan zinciri Ronin’de, Katana DEX’i resmen başlattı.

Binance, ALGO, ATOM, LUNA, NU ve ONE kriptopara birimlerinin kredi/banka kartı ile satın alınabileceğini açıkladı.

New York’u Bitcoin merkezi yapacağını söyleyen Eric Adams, New York belediye başkanlığına seçildi. Aynı zamanda başkan ilk 3 maaşını Bitcoin ile alacak.

Ünlü oyun şirketi Electronic Arts, NFT ve blockchain oyunlarını sektörün geleceği olarak gördüklerini belirten bir açıklama yaptı.

Bankacılık hizmeti sunan ve önemli bir fintech şirketi olan Revolut, kendi kriptopara borsasını kurmayı planlıyor.

Kriptoparalar ve blockchain hakkında; her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız. 

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

Bitcoin, UST

Yüksek Potansiyelli Projelerin Bu Haftaki Etkinlikleri | 8 Kasım 2021

Stablecoin, USDC

Stablecoin Kavramı ve Mantığı