içinde , ,

Geçtiğimiz Hafta Kriptopara Piyasasında Neler oldu? | 6 Eylül 2021

Geçtiğimiz hafta kriptopara piyasası oldukça heyecanlı geçti. NFT çılgınlığı kaldığı yerden devam ediyor. NFT’lerin alım satımları dahil bulundukları ekosistemlerin de ekonomisini ve fiyatını pozitif etkiliyor.

NFT çılgınlığı devam ederken Bitcoin tarafında da durumlar pozitif. Kendisini 50,000 USD’nin üzerine atan Bitcoin’in bir sonraki durağı ise merak konusu. Öte yandan Ethereum ise 4,000 USD’nin hemen altında seyrediyor. Piyasada genel olarak bu seyir devam ederken geçtiğimiz hafta yaşanan gelişmeleri sizler için sıraladık.

Kriptopara piyasalarında Ethereum’daki güçlü görünümle birlikte yükseliş hakimdi. Bitcoin 50,000 USD’nin hemen üzerinde yer alırken altcoin tarafında en büyük yükselişler %46 ve %60 ile sırasıyla Solana ve Filecoin tarafında gerçekleşti. Ethereum 3 Eylül’de ilk deflasyonist gününü yaşadı. Bu, madencilerin kazandığından daha fazla Ethereum’un yakıldığı anlamına geliyor. 3 Eylül’de kazılan 12,932 ETH’ye karşılık, yaklaşık 55 milyon USD değerinde 13,814 ETH yakıldı.

Bildiğiniz üzere Ethereum’daki bu gelişme London Hard Forku sonrası Ethereum’da ortaya çıkan yeni bir özellikten kaynaklanıyor. 5 Ağustos’taki söz konusu güncellemenin ardından ETH yaklaşık %58 oranında artış gösterdi. EIP1559 temel işlem ücreti yakma mekanizması bu artışın arkasındaki sebep olarak görünüyor.

Ethereum

Yakma mekanizmasının algoritmasına bakıldığında, Ethereum’daki işlem talebi ile yakım miktarının doğru orantılı olduğu görünüyor. Ethereum işlem talebinin bugünlerde çok artmasının arkasındaki itici güç ise NFT çılgınlığının yaşanıyor olması. Ethereum’un NFT pazaryeri olan Opensea en büyük gas kullanımına sahip platform olarak öne çıkıyor.

Son olarak bu hafta yaşanan gelişmeler ise şu şekilde:

SEC, en büyük merkeziyetsiz borsalardan biri olan Uniswap‘ın şirketi Uniswap Labs için inceleme başlattı. Bunun yanı sıra E-ticaret sitesi shop.com, BitPay ile yapmış olduğu ortaklık sonucunda artık Bitcoin, BitcoinCash, Ethereum, WrappedBitcoin, Dogecoin, Litecoin ve 5 adet stablecoin ile ödeme kabul etmeye başlıyor. Öte yandan Coinbase Birleşik Krallık’taki müşterilerine ETH 2.0 için staking hizmeti vereceğini açıkladı.

Uniswap

Sonrasında, Galatasaray Spor Kulübü, 1 Ekim’de Ali Sami Yen NFT koleksiyonunu piyasaya süreceğini açıkladı. Ayrıca, $SCCP ve $LUFC fan tokenleri Socios üzerinden satışa çıktı. Diğer taraftan ise Twitter Bitcoin ile bahşiş verme özelliğinin beta sürümünü test ettiğini belirtti. Son olarak Solana ağında bulunan Aurory’e ait 10,000 parçadan oluşan özel NFT koleksiyonu 31 Ağustos’ta satışa çıktı.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

Polkadot Cüzdan Nasıl Oluşturulur?

KuCoin

Skale Network, Numeraire ve NDAU Kucoin’de Listeleniyor: $SKL $NMR ve $NDAU Nedir?