in , ,

Geçtiğimiz Hafta Kriptopara Piyasasında Neler Oldu? | 6.12.21

kriptopara, Bitcoin

Bu hafta kriptopara piyasası bir hayli yoğun geçti. Gelin bu hafta kriptopara piyasalarında neler olmuş bir göz atalım.

Bu haftaki yeni listelemeler şu şekilde; Binance, Alchemix’i (ALCX) ve Merit Cercle’ı (MC) listeledi. Kucoin ise Mdex (MDX), Victoira VR’ı (VR), Serum (SRM) ve Polkacity’i (POLC) listeledi. Biconomy (BICO) ise 1 Aralık’ta 3 borsada (Huobi, OKEx ve ByBit) birden listelenerek dikkatleri üzerine çekti. Son olarak Huobi 3 Aralık’ta Lithium Finance’i (LITH) listeledi.

Fan token’larında ise dikkatler fan token ön satışı gerçekleşen SSC Napoli ve Millonarios kulüplerinin üzerindeydi.

kriptopara

Haftanın dikkat çeken haberleri Shiba Inu’dan (SHIB) geldi. Proje lideri Shytoshi Kusama, ekibin oyun dünyasına etkileyici bir giriş yapmaya hazırlandığını açıkladı. “The Future of Gaming Is Shib” başlıklı Medium yazısında Shytoshi, ekibinin üstü kapalı bir şekilde, “AAA Game Studio” tarafından geliştirilen oyunun tasarımını ve uygulamasını yönetmesi için efsanevi, deneyimli video oyunu tasarımcısı ve geliştiricisi olan William David Volk’u işe aldığını açıkladı. Activision’da teknolojiden sorumlu eski başkan yardımcısı olan Volk, LinkedIn`de yaptığı paylaşımla ayın başından beri Shiba Inu Games için serbest olarak çalıştığını belirtti.

Shiba Inu’daki haberler bununla sınırlı değil. Almanya Bundesliga ekibi Bayer Leverkusen ile forma sponsorluğu anlaşması da duyurdu.

kriptopara

Takım fan token’larını listelemesine alıştığımız Socios, fiziksel NFT’ler, diğer adıyla NFTs 2.0. ile karşımıza çıktı. 30 Kasım TSİ 16:00’da piyasaya sürülen Socios’un ilk fiziksel NFT’si, bir açık eksiltme (reverse auction) ile satıldı. Açık eksiltme ürünü ise F1 takımlarından Alfa Romeo Racing yarış pilotu Antonio Giovinazzi’nin imzalı yarış eldiveniydi. Açık eksiltmenin kazananı Tatsuhiro adında bir kullanıcı olduğu açıklandı. Fiziksel NFT’ler adına önemli bir etkinlik.

Sıradaki haberimiz ise futbolu ve metaverse’ü birbirine bağlayan bir gelişme. Futbol devi Manchester City, Sony Group Corporation (Sony) ile partnerlik anlaşmasını açıkladı. Bu iş birliğinin amacı ise taraftarların Etihad Stadyumu’nun sanal ve çevrimiçi olarak bir “metaverse” içinde kulüp ve birbirleriyle etkileşime girebilecekleri küresel bir hayran topluluğu oluşturmak.

kriptopara

Hazır metaverse konusu açılmışken, Adidas, 2 Aralık Perşembe günü Bored Ape Yacht Club, gmoney NFT ve PUNKS iş birliği ile metaverse dünyasına giriş yaptığını duyurdu. Ekip, konuyla ilgili olarak; “Sınırsız olanaklar dünyasına girme zamanı” açıklamasını yaptı.

Algorand ekosistemine odaklanan Miami merkezli risk sermayesi şirketi Borderless Capital, bu hafta 500 milyon dolarlık Borderless ALGO Fund (Fon) II’nin lansmanını duyurdu. Fund II, Algorand’ın yanı sıra yeni nesil merkeziyetsiz uygulamaları güçlendirirken, ALGO’nun merkeziyetsiz ekosistemi içerisinde yaratıcılara NFT’leri ekonomiye dağıtma, likidite madenciliği, lending (ödünç verme), borrowing (ödünç alma), yield farming gibi imkanlar da sağlıyor.

kriptopara

Avalanche ekosistemi hızlandırıcısı Colony, yeni nesil Avalanche blockchain projelerini başlatmak için seed fundraising ile 18.5 milyon dolar topladı. Colony fonları, AVAX ağı üzerine inşa edilen ilk aşama projelerini finanse etmek ve merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolleri için likidite sağlamak için kullanacak. Colony topluluğu, ekosistem farming adı verilen bir süreçle ilk aşama projelere yatırım yapma fırsatına da sahip olacak.

Bu haftaki haber derlememizi bir hack saldırısıyla noktalıyoruz. BadgerDAO geliştiricileri, 120 milyon dolarlık saldırının, hasarını değerlendirmek için akıllı sözleşmelerini duraklattılar. İlk raporlara göre protokolden çekilen kullanıcı fonları 10 milyon dolar olarak gözüküyordu ancak güvenlik şirketi PeckShield’den gelen veriler, gerçek kayıpların çok daha yüksek olduğunu gösteriyor. PeckShield, toplam kaybın 120.3 milyon dolar değerinde olduğunu söylüyor.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Lithium Finance Ürün Güncellemesi

Piyasalarda Son Durum: Bitcoin’in ‘Flaş Çöküşü’, Omicron’un Borsalardaki Etkisi