in ,

Geçtiğimiz Hafta Kriptopara Piyasasında Neler oldu? | 30 Ağustos 2021

kriptopara

Geçtiğimiz hafta bir önceki haftaya kıyasla nispeten sakin geçse de haftanın son saatlerinde piyasa kırmızıya döndü. Bu yazının hazırlandığı sırada Bitcoin 47,900 USD’den, Ethereum 3,180 USD’den işlem görüyor. Piyasa bu seyrini devam ettirirken, geçtiğimiz hafta kriptopara piyasasında yaşanan gelişmeleri sizler için sıraladık.

Bu hafta kriptopara piyasası açısından nötr bir hafta oldu. Bitcoin küçük bir geri çekilmeden sonra son olarak tekrar düşüş yaşasa da psikolojik direnç seviyesi olan 50,000 USD’nin altında seyrediyor. Öte yandan piyasa değeri sıralaması bakımından ikinci ve üçüncü sırada bulunan Ethereum ve Cardano ise sırasıyla %1 düşüş ve %5 yükselişle haftayı kapattı.

Haftanın en dikkat çekici performansı ise Solana’dan geldi ve yazının hazırlandığı sıralarda 105 USD’den işlem görüyor. Bunun yanı sıra en iyi performans gösterenlerden birisi ise Tezos  (XTZ) olarak öne çıktı. Haftalık görünümde %62 yükselişiyle dikkat çeken bir diğer altcoin olmayı başardı.

Bitcoin geçtiğimiz hafta sonunda cumadan pazara kadar 2,000 USD’yi aşan yükselişiyle güçlü bir görünüm gösterdi. Bu yükseliş ise FED Başkanı Jerome Powel’ın Jackson Hole toplantısındaki kısa vadeli güvercin politikasının yansıması olarak yorumlandı. Güvercin Para Politikasını finansal okuryazarlığın gelişmesi açısından şöyle açıklayayım. Güvercin Para Politikası, yatırımların teşvik edilmesi amacıyla daha düşük faiz oranlarına yol açan ve para arzını artırmayı teşvik eden bir para politikasıdır.

Öte yandan Çin Merkez Bankası Başkanı’ndan yine kriptoparaların değeri olmadığına dair açıklama geldi. Bu sefer piyasa bu haberi fiyata yansıtmadı. Bir başka gelişme ise Twitter kurucusu Jack Dorsey tarafından geldi. Kendisi merkeziyetsiz bir Bitcoin borsası kurmaya çalıştıklarını açıkladı. Geçtiğimiz günlerde ise Seyşeller merkezli kriptopara borsası Bliaxy’nin hacklendiği haberini aldık. Çalınan miktarla ilgili net bir doğrulama gelmedi.

NFT dünyasında ise, NBA yıldızlarından Stephen Curry “Bored Ape” isimli NFT’yi satın aldı ve profil fotoğrafı yaptı. Fan token dünyasında ise, ilk başta yıldız futbolcu Ronaldo’nun Manchester City’ye transfer olacağı söylentileri CITY Fan Token’inde fiyat artışına sebep oldu. Sonrasında transferin Manchester United’a gerçekleşeceği haberi fiyatı sert düşürdü.

Kriptoparalar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

Bitcoin, Ethereum ve Cardano Fiyat Analizi | 30 Ağustos 2021

Augur (REP) Nedir?