içinde

Geçtiğimiz Hafta Kriptopara Piyasasında Neler Oldu? | 29 Kasım 2021

kriptopara, Bitcoin

Geçtiğimiz hafta kriptopara piyasası oldukça hareketliydi. Gelin bu hafta kriptopara piyasalarında neler olmuş bir göz atalım.

Yeni listelenmeler ile haber derlemelerimize başlayalım. JasmyCoin (JASMY) 22 Kasım’da TSİ 15:00’te Binance’ta listelendi. Only1 (LIKE), Infinite Launch (ILA), Cream Finance (CREAM) ve Reserve Rights (RSR) ise KuCoin’de listelendi. Huobi Global, 27 Kasım tarihinde Primest ile Biconomy’i (BICO) listeledi.

AS Monaco, Socios’da bir Fan Token piyasaya süreceğini resmen duyurdu. $ASM Fan Token’ının ne zaman piyasaya sürüleceği, fiyat ve arz ile ilgili ayrıntılar kısa süre içinde açıklanacak.

Görsel Kaynak: AAP/Mick Tsikas

Ülkelerin kriptoparalar ile imtihanı devam ediyor. Avustralya Mali Değerlendirme zirvesinde konuşan Mali Hizmetler Bakanı Jane Hume, bu hafta kriptoparaların bir heves olmadığını söyledi ve hükümetin merkeziyetsiz finansın yükselişinden korkmaması gerektiğini savundu. Korkması halinde, Avustralya’nın büyük ekonomik fırsatları kaybedebileceğini söyledi.

Twitter CEO’luğundan bugün ayrılan Jack Dorsey tarafından “Bitcoin için merkeziyetsiz bir borsa” olması planlanan Square’in gizli TBD (TBD’nin ingilizce açılımı “to be determined” olduğu için verilen bu ismin henüz belirlenmediğini de iddia ediliyor) projesi, yeni bir whitepaper açıkladı. 18 sayfalık belgede, “sosyal güvenin varlığı işlem riskini yönetmenin zorlu bir unsuru olduğunda, likiditeyi keşfetmek ve varlıkları (Bitcoin, fiat para vb.) trade etmek için bir protokol” olarak tanımladığı projenin tasarım ilkelerini ve hedeflerini ortaya koyuyor.

Şu anki Fed Başkan’ı Jerome Powell, ABD Başkan’ı Joe Biden tarafından göreve aday gösterildi. Ayrıca Başkan Yardımcılığına Lael Brainard’ı aday gösterildi. Yatırımcılar Fed’in kriptoparalar konusundaki tutumunu da yakından takip edecek. Powell yönetiminde Fed, kriptoparalar hakkında, Çin’in aksine acımasız bir tutum sergilemedi. Ancak regüle etmek istediği bir gerçek.

Birleşik Krallık merkezli kitlesel fonlama platformu Crowdcube, Avrupa’ya açılmak amacıyla ödeme altyapısı şirketi Circle’dan 13,5 milyon dolar yatırım aldı. Circle, büyüklüğü fark etmeksizin işletmelerin, dünya çapında ödemeler, ticaret ve finansal uygulamalar için dijital para birimlerinin ve halka açık blokzincirlerin gücünden yararlanmasını sağlayan küresel bir finansal teknoloji firmasıdır. Firma, önde gelen dolara sabitli dijital para birimi USD Coin’in (USDC) ana operatörüdür.

Spor giyim devi Adidas, Amerika’nın önde gelen kriptopara borsası Coinbase ile partnerlik planlarını duyurdu. Ünlü Alman şirketi yakında kripto ve blockchain endüstrisine katılabilir. Adidas haberi Twitter’dan duyururken, Coinbase de anlaşmayı bir el sıkışma emojisi ile doğruladı. Bununla birlikte her iki firma da henüz bu önemli gelişmeye dair detaylı bilgi paylaşmadı.

ABD’deki en büyük yatırım bankalarından biri olan Morgan Stanley, üçüncü çeyrekte üç fonu için Grayscale Bitcoin Trust’ın (GBTC) ek hisselerini satın alarak Bitcoin riskini 300 milyon doların üzerine çıkardı.

Bu hafta yapılan bir SEC başvurusunda, Morgan Stanley Kurumsal Fonu’nun Büyüme Portföyü, 2. çeyreğin sonunda %71 artışla 2.130.153’e kıyasla, 3.çeyrek sonunda 3.642.118 GBTC hissesine sahip olduğunu bildirdi.

Shiba Inu (SHIB)

Shiba Inu (SHIB), oyun dünyasına adım atmayı planları yapıyor. Shiba Inu, oyun yaratıcısı ve Activision Teknoloji’nin eski başkan yardımcısı William David Volk’la birlikte play-to-earn NFT’ler üzerine çalışıyor. Başlangıçta Oshiverse olarak adlandırılan oyun, SHIB ekosisteminin en yeni uzantısı olacak. Merkeziyetsiz memecoin proje lideri Shytoshi Kusama, 26 Kasım’da Medium’da “Oyunun Geleceği Shib” başlıklı bir makalede konuyla ilgili daha fazla ayrıntı verdi.

Ayrıca; Shytoshi, Shiba Inu’nun Shiboshi NFT’lerini kullanacak bir NFT oyunu geliştirmek için bir AAA oyun şirketiyle ortaklık kurduğunu da belirtti. Bununla birlikte; Shytoshi, mevcut bir gizlilik anlaşması sebebiyle bu oyun şirketini açıklamadı.

Almanya’nın yeni hükümetinin kamuoyuna duyurduğu koalisyon anlaşmasında, kriptoparalara ve blokzinciri teknolojisine önümüzdeki dört yıl içinde ülkenin kalkınmasını destekleyecek sütunlar arasında yer verildi.

Koalisyonu oluşturan partilerin renkleri sebebiyle “trafik lambası” olarak anılan hükümet, merkez sol Sosyal Demokratlar (SPD), Yeşiller Partisi ve liberal Hür Demokratlardan (FDP) oluşuyor. Kendisini “Özgürlük, Adalet ve Sürdürülebilirlik İttifakı” olarak tanımlayan üçlü koalisyon, yol haritasında ülkeyi modernleştirmeyi ve canlandırmayı planladığını belirtti.

Koalisyon anlaşmasında, enerji kullanımı politikaları, asgari ücretin yükseltilmesi gibi çeşitli konu başlıkları bulunuyor. Bununla birlikte, kripto ve blockchain topluluğu açısından anlaşmada en dikkat çekici unsurun ülkenin dijitalleşmeye yönelik hedefleri olduğunu söyleyebiliriz.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Yatırımcı Kevin O’Leary Kripto Varlıklar Hakkında Konuştu

SolChicks IDO Lansmanı Yeni Rekorlara Koşuyor