in

­Geçtiğimiz Hafta Kriptopara Piyasasında Neler Oldu? | 27 Eylül 2021

kriptopara

Çin kaynaklı FUD’lar kriptopara piyasasını aşağı yönlü sürüklediği için yatırımcılar için işlem yapmak açısından zor bir hafta oldu. Lider kriptopara birimi Bitcoin haftayı yaklaşık %10 düşüşle kapattı. Bunun yanı sıra lider altcoinler Ethereum ve Cardano ise yine yaklaşık %10 oranında düşüş kaydetti.

Geçtiğimiz Cuma günü Çin Halk Bankası da dahil olmak üzere 10 hükümet organı tüm kriptopara birimleri ile işlem yapmayı yasakladıklarını belirten bir bildiri yayınladı. Bu yasaklar, kriptoparaların alınıp satılmasını, token ihracını ve ilgili bütün işlemleri kapsadı. Ek olarak, yayınlanan bildiride Çin’de hizmet sağlayan yerel ve uluslararası kripto borsalarının da artık yasaklandığı yer alıyor.

kriptopara

Çin’de ortaya bu yasak haberleri benzeri görülmemiş bir şey değil. 2017’den bu yana Çin, çeşitli açıklamalarla kriptopara piyasasını birçok kez hedef almıştı. Son gelişmeden sonra Çin’li kullanıcılar arasında oldukça popüler olan Huobi Global, bu yılın sonuna kadar Çin merkezli bütün kullanıcıları askıya alacağını açıkladı.

Son olarak geçtiğimiz hafta içerisinde yaşanan gelişmeler ise şu şekildeydi:

Ünlü rap ve Hip-Hop yıldızı SnopDogg bir NFT projesi olan SandBox ile partnerlik anlaşması duyurdu.

Bu hafta TBMM’ye gönderilmesi beklenen Vergi Reformu Paketi ile ilgili son güncellemede internet ortamında gelir elde eden herkesten %15 oranında vergi kesintisi yapılacağı iddia edildi.

Twitter IOS üzerinde Bitcoin ile bahşiş verebilme özelliğini aktif hale getirdi.

Çin merkezli inşaat devi Evergrande şirketinin borçlarını ödeyemeyeceğini açıklaması üzerine piyasa kriz havası esti.

Kriptoparalar ve blockchain hakkında; her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız. 

Semih Yiğit tarafından yazıldı.

Galatasaray Üniversitesi'nde Ekonomi bölümü öğrencisi olan Semih, Fransızca ve İngilizce dillerine hakimdir. Blokzinciri, merkeziyetsiz finans, teknoloji ve yazılım alanlarında kendini geliştirmekte ve bu alanlarda içerikler üretmektedir.

Temel Analiz

Bitcoin, 21. Yüzyılın Altını mı?

UniSwap (UNI), SushiSwap (SUSHI), Chainlink (LINK) ve Aave (AAVE) Teknik Analizi | 27 Eylül 2021