in ,

Geçtiğimiz Hafta Kriptopara Piyasasında Neler Oldu? | 27.12.21

kriptopara, Bitcoin

Bu hafta kriptopara piyasası dünyada görece sakin bir hafta geçirirken Türkiye’de kriptopara yasal altyapı hazırlıkları hız kazandı. Gelin bu hafta kriptopara piyasalarında neler olmuş bir göz atalım.

Geçtiğimiz hafta sonu Fox Business muhabiri Maria Bartiromo, Trump ile bir röportaj gerçekleştirdi. Kriptoparalar dışında Melania Trump’ın son NFT girişimi ve önerdiği sosyal medya platformu Truth Social hakkında da görüşlerini bildirdi.

Kriptoparaları hiç sevmedim çünkü dolara sahip olmayı seviyorum. Bence bir para birimi olacaksa bu dolar olmalı. Bu yüzden asla kriptoparaların büyük bir hayranı olmadım. Ama bu piyasa, giderek daha da büyüyor ve kimse bu konuda bir şey yapmıyor… Bakın, ben dolar adında bir para birimi istiyorum.

Dünyanın en büyük telekom şirketlerinden biri olan Alman Deutsche Telekom, önemli miktarda Polkadot (DOT) token’ı satın aldığını duyurdu. Basın açıklamasına göre, Deutsche Telekom yan kuruluşu T-Systems Multimedya Çözümleri (MMS) aracılığıyla, oldukça büyük miktarda Polkadot (DOT) token’ı satın aldı.

Binance, 1.335 Milyon $BNB’yi yaktı, üç aylık yakma işlemlerini BNB Auto Burn işlemleriyle değiştirdiğini duyurdu. Binance tarafından yayınlanan blog yazısında, borsa yönetiminin $BNB için yeni bir otomatik yakma prosedürü uygulamaya karar verdiğini bildirdi.

Yayınlanan blog yazısına göre, Binance, BNB’nin her çeyrekte bir yakıldığı (quarterly burn) sistemin yerini BNB Auto Burn’ın (Otomatik Yanma) alacağını açıkladı. BNB’nin toplam dolaşımı 100 milyonun altına düştüğünde $BNB’nin otomatik yanması durdurulacak.

Küçük bir bankaya Meta ismi için yüksek dolarlar ödeyen Facebook, metaverse konusunu oldukça ciddiye alıyor. Sosyal medya devi yakın zamanda bir Güney Dakota bankasına Meta Financial adıyla bağlantılı ticari marka haklarını almak için 60 milyon dolar ödedi. Her iki şirket de geçen hafta Reuters’e Facebook’un (Ekim ayında Meta olarak yeniden adlandırıldı) ticari marka haklarını elde etmek için Beige Key LLC adlı bir paravan şirketi kullandığını doğruladı.

Kriptoparaların Kongre’deki en güçlü savunucularından biri ve ABD’nin Wyoming Eyaleti senatörü olan Cynthia Lummis, önümüzdeki yıl Bitcoin gibi dijital varlıkların vergilendirilme ve sınıflandırılma şekillerinden tüketici güvenlik önlemlerine kadar birçok farklı konuyu içeren kapsamlı bir yasa tasarısı sunmayı planlıyor. 22 Aralık’ta Bloomberg’e bilgi veren bir yetkiliye göre tüketici korumaları, stablecoin düzenlemesi ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu ile Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun birleşik yargı yetkisi altında dijital varlık piyasasını denetlemek için yeni bir organizasyonun kurulması planlanıyor.

ABD yenilenebilir enerji hizmetleri sağlayıcısı, Bitcoin madenciliği ile 2,4 milyar dolarlık veri merkezi inşa edecek. Abilene tarihinin en önemli projelerinden biri, Houston merkezli enerji teknolojisi ve altyapı firması Lancium ile üstlenilecek.

Karbon nötr bilgi işlem hizmet sağlayıcısı Lancium, resmi bir basın açıklamasına göre, 21 Aralık’ta Abilene ve Taylor County’de büyük ölçekli, yenilenebilir enerjiyle çalışan bir veri merkezi tesisi inşa etmek için 20 yılda 2,4 milyar dolar harcamayı planladığını duyurdu.

kriptopara

Ve ülkemizin önemli gündem maddelerinden biri, Cumhurbaşkanı Erdoğan, kriptoparaların ülkemizdeki yasal altyapısıyla ilgili olarak yasanın hazır olduğunu ve yakın tarihte TBMM’ye gönderileceğini ifade etti. Erdoğan, kriptoparaların ülkemizdeki yasal altyapısıyla ilgili olarak yasanın hazır olduğunu ve yakın tarihte Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderileceğini ifade etti. Erdoğan, bu konuda hızlı bir aksiyon alınacağına dair sinyaller verdi. Hazırlanan kriptopara yasasının detayları hakkında henüz bilgi verilmezken önümüzdeki günlerde detaylarının ortaya çıkması bekleniyor.

Tüm bunların yanında Binance’a, Mali Suçları Araştırma Kurulunca (MASAK) yapılan yükümlülük denetiminde tespit edilen ihlallere ilişkin en üst limit olan 8 milyon lira idari para cezası kesildi.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

kripto

THETA (THETA), Chiliz (CHZ) ve Alien Worlds (TLM) Teknik Analizi | 27 Aralık 2021

Yüksek Potansiyelli Projelerin Bu Haftaki Etkinlikleri | 27 Aralık 2021