in

Geçtiğimiz Hafta Kriptopara Piyasasında Neler Oldu? | 25 Ekim 2021

kriptopara, Bitcoin

Kriptopara piyasalarında ETF’lerin yankısı devam ediyor. 19 Ekim’de ProShares Bitcoin Strategy ETF (BITO), SEC tarafından onaylandı ve New York Menkul Kıymetler Borsası’nda (NYSE) listelendi. Yalnız Bitcoin’in Spot ETF’si değil Bitcoin’in vadeli (futures) ETF’si listelendi. Bunu lütfen karıştırmayın. BITO ilk işlem gününde 1 milyar dolardan fazla hacim kaydetti.

Geçtiğimiz Hafta Yaşanan Önemli Gelişmeler

Fan tokenlere ilgi gün geçtikçe artıyor. Brezilya Serie A ekibi Flamengo 19 Ekim’de Socios üzerinden fan token ($MENGO) çıkardı ve ön satışa sundu. Ayrıca Socios ve Chiliz CEO’su Alexander Dreyfus hafta içinde Twitter üzerinden önemli açıklamalarda bulundu. Önümüzdeki hafta Socios’taki tüm İngiliz takımlarını listeleyeceğini duyuran Dreyfus, bundan sonra genel olarak token listelemelerini de bir standarda oturacaklarını belirtti.

Socios

Cambridge Üniversitenin Alternatif Finans Merkezi tarafından derlenen Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi (CBECİ), ABD, Kazakistan ve Rusya’nın şu anda kriptopara biriminin ilk üç üreticisi olduğunu tespit etti. Çin hükümetinin kriptoparalara ve kriptopara madencilerine karşı baskısı, sert duruşu, onları 1. sıradan etti. Çin’deki madenciler, Kazakistan’da kriptoparaları karşı bir regülasyonun olmadığını fırsatından yararlanarak faaliyetlerini Kazakistan’a kaydırdı.

Bitcoin (BTC) 67.000$ seviyesine ulaşarak ATH’sini tazeledi ancak uzun bir süre orada tutunamadı. Ekim ayının başından ATH seviyesine kadar %50 üzerinde bir artış göstererek yatırımcısını sevindirdi.

Bunun yanı sıra kriptopara borsa devi Binance, BEP-95’i (Binance Evolution Protocol) tanıttı. BEP, BSC’nin ekonomik modeline gerçek zamanlı bir yakma mekanizması getirerek BNB’nin tokenomiklerini daha dinamik hale getirmektedir. BEP-95 yakma işlemi, yalnızca BSC ağındaki etkinliğe bağlıdır ve Binance.com’dan planlanan BNB yakmaları, dolaşımdaki 100 milyon BNB hedef teklifine ulaşsa bile çalışmaya (BNB arzını azaltarak) devam edecektir.

Amerikan perakende devi Walmart, müşterilerinin artık ABD’deki çeşitli mağazalarından Bitcoin (BTC) satın alabileceklerini duyurdu. Ancak kriptopara borsaları ile karşılaştırıldığında yüksek işlem ücretleri kesildiği için şu an için pek kullanışlı gözükmüyor.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Temel Analiz

Ethereum (ETH), Solana (SOL) ve Dogecoin (DOGE) Teknik Analizi | 25 Ekim 2021

Facebook Neden Blockchain Teknolojisine İhtiyaç Duyuyor?