içinde ,

Geçtiğimiz Hafta Kriptopara Piyasasında Neler Oldu? | 24.01.22

kriptopara, Bitcoin

Bu hafta kriptopara piyasasındaki gelişmeleri sizler için derledik. Bu haftaki an konu başlıklarımız şu şekilde; OpenSea’de ticaret hacmi artmaya devam ediyor, Coinbase ve Mastercard iş birliğine gidiyor, AB’nin önde gelen regülatörü PoW modeline yasak çağırısında bulundu, a16z olarak da bilinen risk sermayesi şirketi Andreessen Horowitz dev fon hedefi, El Salvador Bitcoin satın almaya devam ediyor ve son olarak SEC, Microstrategy’nin Bitcoin muhasebesini reddetti.

Gelin bu hafta kriptopara piyasalarında neler olmuş bir göz atalım.

Bu haftaki yeni listelemeler şu şekilde; Huobi Global borsasında Verasity (VRA) ve SUKU (SUKU), Binance borsasında API3 (API39) ve son olarak Kucoin borsasında Frontrow (FRR), Astar Network (ASTR) ve Ertha (ERTHA) listelendi.

Huobi Primelist

Huobi Global, yeni listeleme platformu Primelist ile 24 Ocak’tan 30 Ocak’a kadar her gün saat 13:00’te yeni bir token listeleyeceğini açıkladı. Etkinlik süresince toplam 7 yeni token listelenecek. Bunun yanında Fransa Ligue 1 ekiplerinden AS Monaco, Socios aracılığıyla bir fan token çıkardı ve 18 Ocak tarihinde Socios üzerinden $ASM token ön satışa sunuldu.

NFT’ler için popüler bir pazar alanı olan OpenSea, Dune Analytics’in verilerine göre Ethereum aylık ticaret hacminde 3.5 milyar dolar seviyesini geçerek yeni bir zirveye ulaştı. Ocak Ayı’nın bitmesine kısa bir süre kala, OpenSea ticaret hacmi şimdi hem geçen yıl Ağustos ayında kaydedilen 3.42 milyar dolarlık zirveyi hem de 2021 Aralık’taki 3.24 milyar dolarlık satış hacmini aştı.

Önde gelen kriptopara borsası Coinbase, kullanıcılarına NFT satın almayı kolaylaştırmak için Mastercard ile bir anlaşmaya imza attı. Coinbase, yakın bir zamanda kendi NFT pazar yeri olacak olan Coinbase NFT için, NFT’lerin satın alma seçeneklerini artırmak adına bu ortaklığa adım atıldığı düşünülüyor. Şu anda, bir NFT satın alabilmek için bir Web3.0 cüzdana (Metamask, Trust Wallet vb.) ve pazar yerlerinin ödeme olarak kabul ettiği coin’lere veya token’lara ihtiyaç duyuyoruz. Coinbase, bu Mastercard iş birliği ile NFT satın alma süreçlerini pürüzsüzleştirmeyi, daha kolaylaştırmayı hedefliyor.

Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA- European Securities and Markets Authority) Denetim Kurulu başkan yardımcılığına yeni atanan Erik Thedeen, Financial Times gazetesine verdiği yakın tarihli bir röportajda, Avrupa Birliği genelindeki düzenleyicileri, iş kanıtı (PoW) madenciliğine genel bir yasak getirme çağırısında bulundu. Daha etkili bir enerji harcaması olduğu düşünülen alternatif bir konsensüs algoritması olan Proof-of-Stake’e (PoS) teşvik etmeyi önerdi. Bununla birlikte Thedeen, Bitcoin madenciliğini Paris Anlaşması iklim hedeflerini karşılamanın önünde bir engel olarak görüyor. Sözlerine kriptoparanın tamamen yasaklanmasını savunmadığını da açıklık getirdi.

Financial Times haberine göre, kripto sektörüne yüksek yatırımlar yapan özel bir risk sermayesi şirketi olan Andreessen Horowitz, yeni fonlar için 4.5 milyar dolar toplamayı hedefliyor. Merkezi Silikon Vadisinde bulunan önde gelen risk sermayesi şirketlerinden biri olan Andreessen Horowitz, yeni kripto fonları için 4.5 milyar dolar toplamayı planlıyor. Kripto girişim fonu için 3.5 milyar dolar ve dijital varlık girişimlerine yönelik seed (erken dönem) yatırımlarını finanse edebilmek için de 1 milyar dolarlık bir fon toplamayı hedefliyor. Fon toplama girişiminin, mart ayına kadar tamamlanması bekleniyor.

Bitcoin düşüşünü fırsat gören El Salvador Başkanı Nayib Bukele Twitter’da yaptığı açıklamada, Bitcoin $BTC’yi yasal ödeme aracı olarak kabul eden ilk ülke olan El Salvador hükümetinin 15 milyon dolara 410 Bitcoin satın aldığını duyurdu.

SEC, Microstrategy şirketinin resmi muhasebe uygulamalarını kullanmadığını, Bitcoin fiyat dalgalanmalarının etkilerini beyan etmeyen gayrı resmi muhasebe uygulamaları kullandığına karar verdi. SEC’e göre şirket, Bitcoin volatilitesinin etkilerini göstermeyen muhasebe ilkelerini kullandı.

Son olarak kriptopara borsası Binance, geçen çeyrekte sistemine entegre ettiği BNB Auto Burn yani Otomatik Yakım Programı ile değeri 750 Milyon Dolar olan 1.6 Milyon BNB’yi dolaşımdan çıkardı.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Biden Yönetimi, Şubat Ayında Kripto Hakkında İcra Emri Verecek

Yüksek Potansiyelli Projelerin Bu Haftaki Etkinlikleri | 24 Ocak 2022