içinde

Geçtiğimiz Hafta Kriptopara Piyasasında Neler oldu? | 22 Kasım 2021

kriptopara, Bitcoin

Bu hafta kriptoparaların lokomotifi Bitcoin’in %10 üzerinde değer kaybetmesi kriptopara yatırımcılarını gerdi. Altcoin’ler de haliyle bu düşüşten nasibini aldı. Gelin bu hafta neler olmuş bir göz atalım.

kriptopara, Bitcoin

69.000 dolar zirve seviyelerinden sonra 59.000 dolar seviyelerine kadar gerileyen Bitcoin, geçtiğimiz hafta ortaya atılan Evergrande ödemelerine ilişkin haberler ile yaşadığı düşüşün ardında bu hafta başında ABD Başkanı Joe Biden’ın kriptoparalar ile ilgili altyapı tasarısını imzalamasıyla düşüş trendini sürdürdü.

Bu yasa tasarısına göre ABD Milli Gelirler İdaresi, blokzinciri alanında faaliyet gösteren herkesten rapor talep edebilecek ve vergilendirme getirebilecek. Bununla birlikte tasarının yasalaşması halinde 10.000 doları geçen kripto işlemlerinin ABD Milli Gelirler İdaresine bildirilmesi zorunlu hale geliyor.

Polygon, Layer 2 (Katman 2) Ethereum ölçekleme çözümü, dApp’lerin ekosistemine dağıtımını desteklemek için Miden VM adlı bir zk-STARK ölçeklendirme çözümünü piyasaya sürdü. zk-STARK destekli Miden Virtual Machine, Polygon ağındaki merkeziyetsiz uygulamalar (dApp’ler) için doğrulama sürecini iyileştirecek.

Hindistan, Bitcoin’i bir para birimi olarak yasaklayacak, ancak bir varlık olarak kullanılmasını yasallaştıracak düzenlemeler üzerinde çalışmalar başlatacak. Hindistan’da Bitcoin’i yasallaştırma tartışmaları bir süredir devam ediyor.

Hindistan, bazı araştırmalara göre dünyanın en yüksek kriptopara topluluğuna sahip ve ülkede 100 milyon doların üzerinde kriptoparalara yatırım yapıldığı bildiriliyor. Bu nedenle, alınacak karar kriptopara piyasası üzerinde önemli bir etki yaratabilir. Hazırlık aşamasında olan mevzuat, yıl bitmeden değerlendirilmek üzere Bakanlar Kurulu’na gönderilecek.

Blockchain teknoloji firması ConsenSys çarşamba günü yaptığı açıklamada, HSBC ve ABD hedge fon şirketi Third Point dahil olmak üzere yatırımcılardan 200 milyon dolar topladığını söyledi.

Acala, Polkadot’un 1.3 milyar dolar teminatlı ilk parachain müzayedesini kazandı. Acala Network, 81.000’den fazla paydaşın fonlarını crowdloan‘a kilitlemesiyle, Polkadot’un parachain müzayedelerinde ilk sırayı aldı. DApp’leri ölçeklendirmek için Ethereum uyumlu bir DeFi protokolü olan Acala, Polkadot’un merakla beklenen parachain müzayedelerinde ilk slot’ta yer almayı garantiledi.

Kriptoparaları benimsenmesinde öncü ülke El Salvador’dan yeni bir Bitcoin atılımı geldi. El Salvador Başkanı Nayib Bukele, ülkesinde yatırımı körüklemek için kriptopara kullanımını artırdığını ve El Salvador’un Bitcoin destekli tahvillerle finanse edilen dünyanın ilk “Bitcoin Şehri”ni inşa etmeyi planladığını açıkladı.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

$CHEERS IGO’larına Nasıl Katılınır?

Memecoin Floki Inu, Yeni Reklam Kampanyasında Londralıları Hedefliyor