in

Geçtiğimiz Hafta Kriptopara Piyasasında Neler Oldu? | 18 Ekim 2021

kriptopara, Bitcoin

Piyasalarda hareketli bir haftayı geride bıraktık. Kriptopara sektöründe geçtiğimiz haftada Bitcoin ETF onayının detaylarının ortaya çıkmasından sonra sert bir yükseliş hareketi ile Bitcoin fiyatı tekrardan 60.000 dolar üzerinde fiyatlanmaya başladı.

Kriptopara sektöründe geçtiğimiz haftanın en büyük gündemi Bitcoin ETF konusu oldu. Onaylanacak mı, yoksa onaylanmayacak mı? Bloomberg’den gelen bir habere göre SEC’in önümüzdeki hafta ABD’de ilk ETF vadelilerinin işleme açılmasına izin vereceği duyuruldu. Bu duyulan haberin ETF onayı gelecek mi yoksa büyük bir manipülasyon mu olacağı oldukça tartışılan bir konu oldu.

Bu hafta netlik kazanması beklenen Bitcoin ETF onayı genel olarak BTC üzerinde pozitif bir etki yarattı. Bu haberin detaylarının duyulması ile Bitcoin Dominance tekrardan hakimiyeti ele geçirdi ve altcoinlerde Bitcoin’e nazaran beklenen yükseliş hareketleri gerçekleşmedi. Ufak da olsa geri çekilmeler yaşayan altcoinler geçtiğimiz haftayı genel olarak yatay bir seyir ile kapattılar.

Geçtiğimiz Hafta Yaşanan Önemli Gelişmeler

13 Ekim Çarşamba günü en gelişmiş ekonomiye sahip 7 ülkenin finans liderleri (G7), Merkez Bankası Dijital Para Birimleri’ni (CBDC) görüşmek üzere Washington’da bir araya geldiler. Toplantı sırasında, uygulamalarına ilişkin 13 kamu politikası ilkesi kabul edildi.

Kriptopara, Bitcoin

Bunun yanında dört yıl içinde kripto varlığına yapılan ilk yükseltme olan Bitcoin’in Taproot yükseltmesi, yakın zamanda dünya çapındaki madenciler tarafından onaylandı. Taproot yükseltmesi Kasım ayından itibaren yürürlüğe girecek. Altcoin tarafında da güzel haberler gelmeye devam ediyor. DOT tokeninin yaratıcıları Polkadot, blockchain’in on-chain yönetişim konseyi üyelerinden oybirliği ile alınan onayın ardından Parachain slot müzayedelerini başlatmak için bir program hazırladı. Polkadot Konseyi’ne göre, müzayedelerin ilkinin 11 Kasım 2021 tarihinde başlaması planlanıyor.

Mekaverse

Geçen hafta en çok konuşulan olaylardan birisi de MekaVerse NFT koleksiyonu oldu. Muhtemelen yılın en çok beklenen sanat eseri sergisi olan MekaVerse NFT koleksiyonu, sanat eserlerini sergiledi. MekaVerse NFT koleksiyonu, NFT topluluğu tarafından yılın en heyecanlı projelerinden biri olarak lanse edildi. NFT koleksiyoncuları deyim yerindeyse çıldırdı. Keşfedilmemiş NFT’lerin her biri 20.000 doların üzerinde bir fiyata satın alındı.

Fan Token tarafında ise Binance Launchpad 14 Ekim 2021 tarihinde Lazio fan token satışı yapacağını duyurdu. LAZIO fan tokene olan ilgi çok büyük, önümüzdeki hafta Binance Launchpad üzerinde piyasaya sürülmesi bekleniyor. Kriptopara sektörünün olmazsa olmazı Binance borsası, dijital varlıkların ve blockchain teknolojisinin benimsenmesini hızlandırmaya yardımcı olmak amacıyla Binance Smart Chain blockchain’i desteklemek için 1 milyar dolarlık bir büyüme fonu başlattığını duyurdu.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Batuhan Görbulak tarafından yazıldı.

Hacettepe Üniversitesi Almanca Mütercim Tercümanlık bölümünden mezun olduktan sonra kendisini çeviri ve yerelleştirme alanlarında geliştirdi. Farklı şirketlerde serbest çevirmenlik yapmakta olan Batuhan, 2020’de kripto paralar ile tanışmasıyla birlikte iş ağını genişleterek FinTech alanında birçok projenin çevirisinde tecrübe kazandı. Son 1 senedir çalışmalarını FinTech alanına yoğunlaştırarak Blockchain'i keşfetme yolunda çalışmalarını genişletiyor ve şimdilerde ise koinsaati.com'da co-founder ve "chief editor" olarak aktif bir şekilde çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Solana (SOL), Avalanche (AVAX) ve Dogecoin (DOGE) Teknik Analizi | 18 Ekim 2021

Celil Öztürk

KoinSaati ve Celil Öztürk Özel Röportajı