in ,

Geçtiğimiz Hafta Kriptopara Piyasasında Neler Oldu? | 17.01.22

kriptopara, Bitcoin

Bu hafta kriptopara piyasasındaki gelişmeleri sizler için derledik. Bu haftaki konu başlıklarımız; TOGG-Ava Labs işbirliği, Socios ve Serie A işbirliği, bazı popüler simaların EthereumMax coin tanıtımı yüzünden başları dertte, USDF Konsorsiyumu, Tesla’nın Dogecoin ile ödeme kabul etmesi ve Tether’in 3 adresi kara listeye alması…

Gelin bu hafta kriptopara piyasalarında neler olmuş bir göz atalım.

Huobi Primelist

Bu haftaki yeni listelemeler şu şekilde; Huobi Global borsasında LooksRare (LOOKS), XYO (XYO), Inverse Finance (INV), Liquidty (LQTY) ve PolySwarm (NCT), Binance borsasında ise Alchemy Pay (ACH), Immutable X (IMX) ve Glimmer (GLMR) listelendi.

Geçtiğimiz hafta başında, Ava Labs, yerli otomobil üreticisi TOGG ile stratejik bir iş birliği yaptığını duyurdu. Bu iş birliğine göre Ava Labs ve TOGG, akıllı sözleşme tabanlı mobilite hizmetleri oluşturacak.

TOGG- Ava Labs ortaklığı, TOGG’un Avalanche blockchain’i üzerinde araç bakım ve parça bilgilerini depolamasına da olanak tanıyacak. Bu sayede TOGG, Avalanche blockchain’i üzerinde güvenilir bir ikinci el piyasasının temelini de oluşturmuş olacak.

Süperstar Ajda Pekkan, Nasa Doge ortaklığıyla NFT dünyasına adım attı. Yapılan açıklamaya göre 100 parçalık NFT koleksiyonu NasaDoge Finance ortaklığıyla hayata geçirilecek.Nasa Doge sitesinde yer alan bilgilere göre, Ajda Pekkan’ın NFT koleksiyonuna sahip olabilmek için Pancakeswap üzerinden 250$’lık NasaDoge alarak çekiliş hakkı kazanabilirsiniz. 250 dolar ve katları kadar alım yaptığınız takdirde çekiliş haklarınız da artıyor. Çekilişe katılım tarihi 9 Ocak 2022’de başladı ve 25 Şubat 2022 tarihinde sona eriyor. Çekilişin sonuçları 28 Mart 2022 tarihinde gerçekleşecek.

Socios.com, Serie A Resmi Ortağı ve Supercoppa Frecciarossa ve Coppa Italia Frecciarossa Finallerinin Ana Sponsoru oldu.

Soicos resmi Twitter hesabından paylaşılan haber ise şu şekilde:

Kozmetik milyarderi ve Reality TV yıldızı Kim Kardashian ve boksör Floyd Mayweather da dahil olmak üzere bir dizi ünlü, geçen yılın yaz aylarında bir altcoin’i tanıttıktan sonra kendilerini zor bir duruma sokmuş oldular.

EthereumMax yaratıcılarına ve onu destekleyen ünlülere karşı toplu dava açıldı. Davada, bu faaliyetin bir pump ve dump planının bir parçası olduğunu iddia edildi. Altcoin’i tanıtan gönderisinden sadece bir gün sonra EthereumMax, 0.000000017$’a düştüğü için değeri %98’in üzerinde düşmüş oldu. Dava, coin’in destekçilerinin, değerleri düşmeden önce token’lerini sattıklarını belirtiyor. Bu, yatırımcıların cüzdan adresleri açık ve şeffaf olduğu için doğrulanabilir bir iddia.

ABD Bankaları, banka dışı stablecoin için regülatör endişelerini gidermek ve tüketicinin korunmasını sağlamak için Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) üyelerinin birliği olan “USDF Konsorsiyumu” kurdu. USDF Konsorsiyumu 12 Ocak 2022’de faaliyete geçmiştir. Konsorsiyum tarafından yapılan duyuruya göre kurucu üyeleri arasında, New York Community Bank (NYCB), NBH Bank, FirstBank, Sterling National Bank, Synovus Bank bankaları ve Figure technologies Inc. ve JAM FINTOP yer alıyor.

Dogecoin (DOGE)

Tesla CEO’su Musk, Tesla’nın DOGE ile ödemeleri kabul ettiğini doğruladı. Tesla, fiyatlandırma bilgilerini hem ABD doları hem de Dogecoin cinsinden sergilemekte. Henüz tüm ürünlerinde geçerli olmasa da bazı Tesla ürünlerinin fiyatlandırması şu şekilde; Giga Texas Kemer Tokası 835 DOGE (yaklaşık 155.5 $), Cyberquad 12.020 DOGE (yaklaşık 2.296 $), Cyberwhistle ise 300 DOGE’ye (yaklaşık 57 $) satışa sunulmuş durumda. Tesla web sitesinde yer alan Dogecoin destek sayfasında, müşterilerin kriptopara birimiyle ödeme yapmak için ayarlanmış kendi Dogecoin cüzdanlarına sahip olmaları gerektiğini ve Tesla’nın başka herhangi bir dijital para birimini kabul etmeyeceğini belirtiliyor.

78,4 milyar dolarlık piyasa değeri ile en büyük sermayeli stablecoin’in ihraççısı olan Tether, aralarında 160 milyon dolar değerinde USDT stablecoin’i tutan üç Ethereum adresini kara listesine ekledi ve dondurdu.

Merkezi bir şirket olarak Tether, suç, kara para aklama veya seçtiği başka herhangi bir nedenle karıştığına inandığı adresleri kara listeye alabilir. Birkaç blokzincirinde token’ler yayınlayan Tether, Kasım 2017’de firmanın 30 milyon dolarlık USDT’nin çalındığını söylediği bir ihlali takiben adresleri kara listeye almaya başladı. Tether, 2022’de ilk kez bir adresi kara listeye aldı ancak Bloxy’e göre, geçen yıl kara listeye 312 adres ekledi ve Kasım 2017’den bu yana 563 adres ekledi.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Yüksek Potansiyelli Projelerin Bu Haftaki Etkinlikleri | 17 Ocak 2022

LOCGame, 2022 Ambassador Programını Duyurdu!