içinde

­Geçtiğimiz Hafta Kriptopara Piyasasında Neler oldu? | 15 Kasım 2021

kriptopara, Bitcoin

Kriptopara piyasasının hareketli hayat tarzına alıştık. Bu hafta kripto piyasasında diğer haberlerden sıyrılan bir gelişme oldu: Bitcoin’in Taproot güncellemesi. Ayrıntılarına yazının devamında değineceğim. Gelin bu hafta neler olmuş bir göz atalım.

Sorare

Futbol takımlarımız taraftar token iş birliklerine devam ediyor. Geçtiğimiz cuma günü, Şanlıurfa ($URFA) spor Bitexen aracılığıyla fan token çıkardı. Ayrıca; futbolda bir gelişme daha oldu. Türkiye Kulüpler Birliği, Sorare ile ortaklık kurdu. NFT dünyasına adım atacak kulüpler ayrıca yeni bir gelir kapısını da aralamış oldu. Kulüpler ile ilgili haberlerimiz henüz bitmedi. Bu sefer ülke dışına çıkıyoruz, son olarak Manchester City Fan Token $CITY, Binance’te listelendi.

Gelelim ana gündem maddemize. Bitcoin’in Taproot güncellemesi 709632. blokta resmen gerçekleşti. Taproot’un amacı; gizlilik, ölçeklenebilirlik ve güvenliği geliştirmek için Bitcoin’in komut dosyalarının çalışma şeklini değiştirmek. Hard fork güncellemelerinin aksine Taproot, gizliliği artırmak ve karmaşık işlemlerle ilgili diğer faktörleri iyileştirmek için Bitcoin komut dosyalarını geliştiren soft fork’tur.

Apple CEO’su Tim Cook bir süredir dijital varlıklarla ilgilendiğini ve bazı kriptoparalara yatırım yaptığını açıkladı. Cook, Bitcoin (BTC) veya Ethereum (ETH) sahibi olup olmadığı sorulduğunda şunları söyledi:

Evet. Çeşitlendirilmiş bir portföye sahip olmanın makul olduğunu düşünüyorum. Bu arada kimseye yatırım tavsiyesi vermiyorum.

Mastercard, APAC (Asya- Pasifik) bölgesindeki kullanıcıların, kripto destekli kredi ve banka kartlarına başvurmalarına izin verdiğini açıkladı. Bu kartlar sayesinde tüketiciler ve tüccarlar, kriptopara birimlerini fiat para birimine kolayca dönüştürebilecek. Mastercard, bu girişim için Bitkub, CoinJar ve Amber Group ile ortaklık kurdu.

Solana Labs’in kurucu ortağı Raj Gokal: “Ethereum ve sözde ”Ethereum katilleri” arasındaki kavganın gereksiz olduğunu düşündüğünü ve kriptoda çalışan insanların gerçek amacı her insanı Web 3.0’a dahil etmek olmalıdır.” şeklinde yorumlarda bulundu.

Son olarak BENQI (QI), bu sabah QI/BTC, QI/BNB, QI/BUSD ve QI/USDT işlem çiftleri ile Binance’te listelendi. Yatırımcılar, artık Binance üzerinden QI alım-satım yapabilir.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Proton

Bu Haftanın Dikkat Çeken Projeleri

Bitcoin

Bitcoin (BTC) Neden Düşüyor?