in ,

Geçtiğimiz Hafta Kriptopara Piyasasında Neler Oldu? | 10.01.22

kriptopara, Bitcoin

Bu hafta kriptopara piyasasındaki gelişmeleri sizler için derledik. Bu haftaki konu başlıklarımız; Samsung TV’lere NFT desteği, Coinbase’in 2022 yılı tahminleri, Yapı Kredi PortföyYönetiminin blokzinciri fonu, Bitcoin’deki hash rate‘indeki düşüş, Estonya maliye bakanlığının kriptoparalar hakkındaki açıklaması ve PayPal’ın stablecoin adımı…

Gelin bu hafta kriptopara piyasalarında neler olmuş bir göz atalım.

Bu haftaki yeni listelemeler şu şekilde; Huobi Global borsasında Celo (CELO) ve Efinity (EFI), fan token tarafında ise Kolombiya ligi ekiplerinden Millonarios FC $MFC token Socios App’te ve Chiliz borsasında listelendi.

Samsung TV’lere NFT desteği geldi. New Smart Hub adını verdiği yeni platformuyla birlikte bilgisayar ile yapılınabilecek tüm işlemleri bu platform üzerinden yapmak mümkün. Kullanıcılar yeni platforma MicroLed, Neo QLED ve The Frame akıllı TV modelleri üzerinden erişebilecekler. Bu sayede, kullanıcıların NFT’lerine göz atmalarını ve satın almalarını sağlayacak.

Coinbase, 2022 yılına dair sektör hakkında birtakım tahminlerde bulundu. Coinbase’in 2022 yılı için paylaştığı 10 tahmine göz atmak için:

Ülkemizdeki blokzinciri fonları giderek artıyor. Yapı Kredi Portföy Yönetimi, 4 Ocak’ta yaptığı KAP bildirimiyle YAPI KREDİ PORTFÖY FİNTECH VE BLOCKCHAİN TEKNOLOJİLERİ FON SEPETİ FONU adında bir fon oluşturacağını bildirdi. Fonun 20 Ocak’ta yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Fon, yatırımcılarına finansal teknolojiler ve blokzinciri teknolojileri alanında yatırım yapma şansı sunuyor. Ayrıca, portföyüne dahil edeceği finansal teknolojiler ve blokzinciri teknolojileri sektörü endekslerini takip eden borsa yatırım fonlarıyla ilgili sektörlerdeki değer artışlarına dayalı getiri sağlamayı hedeflemektedir.

Ülkemizde halihazırda Garanti Portföy, Ak Portföy ve İş Portföy gibi yatırım kuruluşlarının blockchain odaklı teknoloji fonları bulunmakta. Bu gelişmeyle birlikte bu listeye Yapı Kredi Portföy de eklenmiş oldu.

Airbnb’nin kurucu ortağı ve CEO’su Brian Chesky, Airbnb’ye, kriptopara ile ödeme yönteminin desteklenmesi, 2022’de en çok talep edilen ürünler listesinin başında geldiğini belirtti. Yaklaşık 4.000 öneriyi inceledikten sonra, kullanıcıların en çok Airbnb için kripto ödemelerini entegre etmekle ilgilendiğini bildirdi.

Bitcoin (BTC) madencilik hash oranında dünyanın en büyük ikinci ülkesi olan Kazakistan’da, akaryakıt fiyatlarına yapılan zamlar ülke genelinde protestolara neden oldu. Kazakistan’da çarşamba gecesi şiddetlenen sokak eylemleri esnasında ülke genelinde internet ve telefon hatlarında kesintiler yaşandı. Eylemler neticesinde hükümet istifa etmiş olsa da ülkede yaşanan internet kesintisi Bitcoin madencilik faaliyetlerine ciddi bir darbe vurdu. Kazakistan’da yaşanan internet kesintisi sonrasında Bitcoin (BTC) yaklaşık %9 oranında düşerek 42,270$ seviyelerini gördü.

Estonya Ekonomi Bakanlığı, kara para aklama karşıtı yasa kapsamında kriptoparaların ticaretine yasak geleceği konusundaki söylentilerin safsata olduğunu belirtti. Estonya Maliye Bakanı Keit Pentus-Rosimannus yaptığı açıklamada, tasarının özellikle anonim hesapların oluşturulmasını azaltmak için sanal varlık hizmet sağlayıcıları (VASP’ler) için kara para aklamayla mücadele (AML) gerekliliklerini sıkılaştırmak için tasarlandığını söyledi.

PayPal’ın, stablecoin çıkaracağı konuşuluyor. Steve Moser adlı bir geliştirici, PayPal’ın stablecoin geliştirdiğini, Paypal’ın iPhone uygulamasının kaynak kodunda keşfetti. Amerikan ödeme devi Paypal Holdings, durumu Bloomberg’e resmi olarak doğrulayarak bir stablecoin çıkarmak için çalışmalar içerisinde olduklarını doğruladı.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

AVAX

Ava Labs, TOGG ile Stratejik İş Birliği Yaptı

Huobi Primelist

LOOKS (LooksRare) Huobi Global’de Listelendi: LooksRare Nedir?