içinde

Geçtiğimiz Hafta Kripto Para Piyasasında Neler Oldu? | 28.03.22

Bu hafta kripto para piyasasındaki gelişmeleri sizler için derledik. Bu haftaki ana konu başlıklarımız şu şekilde; El Salvador’un ertelediği “Volkan Bonoları”, Goldman Sachs’ın kripto OTC işlemlerine adımı, FIFA’nın yeni partneri, Rusya’nın alternatif ödeme birimi arayışı, Bank Leumi’den kripto adımı ve Jerome Powell’ın kripto hakkındaki açıklamaları…

Gelin bu hafta kripto para piyasalarında neler olmuş bir göz atalım.

Bu haftaki yeni listelemeler şu şekilde; Binance borasasında Biswap (BSW), Function X (FX); Huobi Global borsasında ONSTON (ONSTON), Ariva (ARV), Merit Circle (MC), Crypterium (CRPT); Kucoin borsasında ise Biconomy (BICO), Stragate Finance (STG), Lumerin (LMR) listelendi.

El Salvador hükümeti “Volkan Bonolarının” 20 Mart’a kadar piyasaya süreceğini duyurmuştu, ancak görünüşe göre bonolar, belirtilen tarihe yetiştirilemedi. Financial Times’ın bildirdiği gibi, bono satışını başlatmak için gerekli mevzuat hala Salvador parlamentosundan geçmedi.

Pazartesi günü çok uluslu yatırım bankası Goldman Sachs ve kripto para yatırım şirketi Galaxy Digital, tezgâh üstü (OTC) kripto işlemi gerçekleştirdiklerini açıkladı. Her iki kuruluş da yapılan transferi, “Büyük bir ABD bankası tarafından türünün ilk örneği bir işlem.” olarak nitelendiriyor.

FIFA, bu yıl Katar’da yapılacak Dünya Kupası’nın sponsoru olarak kripto para ticaret platformu Crypto.com ile anlaştı. Kripto para alanındaki ilk hamlesini yapan FIFA’nın, Crypto.com ile yaptığı anlaşmanın finansal şartları henüz açıklanmadı.

Rusya, Ukrayna işgali sonrasında karşılaştığı Batı yaptırımlarını baypas etmek amacıyla alternatif ödeme araçları arayışını sürdürüyor. Ülke, enerji ticaretinde Dolar ve Euro’nun yerine başka para birimleri arıyor.  Rusya Enerji Şefi Pavel Zavalny, Çin ve Türkiye gibi dost veya tarafsız ülkelerle, enerji anlaşmalarında Bitcoin’i kabul etme olasılığını ortaya koydu.

kripto

Rus yetkili, Çin ve Türkiye gibi ülkelerle anlaşmaların ruble veya kendi para birimleri olan cinsinden yapılabileceğini aktardı. Sırbistan ise konvertibl döviz veya Rus rublesi ile ödeme yapabilecek. Zavalyn sözlerine şu şekilde devam etti,

“Para birimi grubu değişebilir ve bu normal bir uygulamadır. Bitcoin gündeme gelirse, Bitcoin ticareti yapacağız.”

Bununla birlikte Zavalny, bazı Avrupa ülkelerinin de Rus enerjisini Ruble ile almaya hazır olduğunu açıkladı.

İsrail’in en büyük iki bankasından biri olan Bank Leumi, ülkenin kripto para ticaretini mümkün kılan ilk bankası olma yolunda ilerliyor.

İsrailli banka ABD blokzinciri şirketi Paxos ile ortaklık kurdu. Buna göre Bank Leumi, dijital platformu Pepper Invest aracılığıyla kripto ticareti sunmaya başlayacak. Yapılan açıklamada, yetkililer onayın beklendiğini belirtilirken herhangi bir lansman tarihi vermedi.

Bank of International Setllements (BIS) İnovasyon Zirvesi’nde, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) hakkında konuşan Powell, “Dağıtık defterler ve merkeziyetsiz finans gibi yeni teknolojiler, verimliliğini artırma ve daha rekabetçi bir finansal ortamı teşvik etme potansiyeline sahip.” dedi.

Powell, Fed’in CBDC çalışmalarını sürdürme konusunda henüz net bir karar vermediğini, ancak kurumun CBDC’lere yönelik diğer öncü merkez bankalarıyla işbirliğini yaptığını, uluslararası ödemelerdeki sürtüşmeleri ele aldığını ve bazı ilkeler üzerinde fikir birliğine vardığını aktardı.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Rusya Enerji Bakanlığı: Kripto Madenciliğini Mümkün Olan En Kısa Sürede Yasal Hale Getirin

İddialara Göre Anonymous, Rusya Merkez Bankası’nın Verilerini Sızdırdı