içinde

Geçtiğimiz Hafta Kripto Para Piyasasında Neler Oldu? | 28.02.22

Bu hafta kripto para piyasasındaki gelişmeleri sizler için derledik. Bu haftaki ana konu başlıklarımız şu şekilde; Rus Hükümeti’nin Kripto Yasa Tasarısı, Biden’ın Kripto Kararnamesi, Rusya’nın ülkeye uygulanacak yaptırımları atlatmak için kripto paraları kullanma ihtimali, Ankara Üniversitesi’nde başlayan NFT dersleri, Bitcoin fiyatının Rusya- Ukrayna krizine tepkisi…

Gelin bu hafta kripto para piyasalarında neler olmuş bir göz atalım.

Bu haftaki yeni listelemeler şu şekilde; Huobi Global borsasında Heroes Chained (HEC), SwissBorg (CHSB), REVV ($REVV), Audius (AUDIO), Fetch.ai (FET) listelendi. Fan token sayısı her geçen gün artarken Türkiye Süper Lig ekiplerinden Gaziantep FK, Socios aracılığıyla bir fan token çıkaracağını duyurdu. $GFK Tokenin ön satış arzı 125,000 $GFK olarak belirlendi.

Rusya Maliye Bakanlığı, dünya gündemine damga vuran Rusya- Ukrayna krizinin yanında ülkedeki kripto para düzenleme planını ileriye taşıyarak parlamentoya bir yasa tasarısı sundu. 21 Şubat Pazartesi günü yapılan bir basın açıklamasında 18 Şubat’ta sunulan ve kilit kolluk kuvvetleri de dahil olmak üzere çeşitli hükümet organları tarafından önceden onaylanmış bir yol haritasına dayanan kripto yasa tasarısına değinildi.

Joe Biden yönetimindeki Amerika Birleşik Devletleri, Adalet Bakanlığı’nın ulusal kripto para uygulama ekibine öncülük etmesi için kıdemli bir savcı işe aldı. Federal Soruşturma Bürosu ise blockchain analizi ve kripto varlıklar için özel bir birim oluşturdu. Joe Biden’ın kripto kararnamesi işletmeleri, tüketicileri ve yatırımcıları korumaya yönelik birçok adım atmayı hedefliyor.
24 Şubat Perşembe günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Avrupa’da savaşın başlangıcı gibi görünen bir olayla Doğu Ukrayna’da bir askeri operasyona izin verdi. 2014 yılında Kırım’ı işgal eden Rusya, ABD tarafından bankalar, petrol ve gaz geliştiricileri ile iş yapmaya yönelik yaptırımlara maruz kalmıştı. Rusya, uygulanacak ağır yaptırımlara önlem olarak kripto paraları kullanmayı tercih edebilir gibi duruyor. Ayrıca; Rusya, işlemlerin kaynağını maskelemek için Hydra ve diğer kara para aklama tekniklerinin arkasındaki teknolojiye sahiptir.

Kripto para analistleri Bitcoin fiyatının halen dip seviyesine ulaşmadığını iddia ederken kripto piyasasında yaşanan gerileme ile birlikte, FED’den faiz artırımı ve buna bağlı potansiyel likidite sıkışıklığı beklentisi bu yıl için “kripto kışı” spekülasyonlarını ateşledi.

Türkiye’nin önde gelen üniversiteleri arasında yer alan Ankara Üniversitesi, bahar döneminin başlamasıyla birlikte resmi olarak NFT dersleri vermeye başladı. ”NFT’ye Giriş (Introduction to NFT)’’in ilk dersi, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde düzenlenen bir tanıtım töreniyle gerçekleştirildi.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Nergis Kartal tarafından yazıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde İngilizce Matematik bölümü öğrencisi. KoinSaati içerik editörü.

Rusya Kripto Piyasasının Sorunları ve Bunlardan Nasıl Para Kazanılır?

kripto

Rusya Kriptoya Dönecek mi?