in

Geçtiğimiz Hafta Kripto Para Piyasasında Neler Oldu? | 21.02.22

kriptopara, Bitcoin

Bu hafta kripto para piyasasındaki gelişmeleri sizler için derledik. Bu haftaki ana konu başlıklarımız şu şekilde; Polygon ve Cere Network iş birliği, Uber CESO’su Dara Khosrowshahi’nden kripto para ile ödeme seçeneğine yeşil ışık, Binance ile Formula 1 takımlarından BWT Alpine F1 Team iş birliği, Intel’den “Blockchain Accelerator”, UEFA, ile Socios.com iş birliği, Bybit, Red Bull’un F1 takımı Red Bull Racing iş birliği ve son olarak Twitter’dan Ethereum ile bahşiş gönderme…

Gelin bu hafta kripto para piyasalarında neler olmuş bir göz atalım.

Huobi Primelist

Bu haftaki yeni listelemeler şu şekilde; Huobi Global borsasında Ziganaly (ZIG), Boba Network (BOBA), GAMEE (GMEE), Symbiosis Finance (SIS), Super Rare (RARE) ve KuCoin borsasında Stronghold (SHX), Starly (STARLY) listelendi.

Polygon ve Cere Network hem merkeziyetsiz veri hem de NFT transferlerini kolaylaştırmayı amaçlayan NFT destekli deneyimler için bir gelir elde etme platformu olan DaVinci’yi başlatmak için iş birliğine imza attı.

DaVinci’nin ne olduğundan kısaca bahsedecek olursak, NFT temelli deneyimler için hem merkeziyetsiz veri aktarımlarını hem de NFT değer aktarımlarını kolaylaştırarak içerikten gelir elde etmeyi sağlayan bir platformudur. Cere’nin veri bulutundan güç alan platform, akıllı sözleşmeler aracılığıyla NFT sahiplerine kişiselleştirilmiş içerik akışı sağlar. Ayrıca; özel içeriğe erişim sağlayan işlevsel NFT’leri mint etmek ve satmak için Polygon’da dağıtılan NFT madencilik platformu Cere Freeport’tan yararlanır.

Konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için makalemize göz atmayı unutmayın: Polygon ve Cere Network İş Birliği: DaVinci Platformu

Uber CESO’su Dara Khosrowshahi’nden kripto para ile ödeme seçeneğine yeşil ışık. Uber CEO’su Dara Khosrowshahi, uygulamanın önünde sonunda kripto para kabul edeceğini doğruladı. Bloomberg Television’a röportaj veren Khosrowshahi;

“Bunun üzerine çok konuşuyoruz. Ticari değişim mekanizması oldukça pahalı ve çevre için de pek iyi değil. Değişim mekanizması, daha ucuz ve daha çevre dostu hale geldikçe kripto kullanmaya yaklaştığımızı göreceksiniz.”

Binance, Formula 1 takımlarından BWT Alpine F1 Team ile iş birliğini duyurdu. Alpine ekibi Binance aracılığıyla $ALPINE fan token’ını piyasaya sürecek. Böylece BWT Alpine F1 Team, Binance bünyesindeki ilk F1 Fan token’ı olacak. Böylelikle Binance, 2022’den itibaren BWT Alpine F1 Team’in resmi Fan Token ve Alpine ESports partneri olacak.

Intel, Bitcoin ve diğer kripto paraların madenciliği için geliştirilen “Blockchain Accelerator” adlı yeni bir yonga seti tanıttı. Intel, yonga setinin büyük miktarda bilgi işlem gücü gerektiren ve dolayısıyla çok fazla enerji tüketen blokzinciri görevlerini hızlandırmak için tasarlanmış, enerji açısından verimli bir hızlandırıcı olduğunu söyledi.

Türkiye’nin popüler kripto para borsaları arasında yer alan Paribu, akıllı sözleşmelerin ve dağıtık uygulamaların geliştirilebileceği bir blockchain altyapısı olan Paribu Net’in yerel token’ı  PRB’nin 21 Şubat’ta ön satışa çıkacağını duyurdu. Ön satış bugün saat 14:00’te gerçekleşti.

UEFA, Socios.com ile Küresel Lisanslama ve Bölgesel Sponsorluk anlaşması imzaladığını duyurdu. Böylelikle Socios.com, UEFA’nın Küresel Lisans Ortağı haline geldi. Anlamı ise Soicos.com, UEFA’nın Resmi Lisanslı Ürün ve UEFA Şampiyonlar Ligi, UEFA Avrupa Ligi, UEFA Avrupa Konferans Ligi ve UEFA Süper Kupası’nın Resmi Taraftar Token Ortağı haline geldi. Ayrıca; Socios.com, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 2021-2024 dönemi için UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Süper Kupası’nın Bölgesel Sponsoru oldu.

Popüler yatırım bankası JPMorgan, Decentraland’da bir sanal satış noktası açarak dünyanın metaverse’e katılan ilk bankası oldu. Onyx Lounge olarak adlandırılan ofis, JPMorgan’ın müşterilerine Ethereum tabanlı hizmetler sunuyor.

Singapur merkezli kripto para borsası Bybit, Red Bull’un F1 takımı Red Bull Racing ile 150 milyon dolarlık 3 yıllık bir sponsorluk anlaşması imzaladı. Sponsorluk anlaşmasının bir kısmı nakit, diğer kısmı ise BitDAO’nun yerel token’ı olan BIT ile ödenecek. Bybit bu anlaşma ile aynı zamanda Oracle Red Bull Racing Ana Takım Ortağı rolünü üstlenecek. Bybit aynı zamanda büyüyen dijital varlık koleksiyonlarının dağıtımıyla ekibe destek olacak.

Twitter, bahşiş gönderme seçeneklerine sermaye değerine göre en büyük ikinci kripto para olan Ethereum’u da ekledi. Artık, kullanıcılar bahşiş göndermek için Ethereum cüzdanlarını da kullanabilecekler.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

TrustFi

TrustFi Haftalık Raporu: 14 Şubat — 20 Şubat

CheersLand Yaklaşan Dx Spot IDO’sunu Duyurdu