içinde

Geçtiğimiz Hafta Kripto Para Piyasasında Neler Oldu? | 18.04.22

Bu hafta kripto para piyasasındaki gelişmeleri sizler için derledik. Bu haftaki ana konu başlıklarımız şu şekilde; Elon Musk ve Twitter belirsizliği, Uniswap Labs Ventures, Bored Ape animasyonu, Socios ve NHL ekiplerinin iş birliği, Binance’in Fransaya yatırımı, kripto para destekli Nexo kart, Rarible’ın güvenlil açığı ve Animoca Brands’in Eden Games’i satın alması… 

Gelin bu hafta kripto para piyasalarında neler olmuş bir göz atalım.

Bu haftaki yeni listelemeler şu şekilde; Huobi Global borsasında Neopin (NPT), Curate (XCUR), Stragate Finance (STG), VisionGame (VISION), Nym (NYM); Kucoin borsasında ise Alpine F1 Team Fan Token (ALPINE), Cocos-BCX (COCOS), VisionGame (VISION), BinaryX (BNX), Zebec Protocol (ZBC), Treshold (T) ve Woonkly Power (WOOP) listelendi.

Bir süredir haftalık gündemin üst sıralarında yer alan haber ile başlayalım. Elon Musk ve Twitter. Elon Musk’ın Twitter yönetim kuruluna katılmak istediği iddialarına Twitter CEO’su Parag Agrawal, Musk’ın, yönetim kuruluna katılmayacağını açıklamıştı. Ardından Elon Musk Twitter’ı 43 milyar dolar karşılığında satın almayı teklif etti fakat Twitter yönetim kurulu bu teklife sıcak bakmıyor. İlerleyen süreçte neler olacağını yakından takip edeceğiz.

Uniswap Labs, web3 projelerine yatırım yapmak için Uniswap Labs Ventures adında bir risk sermayesi kolu başlattı. Açıklamalara göre Uniswap Labs Ventures, altyapıdan geliştirici araçlarına ve tüketiciye yönelik uygulamalara kadar web3 içindeki çeşitli aşamalarda ve alanlarda şirketlere yatırım yapacak.

Coinbase, Bored Ape NFT koleksiyonuna yönelik kısa bir animasyon film serisini hayata geçirecek. Söz konusu olan kısa film, üç bölümden oluşacak ve Coinbase’in NFT pazar yerinde sunulacak. Bir Coinbase temsilcisi, kısa filmlerin gösterim ve görüntüleme bilgilerine yönelik yakın bir zamanda açıklama yapılacağını söyledi. Film sitesine erişmek için gerekli olan Coinbase cüzdanının, filmi izlerken gerekli olmadığını açıkladı.

İlk Bored Ape temalı fast food restoranı olan Bored & Hungry, 9 Nisan Cumartesi tarihinde Kaliforniya Long Beach’te açıldı. Restoran, ödeme aracı olarak Ethereum ve ApeCoin kabul ediyor. Açılışa olan ilgi büyüktü.

Fan token platformu Socios.com, spor takımları, organizasyonları ile partnerlik anlaşmaları kurmaya devam ediyor. Socios.com’un 13 NFL takımıyla ortaklık kurduğu açıklandı. NFL, şu an için bu tür ortaklıklar özelinde bazı kısıtlamalar barındırdığı için, henüz bu partnerliklere fan token’lar dahil edilmedi.

Kripto para borsa devi Binance, Fransa’ya 100 milyon euroluk bir yatırım yapacağını duyurdu. Şirket, kasım ayında duyurduğu Objective Moon projesi kapsamında Station F’deki ofisini de açtı. Binance, Avrupa çapında yeni bölgelere genişlemeye devam ediyor. Paris Blockchain Haftası Zirvesi’nde yaptığı konuşmada Changpeng Zhao (CZ), Fransa’nın “Avrupa’daki blockchain endüstrisine liderlik etmek için önemli bir konumda olduğunu” söyledi. Şirketinin Fransa’ya yatırım yapma nedenlerini açıkladı ve hükümetin kripto yanlısı olduğunu belirtti. Binance, 100 milyon euroluk yatırımla Station F’de bir start-up destek programı kuracak. CZ, Binance’in bu alanı yaratıcı ve yenilikçi bir şekilde kullanmak istediğini belirtti.

Blockchain tabanlı büyük kredi şirketlerinden biri olan Nexo, kullanıcılarına, kripto para birimleriyle ödeme yapmalarını sağlayan kripto para destekli kredi kartını resmi olarak piyasaya sürdü. Nexo, söz konusu kredi kartı için MasterCard ve DiPocket ile ortaklık kurduğunu duyurdu. Bu kart birden fazla varlığın kullanılmasına izin veren bir kripto destekli kredi hattına sahiptir. Böylelikle Bitcoin, Ethereum gibi majör coin’lerin yanı sıra diğer altcoin seçeneklerini de barındıracak.

Siber güvenlik yazılım şirketlerinden biri olan Check Point Research raporuna göre, ilk NFT pazar yerlerinden Rarible’de güvenlik açığı bulunuyor. Check Point, 5 Nisan’da Rarible’yi güvenlik konusunda uyardı. Uyarının ardından Rarible sistemdeki açığı kabul etti ve düzeltmek için çalışmalara başladığı belirtildi.

Haftanın son haber ise Hong Kong merkezli oyun yazılım ve risk sermayesi şirketi olan Animoca Brands, REVV motorsport (REVV) ekosistemini geliştirmek ve genişletmek için 16 milyon dolar karşılığında Fransız oyun geliştirme şirketi Eden Games’i satın almasıydı.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Terra (LUNA), Stepn (GMT) ve Swipe (SXP) Fiyat Analizleri I 18.04.2022

Ethereum Foundation 1.3 Milyar Dolarlık ETH Tutuyor