içinde

Geçtiğimiz Hafta Kripto Para Piyasasında Neler Oldu? | 14.03.22

Bu hafta kripto para piyasasındaki gelişmeleri sizler için derledik. Bu haftaki ana konu başlıklarımız şu şekilde; Coinbase’in engellediği hesaplar, Visa ve Mastercard’ın Rusya’daki faaliyetlerini durdurması, Ukrayna’nın askeri teçhizatları kripto para ile alması, Mitsubishi UFJ Trust’ın stablecoin çıkarmayı planlaması, Santander bankasının Agrotoken ortaklığı, Joe Biden’ın imzaladığı kripto kararnamesi, LimeWire’ın geri dönüşü ve Cake DeFi’nin 100 milyon dolarlık bir girişim kolu…

Gelin bu hafta kripto para piyasalarında neler olmuş bir göz atalım.

Bu haftaki yeni listelemeler şu şekilde; Huobi Global borsasında Bullieverse (BULL), IndiGG (INDI), KardiaChain (KAI), BitDAO (BIT) ve MOBOX (MBOX) listelendi.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı işgali nedeniyle Coinbase hükümet yetkililerine uyarak Rusya suç faaliyetleriyle bağlantısının olduğu düşünülen 25.000’den fazla hesap engellendi.

Coinbase Kıdemli Hukuk Sorumlusu Paul Grewal:

Bugün, Coinbase, birçoğu kendi proaktif araştırmalarımızda belirlediğimiz, yasa dışı faaliyetlerde bulunduğuna inandığımız Rus kişi veya kuruluşlarla ilgili 25.000’den fazla adresi engelliyor. Bu adresleri belirledikten sonra, yaptırımların uygulanmasını daha fazla desteklemek için hükümetle paylaştık.

Bunun yanında, yine Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle ABD merkezli Visa ve Mastercard, Ukrayna’ya yapılan saldırı sebebiyle Rusya’daki faaliyetlerini askıya aldı. ABD Başkanı ve Ukrayna Devlet Başkanı arasında geçen görüşmede Visa ve Mastercard’ın Rusya’daki faaliyetlerini askıya alma kararlarını memnuniyetle karşılandığı belirtildi.

Ukrayna, bu işgalin ardından deyim yerindeyse kripto varlıkları bir koz haline getirdi denilebilir. Ülke, 60 milyon dolar üzerindeki kripto para bağışlarının bir kısmını başta gıda, yakıt ve askerler için kurşun geçirmez çelik yelekler de dahil olmak üzere birtakım malzemeleri tedarik etmek amacıyla kullandı.

Dijital Dönüşüm Bakan Yardımcısı Alex Bornyakov, “Ukrayna’nın fiili kripto bakanlığı olan Dijital Dönüşüm Bakanlığı, Savunma Bakanlığı’nın taleplerine dayanarak askeri teçhizat alımını kolaylaştırıyor.” yorumunda bulundu.

Mitsubishi UFJ Trust, finansal operasyonlarını düzene sokmak için kendisine ait stablecoin çıkarmayı planlıyor.  AsiaNikkei tarafından hazırlanan bir rapora göre; stablecoin, bankanın ödeme sistemine dahil edilecek ve Japon Yen’ine sabitlenecek. Yaklaşık 1,5 milyar değerinde varlığı yöneten banka, kripto para birimleri ile faaliyete başlamayı planlıyor.

Geçtiğimiz hafta pazartesi yapılan açıklamaya göre, çokuluslu İspanyol bankası Santander Arjantin, token destekli bir borç verme hizmeti için Agrotoken ile ortaklık kurdu. Agrotoken, Arjantin merkezli bir tarım tokenleştirme platformudur. Aynı zamanda tarımsal emtia tokenizasyonu için ilk küresel altyapıdır.

Bu ortaklık sayesinde, çiftçilerin Agrotoken token’ları tarafından desteklenen krediler almasına izin verilecek. Bunlardan bazıları: soya fasulyesi (SOYA), mısır (CORA) ve buğday (WHEA).

ABD Başkanı Biden kripto kararnamesini geçtiğimiz çarşamba günü imzaladı. Beyaz Saray’ın resmî sitesinde yayınlanan metinde çeşitli alanlarda teşvik mekanizmaları bulunuyor.

LimeWire geri dönüyor. Ancak bu sefer müzik endüstrisini değil,bunun yerine, müzik odaklı bir NFT pazarı olarak yeniden başlatılarak NFT sektörünü hedefliyor. Bugün açıklana bir habere göre LimeWire, NFT Pazar yeri için Algorand blokzincirini seçtiğini de duyurdu.

Singapur merkezli merkeziyetsiz finans (DeFi) hizmetleri sunan Cake DeFi, Web3, oyun, NFT ve diğer kripto girişimlerine yatırım amaçlı hizmet vermeye adanmış 100 milyon dolarlık bir girişim kolunun lansmanını duyurdu. Yeni başlatılan 100 milyon dolarlık girişim kolu Cake DeFi Ventures (CDV), şirketin kripto girişimlerini, start-up’larını finanse edecek.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Elon Musk: Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin’ini Satmayacağım

SpookySwap (BOO) ve Scream (SCREAM) Huobi Pioneer Zone’da Listeleniyor