içinde

Geçtiğimiz Hafta Kripto Para Piyasasında Neler Oldu? | 11.04.22

Bu hafta kripto para piyasasındaki gelişmeleri sizler için derledik. Bu haftaki ana konu başlıklarımız şu şekilde; Luna Foundation Guard (LFG) ve Terraform Labs (TFL) 200 milyon dolarlık AVAX alışı, Birleşik Krallık’ın kripto hedefi, SEC ve CFTC iş birliği, Mailchimp’in hacklenmesi, Starbucks’ın NFT adımı, Lightning Labs’in finansman turu…

Gelin bu hafta kripto para piyasalarında neler olmuş bir göz atalım.

Bu haftaki yeni listelemeler şu şekilde; Huobi Global borsasında CEEK VR (CEEK), Chain (XCN); Kucoin borsasında ise TitanSwap (TITAN), IndiGG (INDI), CEEK VR (CEEK), Hurricane NFT (NHCT) listelendi.

Haftanın ilk haberiyle başlayalım, Terra DefiLlama’dan elde edilen verilere göre; Terra, TVL açısından Ethereum’dan sonra en büyük ikinci blockchain olarak yer alıyor. Şu anda Ethereum’un arkasında yer alan Terra, yaklaşık %11,88’lik bir paya sahip.

Ayrıca 8 Nisan tarihinde Terra blokzincirini destekleyen iki kuruluş, yani Luna Foundation Guard (LFG) ve Terraform Labs (TFL), Avalanche Foundation’dan 100’er milyon dolar değerinde, yani toplamda 200 milyon dolarlık AVAX aldıklarını açıkladı. Luna Foundation Guard, Avalanche Foundation ile tezgâh üstü piyasadan (OTC) TerraUSD (UST) karşılığında 100 milyon dolar değerinde Avalanche (AVAX) satın aldığını açıkladı. Diğer taraftan Terra attığı bir tweet’te, blokzincirin gelişimini destekleyen şirket olan Terraform Labs’in 100 milyon dolar değerindeki Luna’yı Avalanche (AVAX) ile takas ettiğini duyurdu.

Birleşik Krallık Hazine Bakanı John Glen, kripto teknolojisi geleceğin önemli bir parçası olacaksa Birleşik Krallık’ın öncü bir konumda olmasını istediğini belirtti. Ekonomi ve Maliye Bakanlığı, ödeme yöntemlerine stablecoinleri dahil etmek için mevcut regülasyonları değiştirmeyi planladığını söyledi. Hazine Bakanı John Glen, hükümetin kripto kredilerinin ülkenin vergi sisteminde nasıl ele alınabileceğini gözden geçireceğini, denizaşırı yatırımcıların kripto işlemleri için vergilerden muaf tutulup tutulamayacağını görmek için gerekli kişilerle görüşeceğini belirtti.

Amerika’nın önde gelen düzenleyicileri olan SEC ve CFTC, kripto paraları ve platformlarını denetlemek için iş birliği içinde çalışmayı planladıklarını açıkladı. SEC Başkanı Gary Gensler, personelinden menkul kıymetlerin ve menkul kıymet dışı işlemlerin iç içe geçtiği platformları düzenlemenin yollarını bulmak için Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu ile birlikte çalışmasını istiyor.

Bülten dağıtım merkezi Mailchimp, kripto hesaplarına erişmeye çalışan bir grup korsan yazılımcının saldırısıyla karşı karşıya kaldı. Donanım cüzdan üreticisi Trezor, kullanıcılarına açıklama yaptı. Bu açıklama, Trezor şirketinin e-posta otomasyon hizmeti operatörü olarak görev yapan Mailchimp’in kripto işletmelerini hedefleyen bir grup tarafından hacklenmesinden sonra yapıldı. Trezor müşterilerinin sahte e-posta saldırılarının hedefi olduğunu duyurdu. MailChimp’den Siobhan Smith, şirketin ilk olarak 26 Mart’ta böyle bir saldırıyla karşılaştığını söyledi.

Amerika menşeili kahve devi Starbucks, bu yıl NFT dünyasına adım atacak. 4 Nisan tarihinde gerçekleştirilen bir forumda söz alan Starbucks CEO’su Howard Schultz, şirketin 2022 yılı sonlanmadan NFT sektörüne girmeyi planladığını açıkladı. Schultz, şirketin NFT dünyasına ne zaman gireceği konusunda kesin bir tarih vermese de bunun “bu takvim yılı sonlanmadan önce” olacağına dair güvence verdi.

Bitcoin odaklı olan Lightning Labs şirketi bir finansman turunda 70 milyon dolar topladı. Bununla birlikte Taro stablecoin ile ilgili açıklamalarda bulundu. Taro geliştiricilerin, stablecoin’leri Bitcoin ağından Lightning Network’e taşınmasına olanak sağlayacak.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Metaverse Kavramını Başka Bir Boyuta Taşıyan 7 Teknoloji

Luna Foundation Guard (LFG), 4.130 Bitcoin Daha Satın Aldı