in

Geçtiğimiz Hafta Kripto Para Piyasasında Neler Oldu? | 07.03.22

kriptopara, Bitcoin

Bu hafta kripto para piyasasındaki gelişmeleri sizler için derledik. Bu haftaki ana konu başlıklarımız şu şekilde; FC Barcelona’nın kendi kripto parasını geliştirme hedefi, SEC’in NFT’ler hakkındaki soruşturması, Manchester City’nin OKX borsası ile partnerlik anlaşması, Lugano şehrinde kripto paraların yasal ödeme aracı olarak kullanılabilmesi planlanıyor ve Ukrayna’nın airdrop etkinliğini iptal etmesi…

Gelin bu hafta kripto para piyasalarında neler olmuş bir göz atalım.

Bu haftaki yeni listelemeler şu şekilde; Huobi Global borsasında Floki Inu (FLOKI), Hot Cross (HOTCROSS), Multichain (MULTI), WINklink (WIN), MOBOX (MBOX) listelendi. Binance launchpad üzerinde STEPN (GMT) token’ın satışı gerçekleşti. Fan token ise İtalya Milli Futbol Takımı, Socios aracılığıyla bugün TSI 17:00’de fan token’ı olan $ITA’nın ön satışının ilk bölümünü gerçekleştirdi. $ITA Tokenin ön satış arzı 150,000 $ITA olarak belirlendi.

Fan token’ların oldukça popüler olduğu bu dönemde, halihazırda fan token’ı Bulunan Barcelona Barcelona futbol kulübü ayriyeten kendi kripto para birimini geliştirmeyi hedefliyor. Mobile World Congress 2022’nin ilk gününde konuşan kulüp başkanı Laporta, kulübün kendi kripto para birimini ve kendi metaverse’ünü geliştirmek istediği için kripto para şirketlerinin veya borsalarının sponsorluk tekliflerini reddettiği açıklandı.

Bloomberg’e göre, SEC bazı NFT’lerin menkul kıymet olarak kategorize edilip edilmeyeceğini belirleyebilmek için NFT piyasasını araştırmaya başladı. Araştırmanın odak noktası, bir tablo veya spor hatırası gibi ögelerin sahipliğini belirtmek için kullanılabilecek NFT’lerin geleneksel menkul kıymetler gibi para toplamak için kullanılıp kullanılmadığına yönünde.

Kulüplerin kripto para borsalarıyla yeni partnerlikleri devam ediyor. Manchester City, bugün (4 Mart 2022) kripto para borsası OKX (eski adıyla OKEx) ile Kulübün Resmi Kripto Para Borsası Ortağı olarak adlandıran çok yıllı global ortaklıklarını duyurdu. Anlaşması, Manchester City’nin erkek ve kadın takımlarının yanı sıra e-spor takımını ve da kapsayacak. Anlaşmanın mali kısmı henüz resmi olarak açıklanmasa da yıllık multimilyon dolarlık bir seviyede olduğu tahmin ediliyor.

İsviçre’nin güneyindeki Lugano şehrinin sakinleri, kripto para kullanarak vergilerini, park cezalarını, kamu hizmetlerini ve öğrenim ücretlerini ödeyebilecekler. Şehir yetkilileri, Tether ile ortaklığın bir parçası olarak kripto paraları fiili yasal ödeme aracı olarak kabul etmeyi planlıyor.

Ukrayna’ya yapılan kripto para bağışları neticesinde Ukrayna, yardımda bulunan kripto cüzdanlara Peaceful World Token $WORLD adında airdrop göndermeyi planlıyordu, ancak planlanan bu airdrop etkinliğini iptal etme kararı aldı ve NFT’lere odaklanacaklarını duyurdu.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Mykhailo Federov ise resmi twitter hesabından “Dikkatlice düşündükten sonra airdrop’u iptal etme kararı aldık. Her gün Ukrayna’nın savaşması için yardım eden kişi sayısı artıyor. Bunun yerine, yakında Ukrayna Silahlı Kuvvetlerini desteklemek amacıyla NFT duyurusu yapacağız. Piyasaya herhangi bir fungible token çıkarma planı söz konusu değildir.” yorumunda bulundu.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garen Varjabetoğlu tarafından yazıldı.

Fransa'da, Nice Sophia Antipolis Üniversitesi'nde Ekonomi-Yönetim bölümünden mezun oldum. Fransızca ve İngilizce dillerine hâkimim. Bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra, blokzinciri teknolojisiyle tanıştım ve kendimi bu alanda geliştirmekteyim.

Lithium Finance Sprint Board Tanıtımı

Rus Varlıklarıyla Bağlantılı 25000 Adres Coinbase Tarafından Engellendi