in , , , ,

Geçtiğimiz Hafta Gerçekleşen En Pahalı NFT Satışları

Kripto piyasasında önemli bir yere sahip olan NFT’ler, popülerliğini korumakla kalmıyor her geçen gün değer kazanarak daha yaygın hale geliyorlar. Bu hafta gerçekleşen satışlarda en pahalı 12 NFT’nin çoğu ise Bored Ape Yacht Club’a ve CryptoPunk’a ait gözüküyor.

NFT

Bored Ape Yacht Club

Taban fiyat değeriyle en önemli NFT koleksiyonlarından biri olan Bored Ape Yacht Club, koleksiyonunda 10.000 Bored Ape barındırıyor. Ethereum (ETH) blok zinciri üzerine inşa edilen benzersiz bu eserler, satın alan 10.000 kişiye kulübe üyelik hakkı tanıyor ve bazı özel avantajlara erişim sağlıyor.

Bored Ape Yacht Club’a ait Bored Ape #1268, bu hafta 938 bin dolar değerinde 780 ETH fiyatına satılarak haftanın satılan en pahalı NFT’si oluyor. Hemen ardından Deepak.eth isimli kullanıcının 929 bin dolar değerinde 800 ETH fiyatına satın aldığı Bored Ape #232 eseri geliyor. Listedeki 12 NFT’nin 4’ünü Bored Apes oluşturuyor ve toplamda 2.2 milyon dolar değerinde 1900 Ethereum’luk satış yaparak haftayı kapatıyorlar.

CryptoPunks

CryptoPunks koleksiyonu, Ethereum (ETH) blok zincirinde geliştirilen ilk NFT koleksiyonudur. Koleksiyonun temel fikri, her Punk’ın eşsiz olmasıdır. Haziran 2017’de Larva Labs tarafından sunulan CryptoPunks, benzersiz özelliklere sahip 10.000 karakteri içeren 8-bit’lik pixel eserlerinden oluşur.

Bu haftaki 12 eserlik listenin 5’i CryptoPunks eserlerinden oluşuyor ve Bored Apes’ten sonra en pahalı satışı gerçekleştiriyor. 324 bin dolar değerinde 285 ETH fiyatına satılan CryptoPunk #7261, toplamda 60 Punk eserine sahip 2.punksotc.eth kullanıcısı tarafından alınıyor. Şu anda ise kullanıcı, #7261 eserini 432 bin dolar değerinde 370 ETH fiyatına satışa sunuyor.

Tyler Hobbs

Eserlerinde algoritmalar, kodlama ve boyamadan faydalanan Tyler Hobbs, hesaplamalı bir estetik anlayışı sunuyor. Computer Science (Bilgisayar Bilimi) mezunu Hobbs, kendi sanat anlayışı geleneksel sanat türleriyle uyuşmadığı için kimilerine göre farklı olan eserler ortaya çıkarıyor.

Bu hafta 322 bin dolar değerinde 295 ETH fiyatına satılan Fidenza koleksiyonu için ise şunları söylüyor:

Fidenza, bugüne kadarki en çok yönlü üretken algoritmam. Aşırı karmaşık olmamasına rağmen kullandığım algoritmanın temel yapısı oldukça esnek, böylece sürekli şaşırtıcı sonuçlar üretmeme yetecek kadar çeşitliliğe izin veriyor.

Decentraland

Popüler Play-to-Earn biri olan Decentraland, metaverse’teki en ayrıntılı oyunlardan biridir. Hedefi dijital ortamdaki yaşamı somutlaştırmak olan bu oyunda, arsalar üzerinde sanal dünyalar oluşturabilir ve bu deneyimi oyundaki kişilerle paylaşabilirsiniz.

Ceek (CEEK), NFT

Bu hafta satılan NFT’ler listesine ise 8. sıradan giren NFT, Decentraland oyununda yer alan bir arsa. Massive Main Street Lot (55 LAND) isimli bu NFT, 142 bin dolar değerinde 350 bin MANA’ya satılmış durumda. Satın alan johnnysharp isimli kullanıcı ise arsayı ETH üzerinden satışa sunuyor.

Axie Infinity

Axie Infinity, oyuncuların Axies adlı yaratıkları topladığı, ürettiği, dövüştürdüğü ve trade etmesine olanak tanıdığı blockchain tabanlı bir Play-to-Earn oyunudur. Pokemon oyunundan ilham alan Axie Infinity (AXS), Axies’leri, arazi parçalarını ve diğer bazı öğeleri temsil etmek için NFT’ler kullanır.

Haftanın en pahalı satılan NFT’leri listesine sondan da olsa girmeyi başaran NFT,  Decentraland’te olduğu gibi bir arsa. Bu arsa ise 121 bin dolar değerinde 110 ETH fiyatına satılmış durumda.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Başak Çetinbülüç tarafından yazıldı.

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı son sınıf öğrencisi. KoinSaati içerik yazarı.

Sei Ekosistemine Genel Bakış 

Fantom: Kripto Şirketi Olmanın İç Yüzü