in , , , , , ,

Geçen Haftanın Ekonomi Gündemi ve Yeni Haftaya Bir Bakış

Dünya

Yatırımcılar, Çin Evergrande fiyaskosu ve Çin’in şu anda yarattığı kriptopara birimi sorunu nedeniyle, ekonomi gündeminde ne gibi bir geri tepme olabileceğini anlamaya çalışırken, Cuma günü hisse senetleri gün boyunca dalgalı bir görüntü izledi.

Bu aslında, Evergrande’nin başka bir ‘Lehman vakası’ olabileceği fikrinden dolayı, hisse senetlerinin muazzam baskı altında başlamasıyla başlayan çok dalgalı bir haftanın hemen ardından sona eren durgun bir seanstı.

Sonra geçen hafta Çarşamba günü FED Başkanı Jay Powell bize her şeyin yolunda olduğunu ve FED’in yakında kademeli olarak (oranlarda değil) hareket edeceğini söylemek için podyuma çıktı. Yakında kelimesi biraz kafa karıştırıcı oldu, çünkü göreceli bir kavram olduğu için kişiden kişiye değişebilir.

Önümüzdeki ay gibi mi yoksa gelecek yıl gibi yakında mı? Çünkü büyük şemada, yakında kelimesi etrafında yerleşik sağlam parametreler olmadığında gerçekten hiçbir şey ifade etmiyor. Yoruma tamamen açık ve spelütakörler bu durumu Pazar gününe kadar her şekilde rasyonalize etmeye çalışacaklar. Günün sonunda DOW 33 puan yükseldi, S&P 6 puan, Transports 109 puan, Nasdaq ve Russell sırasıyla 4 ve 11 puan düştü.

çin, bitcoin

Çin tarafından ise daha uzun vadeli korkular yaratabilecek haberler geldi. Evet, Evergrande ile ilgili risk Pazartesi günü küresel yatırımcıları endişelendirdi, ancak haftanın geri kalanında ve ardından Cuma günü küresel piyasalarda gerçek bir geri çekilmeyi ateşleyemedi. Ama bununla sınırlı değil; Çin, tekrardan ve aniden kripto alanının altındaki halıyı çekerek ‘kriptopara birimleriyle ilgili tüm faaliyetlerin yasa dışı olduğunu‘ ilan etti ve ilk başta biraz korku yaratsa da günün sonunda kripto piyasasını çok da etkileyemedi.

Eskiden olsa çok büyük düşüşlere sebep olabilecek bu haber, kriptopara birimlerinin benimsenmesinin artmasıyla ve bu tarz haberlere olan bağışıklığının artmasıyla aslında sıradan bir gün geçirdi ve Bitcoin ile Ethereum sırasıyla %5 ve %8 daha düşük işlem gördü.

Çin ne kadar çok geri adım atarsa, dünyanın diğer bölgeleri o kadar fazla ilgi gösterecek. Çin ile adeta özdeşleşmiş Bitcoin madenciliği ortadan kalkmak yerine sadece diğer bölgelere taşınacak. Ve aslında, Cuma günü 40 bin doların biraz altında işlem gören Bitcoin, şimdi duyurudan öncekinden daha yüksek ve bugün 44 bin dolara yaklaşmak üzere. Ethereum, Cuma günü 2.800 dolara düştü ve şimdi bu sabah 3.100 doların üzerine çıktı. Geçen haftanın kötü haberleri neredeyse unutuldu bile…

Bu hafta sonu herkesin takip ettiği bir diğer gündem ise Almanya’daki seçimlerdi. Almanlar oy verme kabinine gitti ve şeçimleri SPD önde bitirdi. Alman Meclisi’nde 206 koltuk kazanmayı başardılar. Merkez sol sosyalist partisi, son derece sıkı bir seçimde Angela Merkel’in muhafazakar partisini mağlup etti ve bu, Almanya’yı bir belirsizlik ile karşı karşıya bıraktı. Çünkü, Merkel bu yıl emekli olacak ve bir sonraki Alman Şansölyesini belirlemek adına aylarca süren karmaşık müzakereleri şimdiden başladı bile.

Sonuç olarak Almanlar bu seçimin sert sol bir koalisyonla sonuçlanmamasından mutlu. Yatırımcı bir bakış açısından; altyapı, iklim ve yeşil enerjiye çok fazla odaklanma beklenebilir. Yeni Alman hükümeti, dünyada gördüğümüz aynı sorunların çoğuna odaklanmak zorunda kalacak: Eskiyen altyapı, dijital teknolojiler ve Avrupa ekonomisini istikrarsızlaştırmadan fosil yakıtlardan vazgeçme gibi sorunlara eğilmek zorunda kalacaklar.

Avrupa pazarlarının tamamı olumlu bir havada. Büyük değil, ama hepsi pozitif ilerleme kaydediyor. Almanya’da yapılan seçimler bu havayı pek bozmadı. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Avrupa Parlamentosu’nda konuşacak, ancak bundan dünyayı sarsacak bir şey çıkması beklenmiyor. Bugün herhangi bir ekonomik rapor yok ve belirtildiği gibi kimse Çin’den bahsetmiyor.

ABD vadelileri çoğunlukla yükselişte. DOW vadeli işlemleri 134 puan yükseldi, S&P 9 puan yükseldi ve Russell 10 puan yükseldi. Tüm bunlar, çekişme devam ederken Nasdaq 25 puan farkla geride kaldı.

altın

10 yıllık hazine getirisi günü %1.488 ile kapattı ve şimdi tüm direnç seviyelerinde kırıldı. Birçok analist 10 yıllık hazine getirilerin yıl sonuna kadar %1.8 ila %2 arasında olmasını bekliyor. Altın ise bugün 1749$’dan işlem görüyor.

  • Daha fazla ekonomi haberine buradan ulaşabilirsiniz.

Petrol Cuma günü %0.9 yükseldi ve arz endişelerinin devam etmesiyle bugün %1.23 artışla 75$/varilden işlem görüyor. Joey, OPEC’ten üretim limitlerini (tekrar) yükseltmesini istemesi gerekebilir. OPEC’in de bakım gecikmeleri üretimi artırma çabalarını engelliyor ve üretimi artırmak için mücadele devam ediyor.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

UniSwap (UNI), SushiSwap (SUSHI), Chainlink (LINK) ve Aave (AAVE) Teknik Analizi | 27 Eylül 2021

KAKA NFT World COO’su Chan ile AMA Etkinliği