içinde ,

Gear Nedir?

Web3 ekosistemi DeFi, merkeziyetsiz oyun platformları, NFT’ler ve daha fazlası için uygun ortamı sunar. Gear ise Web3 ekosisteminde yer alan bileşenleri oluştururken temel bir platform olmak amacıyla hareket ediyor. 

Gear protokolü, geliştiricilerin dApp’lerini mümkün olan en hızlı ve en basit şekilde dağıtmalarını sağlayan, Kusama ve Polkadot parachain olarak geliştirilmiş bir WebAssembly (WASM) tabanlı akıllı sözleşme platformudur. Gear projesinin arkasındaki ekip, Polkadot ve Substrate teknolojilerinin oluşturulmasında yer alan isimlerden oluşuyor.

Gear Protocol ile çalışan ağlar, Layer-2 akıllı sözleşmelerini barındırmak için tasarlanmıştır. Geliştirilmiş tasarımıyla Gear ağları, parçalanarak ve dağıtılarak ölçeklenebilir ve bağımsız bir ağ olarak çalışabilir. Böylelikle Gear, Polkadot’ta dağıtımı mümkün olduğunca kolay ve verimli hale getirerek geliştiricilerin dApp’lerini Polkadot ve Kusama üzerinde oluşturmalarını ve ekosistemin avantajlarından yararlanmalarını sağlar.

Polkadot’a benzer şekilde Gear Protokolü de bir Substrate çerçevesi kullanmayı tercih eder. Böylelikle, Gear Protokolü üzerine inşa edilen projeler, çözümlerini tüm Polkadot/Kusama ekosistemine sorunsuz bir şekilde entegre edilebilir. Kullanıcılar ve programlar arasındaki mesaj iletişimi için Actor modelini kullanarak güvenli bir ortam inşa eder. Gear tasarımı gereği kullandığı Actor modelini, WASM teknolojisiyle birleştirerek uygulamaların hızlı bir şekilde çalışmasına olanak tanır.

Gear, merkeziyetsiz uygulamalar geliştirmek ve bunları merkeziyetsiz bir ağ üzerinde mümkün olduğunca hızlı ve ucuz bir şekilde çalıştırmak için en verimli arayüzü sunmaya çalışır. Kısaca Gear, WebAssembly’de dApp’leri çalıştıran diğer blok zincirlerine kıyasla önemli avantajlara sahiptir.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Yasemin Ulutaş tarafından yazıldı.

Ege Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden 2022 yılında dereceyle mezun oldum. Bölümümle ilgili ortaya koymuş olduğum çeşitli akademik çalışmalarım bulunuyor. Şimdi ise kendimi blok zinciri teknolojisi alanında geliştirmekteyim.

Polkadot

Polkadot (DOT) Boğası Yaşandığında Yüksek Potansiyele Sahip Olacak Merkeziyetsiz Projeler

ParallelChain Nedir?