içinde

Gayrimenkul Sektöründe NFT’nin Yeri

NFT

Kriptopara sektörünün gelişmesiyle beraber yeni teknolojiler ortaya çıkmaya başladı. Metaverse evreninin gün geçtikçe popülerleşmesi beraberinde kripto aleminde yeni yatırım fırsatları ortaya çıkmıştı. Bunların bir parçası olan NFT’ler, Metaverse evrenlerinde sıkça kullanılmaya başlandı. Özellikle gayrimenkul alanında NFT kullanımı başladı.

2021 yılı itibariyle NFT’ler, gayrimenkul alanında kullanılmaya başlandı. Özellikle bir mülkün tapusu artık NFT’ler ile sağlanabiliyor. Bu sayede daha güvenli, kullanışlı ve hızlı şekilde kayıt tutulmuş oluyor. Yazın başından beri popülerliğini sürdüren NFT’ler, metaverse evrenleriyle ile birlikte daha çok talep görmeye başladı. Sanal gayrimenkulün yanı sıra gerçek hayattaki gayrimenkul işlemlerinde NFT’ler ile karşılaşmamız çok mümkün.

NFT’lere uyum sağlamak her insan için kolay olmayabilir. Ancak; mantığını en basite indirgersek sanal bir sahiplik hakkından bahsedebiliriz. İnsanları düşündüren en önemli etkenlerin başında tabi ki sanal olması geliyor. Bu sebeple insanlar mesafeli olabiliyorlar. Ancak; sanal olan bu NFT’ler, gerçek hayatta kullandığımız herhangi bir objeyi veya nesneyi sanal dünya içerine kaydetmemize olanak sağlıyor.

Kaydedilen obje veya nesne her ne ise sadece üzerinde bulundurduğu kod ile yalnızca sizin sahipliğinizde oluyor ve bütün hakları da yine sizin oluyor. Odanızda bulunan tablodan tutun, kendi çizdiğiniz bir resim hatta ve hatta arabanızın belirli saatler içerisinde kullanım hakkını barındıran bir sözleşme bile NFT’ye dönüştürülebilir. Bu, yalnızca gayrimenkul sektöründe değil; aynı zamanda koleksiyonculuk sektörü gibi çoğu sektörü kökünden etkileyebilecek bir potansiyeli barındırıyor.

Henüz bu teknolojinin kullanımında çok başlarında olsak da bazı şirketler, mal varlıklarının tapularını NFT olarak barındırıyor. Ancak; Emlak Hukuku, NFT’leri tam olarak tanımadığı için hala geleneksel tapulama ve kayıt sistemlerimizi kullanmaya devam ediyoruz. Hatta yakın zamanda Ukrayna’da bir daire NFT olarak satışa çıkarıldı ve satıldı.

Gayrimenkul sektörünün tam olarak NFT kullanmasını beklememiz şu an için hayal; ancak düşündüğümüze bu geçişle birlikte aracı kurumlar, blockchain mantığında olduğu gibi ortadan kalkmış olacak. Yapılan alım satım işlemleri daha hızlı devam edecek. Dolandırılma, para aklama gibi olaylar yine minimuma indirilmiş olacak ve mülkiyetinizin sahipliği siz istemediğiniz sürece silinmeyecek, aynı zamanda değiştirilemez bir şekilde blockchaine sistemine kaydedilecek.

2021 yılı içerisinde çok ciddi yol kat eden NFT’ler, 2022 ile birlikte daha çok karşımıza çıkacak gibi gözüküyor

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Baha Atakan Göze tarafından yazıldı.

Blockchain teknolojisi, kripto paralar ve yatırım enstrümanlarına ilgili işletme 3.sınıf öğrencisi .

Trader Joe

Trader Joe Nasıl Kullanılır?

BTC

Bitcoin (BTC) Dönüş Sinyalleri Verecek mi?