in ,

Gamma (GAMMA) Nedir? Nasıl Alınır?

Bu yazımızda, kısa süre önce KuCoin’de listelenen Gamma’yı (GAMMA) kaleme alacağız.

Gamma, konsantre likiditenin gözetimsiz, otomatik ve aktif yönetimi için tasarlanmış bir protokoldür. Protokolü bir web uygulamasına yerleşik olan Gamma’nın temel özelliği ise vault’tur. Vault, şifre ve özel bilgileri saklamak ve yönetmek için kullanılır. Kişiler, uygulamalar ve makinalar için ortak bir alan olarak çalışır ve saklanan dataların yaşam döngüsünü yönetmek için kullanılır. Gamma’nın vault özelliği, stratejilerle bir likidite havuzunu yönetebilen, saklama dışı bir pozisyon yöneticisi sözleşmesidir. Bu kasalar, kullanıcı için dahili ve harici teşvikler amacıyla kullanılabilecek LP tokenleri oluşturur. Gamma ayrıca, kullanıcıların konumlarını değerlendirmelerine yardımcı olacak bir analiz paketine de sahiptir.

Gamma’nın kasaları, çeşitli blok zincirleri ve değiş tokuş platformları ile uyumlu ve entegredir.

GAMMA token stake edildiğinde, stake edenlerin tüm Gamma kasalarından üretilen ücretlerin bir kısmını toplayarak gelir elde etmelerine olanak tanır.

Gamma Ekibi

Ethereum ve diğer blok zincirleri üzerine inşa edilmiş bi varlık yönetim protokolü olan Gamma, anonim bir ekip tarafından kurulmuş ve 2020 yılında faaliyete geçmiştir.

Gamma Projesinin Destekçileri

Gamma projesinin yatırımcıları arasında 1Confirmation, 1kx, Alliance DAO, Blockchain Capital, Decentral Park Capital, Maven11, Tribe Capital, Spartan gibi önemli yatırım şirketleri yer almaktadır. Bunun yanı sıra proje, Consensys Diligence, Omniscia, Arbitary Execution ve Immunefi gibi dünyanın önde gelen güvenlik firmaları tarafından denetlenmiştir.

Gamma Nasıl Çalışır?

Gamma, aktif bir yönetici veya gözetmen sözleşmesi tarafından talep edilebilen ve hipervizör olarak adlandırılan Uniswap pozisyon yöneticisi sözleşmesinden oluşan modüler bileşenler ile inşa edilmiştir.

Hipervizör işlevleri arasında aralıkların yeniden dengelenmesi, likiditenin yatırılması, ücretlerin toplanması ve yeniden yatırılması ile dayanak varlıklar için LP tokenlerin kullanılması yer alır. Kullanıcı, varlıklarını bir hipervizöre yatırdığında, havuzdaki kısmi sahipliğini temsil eden değiştirilebilir bir ERC-20 likidite sağlayıcı token basılır. Eğer kullanıcılar havuzdan token çekmek isterlerse bu LP tokenleri yakılır. Bununla birlikte hipervizör yapısı, birden fazla tarafın tokenlerini aktif olarak yönetilen tek bir pozisyonda bir araya getirmesine olanak tanır.

Uniswap gibi bazı AMM’lerde doğrudan likidite sağlamanın zorluklarından biri, tam olarak 50/50 iki token çifti gerektirmesidir.

Hipervizör yapısı, LP’lerin tam olarak 50/50 oranlarında olmayan çift taraflı token kombinasyonlarını da yatırmalarına olanak tanır. Bu, yenilikçi bir taban limit pozisyon yapısı ile sağlanır. Temel pozisyon havuzun token oranıyla eşleşirken, limit pozisyonu tek bir varlık içerir. Özetle, hipervizör LP’ler adına pozisyon aralıklarının belirlenmesi, yeniden dengeleme, kazanılan ücretlerin toplanması ve yeniden yatırılması gibi işlevleri yerine getirir.

GAMMA İstatistikleri

Toplam arzı 100 milyon olan GAMMA’nın dolaşımdaki arzı ise 58 milyon 723 bin 413’tür. GAMMA, bu zamana kadar gördüğü en yüksek fiyat olan 0,72 dolar seviyesini 27 Aralık 2021’de görürken, en düşük fiyat olan 0,030 dolar seviyesini ise 16 Ekim 2022’de görmüştür.

GAMMA Nasıl Alınır?

GAMMA, KuCoin ve Uniswap v2 üzerinde listelenmektedir. GAMMA almak isteyen yatırımcılar, bu platformlar üzerinden kolaylıkla GAMMA alabilir, satabilir ve stake edebilirler.

Kripto paralar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz. 

Onur Çaliş tarafından yazıldı.

Beykent Üniversitesi, Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden 2020 senesinde mezun oldum. Başkent İletişim Akademisi'nde Diksiyon, Sunuculuk ve Spikerlik eğitimi aldım. Stajımı China Radio International bünyesinde tamamladım. Kripturk ile başladığım profesyonel çalışma hayatıma Bitlo Teknoloji ve Coinkolik ile devam ettim. Şu anda ise Koinsaati çatısı altında editörlük ve sunuculuk yaparak devam etmekteyim.

Chirpley’in Yolculuğu ve Stratejik Hedefleri

Kripto Para Piyasasında Günün Öne Çıkan Gelişmeleri