içinde , , ,

Gamespot, Robinhood, Reddit, Dogecoin Ve Elon Musk: Z Kuşağında Neler Oluyor?

Blockchain ve kripto paralara ilginin tavan yaptığı, sosyal medya platformlarında her gün bir kripto paranın trendlere girdiği bu günlere damgasını Gamespot hisselerinin ve Dogecoin kripto parasının hızlı yükselişi damgasını vurdu.

Olayı en baştan ele alırsak,dahil olan unsurları tek tek inceleyelim. Gamespot Abd’de fiziksel mağazalarda bilgisayar oyunu satan bir şirket, küresel pandemi sebebiyle tüm fiziksel mağaza zincirleri gibi şirket finansal kriz yaşıyor. Milyonlarca üyesi olan Reddit platformunda r/WallStreetBets adında bir finans forumu da var. Daha çok küçük yatırımcılardan oluşan bir dijital topluluk. Bundan tam bir yıl önce bu forumda “Delayni” takma isimli bir kullanıcı, Gamespot hisselerin manipülasyonla değerinin altına düşürüleceğini öne sürdüğü “Gamespot Yatırım Tezi” başlıklı bir gönderi yayınlıyor. r/WallStreetBets üyeleri de başta espri maksatlı büyük yatırımcıları cezalandırmak maksatlı hisseleri yükseltmek fikrini ortaya atıyorlar, sonra ise olay gerçeğe dönüşüyor. Hisseleri satın alarak yükseltmeye başlıyorlar.

kripto para

Gelelim Short Stock kavramına. Şu an ucuz gördüğünüz, daha da düşeceğiniz bir hisseyi ödünç alıp; bu hissenin düşeceğine pozisyon açıyorsunuz. Hisse düştükçe bundan kar sağlıyorsunuz, sonra ise değeri iyice düşen ödünç hisseyi geri veriyorsunuz. Bu sırada, hisse düştüğü için panik satışları oluyor, büyük Hedge fonların sıklıkla yaptıkları bir borsa olayı bu. İşte Melvin Capital (Büyük balinaların, sermaye sahiplerin fonlarını yöneten fonlardan biri) Gamespot hisseleri için bunu yapmaya çalışıyor. İşte tam bu durumda devreye giren r/WallStreetBets grubu, hisseleri satın aldıkça hisse 16-17 dolardan 350 dolarlara kadar yükseliyor, burada gruba milyonlarca takipçisi olan Elon Musk’da destek oluyor. Bunun üstüne Melvin Capital milyarlarca zarar açıklıyor. ABD’de ortalık karışıyor. Robinhood ise, kullanıcıların kolayca hisse satın alıp satabildikleri bir borsa uygulaması.

İşte fırtına burada kopuyor, önce firma Gamespot takasını durduruyor, ardından ise kullanıcıların iznini almadan hisseleri ucuz fiyattan satmaya başlıyor. Bu arada r/WallStreetBets Reddit platformunda üye sayısını katlarken, dev milyarderler ve yatırım fonları Reddit aleyhine kampanyalar başlatıyorlar, ana akım medyanın desteğini de arkasına alıyorlar. Robinhood borsasında Nokia, Gamespot, Blackberry, Amc gibi hisselerin takası da durduruluyor. Serbest piyasa ruhuna aykırı bu olay üstüne Elon Musk karşıt tweet’ler atıyor. İşin Elon Musk tarafına gelirsek, daha önce büyük fonlar Tesla hisselerine de “Short Stock” tuzağı uygulamış ve Tesla hisseleri ciddi düşüşler yaşamıştı. Sosyal medyadaki gücü ve Z kuşağı üstündeki etkisini kullanan Elon Musk böylece büyük yatırım fonlarından intikam aldı diyebiliriz.

Elon Musk, Paypal’ın kurucularından olduğu için kripto paralara da hayli yakın biri, sektörün içinde sayılabilecek biri. Başta şaka maksatlı ortaya konulan Dogecoin’i sürekli destekliyor, hakkında tweet’ler attığı zaman Dogecoin ciddi yükselişler gösteriyor.

Reddit’te örgütlenen küçük yatırımcıların gücüne bir de Elon Musk tweet’leri eklenince; tüm bunların üstüne sermaye sahipleri Discord ve Reddit gibi platformlara sansür talep edince , küçük balıklar balinalara gücünü göstermek için Dogecoin pumplamaya başlıyorlar. Dogecoin bir gün içinde neredeyse on kat artarak rekorlar kırıyor. Twitter platformunda @WSBchairman takma isimle var olan Hintli bir milyarder bu hareketin başını çekenlerden. Kendisini Elon Musk’da etkileşimlerle destekleyince binli sayılarda olan takipçisi şu an itibariyle 743k ve yükselmekte.

En son “Dogecoin hiç 1 dolar oldu mu?” şeklinde tweet atarak pump ateşini korlayanlardan. Artık bu yüksek takipçi sayısıyla bu olay vesilesiyle o da kripto piyasasında kuvvetli bir aktör oldu diyebiliriz. Küresel ekonomik krizler, pandemi gibi sorunlarla karşılaşan Z kuşağı da, bu olaylarda Y kuşağı ile ana aktörlerden. Ekonomik köşelerin tutulduğu, klasik borsaların balina tekelinde olduğu bir dünya düzeni; kripto paralar, sosyal medya toplulukları ile değişecek mi? Bunları hepimiz yaşayarak izleyeceğiz.

Belli ki blockchain, sosyal medya gibi inovatif alanlar; bundan sonra klasik sermaye yapılarını zorlayacak, onları yaratıcı tedbirler almaya itecek. Tabi, tüm bunlar yaşanırken, Gamespot firması da olaya tepkisiz kalmadı ve şaka ve ironi dolu bir tweet’le, herkes için özgür borsa sloganını kullanan Robinhood platformunda göndermede bulundu. Tüm bu olaylardan sonra da imajını kaybeden Robinhood borsasını sıkıntılı günler bekliyor. Kullanıcılar şimdiden alternatif uygulamaları kullanmaya başladı bile.

**Kripto paralar hakkında; merak ettikleriniz, öğrenmek istedikleriniz, soru-cevap, güncel analizler için Telegram kanalımızda bizi takip edin ve iletişimde kalın. KoinSaati’nin Telegram Kanalına katılmak için tıklayınız.

Caner Ok tarafından yazıldı.

Kocaeli Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu olduktan sonra uzun süre turizm alanında yöneticilik ve danışmanlık hizmetleri yürüttü. Sosyal medya ve dijital yayıncılık deneyiminin ardından blockchain teknolojisi alanına yöneldi. Son dört yıldır blockchain alanında editörlük, komunite yöneticiliği, sosyal medya yönetimi, marketing ve inovatif gelişimler alanlarında çalıştı. Koinsaati'nde Co-Founder ve CEO görevlerini sürdürüyor.

Bridge Mutual

Polkadot Ağında Yer Alan Sigortacılık Projesi “Bridge Mutual” Nedir?

Gram Altın Son 6 Ayın En Düşük Seviyelerinde Seyrediyor