in ,

GameFi ve NFT, 2022’de Piyasaları Şaşırtacak

NFT

NFT tabanlı oyunlar, 2022’de blokzinciri pazarını alt üst etmeye hazırlanıyor. Peki, geleneksel  oyunlardan ve hatta genel olarak oyun endüstrisinden nasıl farkları var? Sadece oyuncular için mi geçerli? Oyun oynamak yerine yatırım getirisine odaklanan insanlar için fırsatlar var mı? Bir proje nasıl seçilir ve nasıl katılım sağlanır? Bu ve diğer sorular, blockchain pazarındaki GameFi sektörünün bu incelemesinde ele alınmaktadır.

GameFi: Tarih Tekerrür mü Ediyor?

GameFi ve NFT tüm haber mecralarının popüler konu başlığı. Peki bu konular gerçekten yeni birer fikir mi? İnsanlar eski zamanlardan beri oyun oynamaktan zevk aldılar ve prensip her zaman aşağı yukarı aynıydı.

Ortaçağ panayırını düşünelim, çekiç atma ödüllü bir dövüşle hayal edelim. Bu tür oyunların ekonomisini anlamak çok da zor değildir: oyuncular bir ödül havuzu oluşturmak için bir araya gelirler, eğlence ve bahis şansı karşılığında oyunu izleyecek olan izleyiciler de bu ödül havuzuna katkıda bulunur ve oyunun en iyisi ödülün hepsini (ödülün komisyonları düşüldüğünde) alır.

Tarihte bir adım daha geçmişe gidersek, bazı eski Romalıların benzer oyunlara katılmak için köle satın aldıklarını görürüz. Oyunun “karakterinin” sahibi, güçlü yönleri geliştirmeye ve yeni araçlar edinmeye yatırım yapar ve yatırımın geri dönüşünü bekler.

Çağdaş dünyamızda, çok daha medeni bir şekilde ve çoğunlukla bir oyun evreninde olsa da, mantık aynı. Oyun endüstrisi, kullanıcıların ilgisini korumak için oyun içi para birimi ile oyun karakterlerine özellikler satmasaydı, bir endüstri olmazdı.

Pokemon Go’da olduğu gibi bir oyuncunun iksir ve kıyafet satın almak için kullanılabilecek savaşları kazanmak için Pokemon Doları aldığı söylenebilir. GameFi endüstrisi bize eski güzel mantığı yeni bir kapta sunuyor. Peki, fark yoksa neden daha fazla ödeyesiniz? 

Tanım ve Yenilikler Nelerdir?

Tanımla başlayalım. GameFi, merkeziyetsiz finans (DeFi) ve merkeziyetsiz oyunları NFT tabanlı karakterlerle birleştiren bir blokzinciri endüstrisidir. Esasen, her şey aynı: oyuncular katılmak (bir karakter veya araç satın almak), savaşları kazanmak ve görevleri tamamlamak için coin (token) almak için fon eklerler. Peki yeni olan nedir?

Her şeyden önce, oyun oynamak merkeziyetsizleştirildi. Bu, işlemde artık güvene ihtiyaç olmadığı anlamına gelir. Ortaçağ pazarında; bir aracı, sadece parayı saklamak için potansiyel olarak daha büyük bir miktar para alabiliyordu, şimdi her şey akıllı bağlantılarla ve otomatik olarak düzenlenmektedir. Sistemde böyle bir sahtekarlığa yer yok.

Merkeziyetsiz yönetim, oyuncular için işlem riskini de azaltır. Bir anda PokemonGo CEO’su belirli bir ülkede oyunun engellenmesine karar verirse, bu ülkenin tüm vatandaşları tahakkuk eden sanal Pokemon dolarını hızlı bir şekilde kaybeder.

CoinMarketCap’e göre, kripto piyasasının küresel piyasa değeri zaten 1,7 trilyon doları aştığından, merkeziyetsizliğin karşılığını verdiği gerçeği artık ek bir kanıta ihtiyaç duymuyor. İnsanlar güvenin artık gerekli olmadığı sistemlere güvenir hale geldi.

GameFi sistemlerine duyulan güvenin artmasının yanı sıra, ikinci ayırt edici özellik ise; ortaçağdaki oyunlarda, oyunculara gerçek para ödendi. Ancak modern oyunlarda, oyun içerisinde kazanılan paralar fiat para birimlerine çevrilemiyor. İşte ayırt edici ikinci kısım – merkeziyetsiz finans.

Masada Gerçek Ekmek Olan Sanal Dünyalar

Oyuncuların tembelliğe mahkum olduğu zamanlar geride kaldı. Pokemon Doları, dolara dönüştürülebilen gerçek bir para birimi olmasa bile, DeFi, oyun para birimleri ile Amerikan doları ya da gerçek hayatta işinize yaran para birimleri arasında sağlam bir köprü kurmayı mümkün kıldı.

Filipin Eyaleti Nueva Ecija bu noktada bir örnek oldu. Yerel CNN ajansı, bir taşra kasabasının vatandaşlarının NFT tabanlı popüler bir oyun olan Axie Infinity’de yiyecek satın almaya, sağlık faturalarını karşılamaya ve hatta bazı borçlarını ödemeye yetecek kadar kazanmayı başardığını bildirdi.

Makalenin kahramanlarından biri, arkadaşlarının günde yaklaşık 1000 peso kazandığını ve bunun da aylık yaklaşık 580 dolar olduğunu paylaştı. Gelişmekte olan bir ülke için, düzenli bir gelir için önemli bir tutar.

Ayrıca, normal işler günde en fazla 8 saat sürerken, haberde adı geçen oyuncu, öğle yemeğinden yaklaşık üç-dört saat önce oynadıklarını çünkü “bütün günü oynayarak harcamak” gibi bir istekleri olmadığını paylaştı. Birkaç saatlik çaba için iyi bir anlaşma gibi görünüyor!

Yani Sadece Oyuncular İçin mi?

GameFi, kapılarını açmak için ilk yatırım isteyen merkeziyetsiz oyun platformlarından oluşur. Yeni ve parlak blokzinciri tabanlı dünyalara katılmak için bir karaktere ihtiyaç vardır. Karakter NFT’ler halinde sunulur.

NFT, merkeziyetsiz bir dijital defterde saklanan, değiştirilemeyen bir veri parçasıdır. Başka bir deyişle, benzersizdir ve sahibinin onu kullanma hakları kesin olarak blok zincirinde belirlenir. Mal sahibi, merkezi dünyanın sınırlamaları olmaksızın, gerçek dünyadaki herhangi bir nesneyi özgürce satabilir, kiralayabilir veya ne yapmak istiyorsa yapabilir. Esasen, NFT, Oyna-Kazan cazibesi için bilet olarak ihtiyaç duyulan bir oyun varlığıdır.

NFT pazarı geçen yıl benzeri görülmemiş büyüme oranlarına ulaştı. DappRadar istatistiklerine göre, toplam NFT ticaret hacmi 2020’de 100 milyon dolardan 2021’de 23 milyar dolara yükseldi. NFT tabanlı oyunlardaki işlem hacimleri Kasım 2021’de 1 milyar doları aştı.

Sonuç olarak, giriş fiyatı da büyümesini hızlandırdı. 2021’de, yukarıda bahsedilen oyun Axie Infinity’deki NFT karakterinin ortalama fiyatı 140 doları aştı ve maksimum 500 dolar civarında. Oyunu başlatmak için üç karaktere ihtiyaç duyulduğundan, ilk yatırım en az 420 $ olacaktır ve oyun içi maçları / savaşları kazanmak için gereken ek satın alımlar da yapılması gerekebilir.

GameFi platformları, özellikle 420 doların ciddi bir erişim engeli olarak görülebildiği düşük gelirli ekonomiye sahip gelişmekte olan ülkelerde oldukça popüler.

Ana Soruna Zarif Bir Çözüm

Dolayısıyla Play-to-Earn modelinin dünyasına girmek için oyuncuların yatırımlara ihtiyacı var. Bir geri dönüş almak için bir çip gerekir. Oyuncuların boş zamanları var ama oyuna girmek için paraları olmayabilir. Ana yetkinlikleri yatırım yapmak değil oyun oynamaktır.

Öte yandan, yatırımcılar kaynaklara sahipler ve oyun içi NFT’nin potansiyelini görüyorlar. Ancak ortalama olarak NFT aldıklarında, herhangi bir oyuna harcayacak zamanları olmadığı için onu maksimum potansiyeline kadar kullanmıyorlar. Ana yetkinlikleri, katılma değil yatırım yapmaktır.

Sonuç olarak, potansiyel oyuncular arasında katılım talebi yetersiz kalırken, pazar aktif olmayan NFT karakterleriyle doludur. Çözüm, Meta DAO Guild’in p2p platformu MetaRent gibi altyapı projelerinde yatıyor.

Meta DAO Guild, akıllı kontaklar gibi merkezi olmayan araçları kullanarak, yatırımcıların en iyi yaptıkları şeyi yapabilecekleri – para yatırıp yatırım getirisi bekleyebilecekleri – bir p2p ekosistem çözümü MetaRent’i yarattı. 

MetaRent ekosistemi sayesinde, tüm işlemler akıllı sözleşmeler ile yürütüldüğü için her iki taraf da kâr payına düşeni aldığından emin olabilir. Örneğin, bir oyuncuya ödeme yapılacağını garanti etmek için Meta DAO Guild, NFT sahibinden kiralama fırsatı vermeden önce zorunlu bir depozito ister.

Genel olarak, GameFi hem pasif hem de aktif gelir için fırsatlar sunar. Pazar oyuncuları, bir kazan-kazan için altyapı düzeyinde bir platforma ihtiyaç duyar. Pazar, oyuncular için başka neleri vadediyor? Gelin bir göz atalım.

Meta DAO Topluluğu GameFi Endüstrisi İçin Başka Neler Sunuyor?

Meta DAO Guild, NFT karakterlerini kiralamak için MetaRent platformunu sağlamanın yanı sıra, kullanıcılarına özel ilgiyi hak eden üç ana hizmeti de sunuyor.

Her şeyden önce, loncanın burs modeli, oyuncular için bir eğitim sistemi ve sıralama (ranking) mekanizması işlevi görür. Ayrıca Meta DAO Guild, oyuncular için kendi NFT’lerini kiralar. Bu sayede NFT sahipleri, MetaRent platformunda tecrübesiz bir oyuncuya karakter kiralama riskiyle karşı karşıya kalmazlar ve kârı maksimize etmek için en iyi oyuncular arasından seçim yapabilirler.

İkincisi, MetaExchange, kullanıcıların satması zor olan ürünleri bile satmalarına izin verir. İlginç bir şekilde, NFT, açık piyasada öğelerin serbest dolaşımı için daha fazla altyapı sağlayan tamamen farklı oyunların oyuncuları arasında değiş tokuş edilebilir.

Son olarak, DAO Launchpad, erken aşamalarda en iyi yatırım anlaşmalarına katılma olanakları sunar. En umut verici GameFi projelerine odaklanan merkezi olmayan bir girişim fonudur. MDGG jetonlarını stake ederek, kullanıcılar oyun projesinin jetonlarındaki ödülleri alırlar. Bu şekilde normal kullanıcılar, perakende yatırımcılar için henüz mevcut olmayan en iyi fırsatlara erişebilir.

Erken aşamalarda satın alınan jetonlar, sadece birkaç yıl içinde 1000x yapabilir. Axie Infinity’yi tekrar ele alırsak, erken yatırımcıların Ekim 2021’de 1200x veya Ocak 2021’de 650x yapmış olabileceğini görüyoruz. Erken aşamalarda 8 sentten başlayan AXS fiyatı buna göre 52 dolar ve 102 dolar seviyelerinde işlem gördü. Tabii ilk indirim normal kullanıcılar için kapatıldı.

DAO Launchpad’in kullanılabileceği yer burasıdır. 22 Şubat’ta Meta DAO Loncası, kullanıcılara altyapı düzeyinde bir proje ile yeni bir niş girme fırsatı veren token’ı MDGG’nin Özel Satışını başlattı.

2022 Yılında Neden Bu Sektöre Girmeliyim?

DeFi, 2021’de popüler bir konu iken GameFi, 2022’nin kilit trendi. Bu yıl, oyuncu havuzuna yüzlerce yeni oyunun eklenmesi bekleniyor. Geleneksel oyun geliştiricilerinin arenaya girmesiyle kalitenin de artması bekleniyor. Bu nedenle uzmanlar, oyun senaryoları daha karmaşık hale gelirken görsel bileşenlerin geliştirileceğini öngörüyor.

İkincisi, giderek daha fazla kullanıcı, CNN makalesinden köy halkı gibi başarılı oyuncuları örnek almak istiyor. Dünyanın her yerinden medya okuyucuları, Play-to-Earn oyunlarıyla yeni fırsatlar görmeye başlıyor.

Beklenen büyümenin belki de en önemli göstergesi likidite seviyesindeki artışlardır. 2021’in ikinci yarısında GameFi endüstrisinde benzeri görülmemiş düzeyde kurumsal düzeyde yatırımlar yaşandı: örneğin, Gala Games ve C2 Ventures, 100 milyon dolarlık bir girişim fonu, Solana Ventures, Forte ve Griffin Gaming Partners – 150 milyon dolarlık bir fon için .

Hepsi bir arada, nicelik ve kalitedeki artış, aktif kullanıcı akışı ve kurum düzeyinde sermaye enjeksiyonları, 2022’nin GameFi endüstrisi için sıcak bir yıl olacağını ve en iyi projelerin kripto para birimlerinin oynaklığına rağmen kat kat kâr göstereceğini vaat ediyor.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu içerik, genel anlamda bilgi vermeyi amaçlamakta olup; bu içeriğin, yatırımcıların alım satım kararlarını destekleyebilecek yeterli bilgileri kapsamayabileceği dikkate alınmalıdır. Bu sayfalarda yer alan çeşitli bilgi ve görüşlere dayanılarak yapılacak ileriye dönük yatırımlar ve ticari işlemlerin sonuçlarından ya da ortaya çıkabilecek zararlardan KoinSaati sorumlu tutulamaz.

Bitcoin (BTC) Yeni Haftaya Nasıl Başladı?

Aleph Zero

Aleph Zero (AZERO) Nedir?