içinde

GameFi Guild’leri (Toplulukları) Nedir ?

Online oyun guild’leri, oyunlar ilk kez internette ortaya çıktığından beri var olmuştur. Bununla birlikte oyunların blockchain üzerinde yaygınlaşmasıyla birlikte bu topluluklar sadece oyuncuların değil büyük yatırımcıların da ilgi odağı haline geldi.

Gaming Guild’i Nedir ?

Gaming guild’i, online multiplayer oyunlarda belirli bir hedefe ulaşmak ve daha güçlü oyunculara karşı mücadelede birbirlerine yardım etmek amacıyla bir araya gelen oyuncu topluluklarıdır. 

Guild’ler farklı tür ve boyutlarda olabilir. Bazıları çevrimdışı olarak tanıdık oyuncuları bir araya getirirken, diğerlerine ise dünyanın farklı yerlerinden yüzlerce insan üye olabilir. Guild’ler, 2000’lerin başında internetteki teknolojik atılımların sonucu online multiplayer role-play oyunların dünyaya yayılmasıyla ortaya çıktı. 

Guild’lerin ilk belirgin örneği 1999’da Sony Online Entertainment tarafından piyasaya sürülen EverQuest oyunu olarak kabul edilebilir. Bu guild’in birkaç yıl sonra görevleri tamamlamak için birleşmiş bir oyuncu topluluğundan fazlası olduğu anlaşıldı. Oyunun kendisine ek olarak grup üyeleri, chat room’larda sohbet ederek ve çevrimdışı toplantılar düzenleyerek birbirleriyle aktif olarak etkileşime girdiler. 

Guild’ler artık neredeyse tüm popüler online multiplayer oyunlarda mevcut. World of Warcraft, Final Fantasy, Counterstrike, Roblox, Dungeon, Ragnarok, Lost Ark, RuneScape, bunlardan birkaçı. 10-15 yıl önce ortaya çıkan birçok oyun, milyonlarca benzer düşünceye sahip insanın iletişim kurmak için buluştuğu platformlar olarak sosyal bir işleve sahip olmaları nedeniyle varlığını sürdürmeye devam ediyor.

Blockchain Oyunlarında Guild’ler (Topluluklar)

Guild kavramı, blockchain’e dayalı oyunların ortaya çıkmasıyla evrilmeye başladı. Bunun nedeni, iş modellerinin önceki online multiplayer oyunlara göre önemli ölçüde farklılaşmasından kaynaklanıyor. 

Popüler blockchain oyunları, kullanıcılarına oyun etkinliği karşılığında başka bir kripto para birimine dönüştürülebilecek veya fiat paraya çevrilebilecek blockchain oyun token’ı biçiminde ödüller sunan Play-to-Earn modelini kullanıyor. Bu şekilde, kullanıcılarına sadece iyi vakit geçirmeyi değil; aynı zamanda para kazanma fırsatı da sunuyor. 

İş modelindeki bu evrim, oyunların iç ekonomilerinde kilit katılımcılar haline gelen oyun gruplarının rolünde değişikliğe yol açtı. Oyun grupları, yeni gelenlerin oyunu daha hızlı öğrenmelerine yardımcı olmaktan oyundaki zorlukların üstesinden gelmek için gerekli olan karakterlere ve niteliklere erişim sağlamaya kadar kullanıcıların oyun deneyimine çeşitli şekillerde katkıda bulunur.

Blockchain oyuncuları için çok işlevli bir platform geliştiren gaming community Meta DAO’dan Roman Goryunov şu yorumlarda bulundu:

Guild’ler; oyun içindeki likiditeyi iyileştirir, yeni sermayeye katkıda bulunur ve oyuncu katılımını teşvik eder. Multiplayer blockchain oyunlarında guild’lerin üstesinden gelmeye yardımcı olduğu en ciddi sorunlardan biri yüksek giriş ücretleridir. MMO (massive multiplayer online game) oyunlarında oyuncuların, dahil olmak için yalnızca abonelik satın almaları gerekiyordu. Ancak; blockchain oyunlarında NFT’ler belirli karakterlere, oyun öğelerine veya meta veri tabanındaki alana haklar vererek, analog of subscriptions olarak hareket eder. Örneğin, en ünlü ve popüler blokzinciri oyunlarından biri olan Axie Infinity’e girmek için bir oyuncunun üç evcil hayvan karakteri satın alması gerekir. Çoğu oyuncu gelişmekte olan ülkelerde yaşıyor. Onlar için bu oyunlar gelir elde etme fırsatı sunuyor; ancak girmek için gereken NFT’lerin yüksek maliyeti onlar için aşılmaz bir engel oluyor.

Oyun grupları, NFT’leri satın almaya gücü yetmeyen yeni oyuncuların onları kiralamasını sağlayarak bu sorunun çözülmesine yardımcı oluyor. Oyun faaliyetinden elde edilen gelir, NFT’nin sahibi veya oyun grubu ile oyuncu arasında bölünür. 

NFT Gaming, Metaverse, oyna kazan

Örneğin; Meta DAO Guild’de kiralama hizmeti şu şekilde düzenlenmiştir: bir NFT sahibi platforma kaydolur ve guild tarafından eğitilmiş oyuncuların listesini içeren veri tabanından bir oyuncu seçer. Bir NFT kiralanırken, sahibi oyun gelirinin bir kısmını oyuncuyla paylaşır. Kiracı (oyuncu) herhangi bir yatırım yapmadan oyun NFT’sine erişir.

Meta DAO Guild, NFT sahiplerinin karlarını kiracı oyuncularla paylaşmasını sağlayan bir garantör görevi görür. Bunu akıllı sözleşmeler aracılığıyla yapar. Diğer taraftan hileyi engellemek amacıyla NFT sahipleri, Metarent aracılığıyla kiracıya oyunda sarf ettiği efor için ödeme yapılacağının garantisi olan bir hesaba belirli bir miktar yatırmak zorundadır.

Guild’ler Blockchain Oyunlarında Nasıl Organize Edilir ?

Blockchain oyunlarındaki gruplar genellikle merkeziyetsiz, özerk organizasyonlar olarak organize edilir. Guild token’a sahip olan üyeler, topluluk için önemli olan konularda oy kullanma hakkına sahiptir. Guild token’ları, guild’in üyelerine sağladığı ekonomik süreç ve hizmetlerde kullanılabilir. 

Guild’lere Girişim Sermayesi Yatırımları

Blockchain oyunlarının ekonomisindeki yeni rolleri sayesinde, guild’ler büyük risk sermayesi yatırımcılarının ilgi odağı haline geldi. Risk sermayesi alan oyun guild’lerinden birkaçı:

  • Avocado Guild, Animoca Brands ve Three Arrows Capital’dan 18 milyon dolar yatırım aldı.
  • Brinc ve Animoca Brands, GameFi guild’lerini teşvik etmek için 30 milyon dolarlık bir destek fonu ile Guild Accelerator Program’ın bir başlatıldığını duyurdu.
  • Silikon Vadisi girişim fonu Andreessen Horowitz ve bir grup başka yatırımcı, Yield Guild Games’e 4.6 milyon dolar yatırım yaptı.

Andreessen Horowitz’in Genel Ortağı Arianna Simpson’a göre;

Kripto para birimleri ile oyunun kesişimi, teknoloji sektöründeki en heyecan verici ve en hızlı büyüyen alanlardan biri. Bu büyüme, blockchain oyunlarında değerin oyun platformlarında değil, oyuncuların ve topluluğun elinde toplanmasından kaynaklanıyor. 

Elbette risk sermayedarlarının asıl amacı, oyuncuları desteklemekten çok yeni bir portföy yatırımından kar elde etmek. Guild’ler söz konusu olduğunda, likidite ve katılımcı sayısı arttıkça Guild token’ların değeri kaçınılmaz olarak artacağından, büyük yatırımcılar büyüme potansiyelini hızla gördüler.

Bununla birlikte, blockchain oyun grupları için ana hedef kitle, sıradan kullanıcılar olmaya devam ediyor. Bu guild’ler sayesinde acemi oyuncular artık oyun endüstrisinde tam katılımcı olabilirler ve token kazanabilirler. 

Online oyun guild’leri, oyunlar ilk kez internette ortaya çıktığından beri var olmuştur. Ancak oyunların blockchain üzerinde yaygınlaşmasıyla birlikte bu topluluklar sadece oyuncuların değil büyük yatırımcıların da ilgi odağı haline geldi.

Kriptoparalar ve blockchain hakkındaki her türlü sorunuz için telegram kanalımıza davetlisiniz. Kanala katılmak için tıklayınız.

Garin Kazanciyan tarafından yazıldı.

Kadir Has Üniversitesi Ekonomi ve Uluslararası Ticaret & Finans departmanlarından derece ile mezun oldum. Çeşitli akademik çalışmaların ardından finans sektöründe bir aracı kurumun araştırma departmanında analist olarak 2.5 yıl kadar görev aldım. Blokzincir teknolojisiyle 2019 yılında tanıştım. Kendimi bu konuda geliştirmeye devam ediyorum.

Gaziantep FK Fan Token ($GFK) Ön Satışa Çıkıyor: $GFK Token Nasıl Satın Alınır?

Quoth Projesi CEO’su Chris Boundikas ile AMA Etkinliği